Západ útočí na svobodu slova

9.3.2009
Roman Joch

Švédsko, 2005: pastor Ake Green byl odsouzen k měsíci vězení za kritiku homosexuálního jednání. Prý „šířil nenávist“. Nejvyšší soud jej nakonec osvobodil. Kanada, 2008: novinář Mark Steyn je obžalován u Komise pro lidská práva z „šíření nenávisti“ za článek, v němž tvrdil, že budoucnost Evropy patří islámu.

Nizozemsko, Británie 2009: poslance Geerta Wilderse čeká doma soud – ano, opět za „šíření nenávisti“ – a do Británie nebyl ani vpuštěn. Chtěl v britském parlamentu představit snímek o islámu Fitna, na letišti byl však zastaven a poslán zpět. Poslanec spojenecké země (!), lord Ahmed, člen Sněmovny lordů, totiž prohlásil, že pokud Wilders promluví v parlamentu, potáhne s desetitisíci rozzuřenými muslimy na parlament. Takže v Británii raději Wildersovi odepřeli svobodu projevu…

Doma v Nizozemsku je pod stálou policejní ochranou, neboť mu radikální muslimové vyhrožují smrtí. Čeká jej však soud, neboť vyslovil svůj názor. On je zločinec! Západní Evropa velmi toleruje netolerantní imámy, zřejmě však nechce tolerovat nikoho, kdo na jejich intoleranci upozorňuje. Projev nesouhlasu či morální kritiky bývá označen za „homofobii“ či „islamofobii“. Jistě, jsou i nenávistné projevy, jež vyzývají k porušování lidských práv, ale to neudělali Green, Steyn, Wilders. Oni vyslovili morální odsudek, na což mají právo. Nejdůležitější na svobodě projevu je přece možnost říci: „Toto je spravedlivé, toto nespravedlivé!“ Když mi vegetarián řekne: „Vy masožravci jednáte nemorálně a hanebně“, šíří tím nenávist? Ne. Vyslovuje morální názor, s jímž já nesouhlasím, ale na který má právo. Totéž dělá ten, kdo kritizuje komunismus, nacismus, islám, křesťanství, zabíjení zvířat pro kožichy, homosexuální jednání či mnohodětné rodiny. S tím vším může někdo nesouhlasit, kritizovat to. Považovat kritiku za „šíření nenávisti“ je úchylné.

V listopadu 1989 jsem se nenadál, že opět zažiji útok na svobodu slova a že přijde ze Západu. Znáte to: „…nejdřív přišli pro Greena, Steyna, Wilderse, ale já mlčel, neboť jsem nebyl Green, Steyn, Wilders. Pak přišli pro…“

Vyšlo v časopise Týden 9.3.2009

Příspěvků : 5 - Západ útočí na svobodu slova

 1. Felix : 14.3.2009 v 11.34

  Díky bratře Romane. V diskusi přecházím na novější váš text o besedě na Slovensku

 2. RJ : 12.3.2009 v 19.51

  Ale, bratře Felixi,

  už i Vy se přidáváte k démonizaci neokonů? Jak mohli, prosím Vás, američtí neokoni (nebo kdokoli další v Americe – paleokoni, koni, mustanzi, indiáni) zabránit evropské multi-kulti levici v omezování svobody slova v Evropě??? To jsou ale zrádní a proradní ti američtí neokoni, že můžou už i za evropskou levici!

  Bush prý zničil konservatismus v USA? Ale jdětě! Bush byl v některých důležitých otázkách (ochrana nenarozeného života) za poslední dobu jediným konservativním státníkem široko daleko (dobrý důvod tedy teď do něj za to kopat!), ale v jiných otázkách (např. fiskální odpovědnost) zase konzervativcem nebyl vůbec. Jeho působení bylo tedy smíšené, ale rozhodně lepší, než jsou existující alternativy.

  Mimochodem, zničit konservatismus nemohol, neboť žádný člověk zničit konservatismus nemůže. Konservatismus je koncepce lidské přirozenosti a jako taková je stálá. Nové a modní radikální vlny přicházejí a odcházejí, ale konservatismus zůstává (s menší či větší oblibou – to je život). Takže chce to méně hysterie a paranoie.

  A pokud jde o Váš postoj k radaru, vysvětluji si to tak, že jste prostě přešel na druhou stranu. Hodně štěstí a vnitřní spokojenosti u Vašich nových soudruhů…

 3. jh : 11.3.2009 v 12.39

  Mulťáci-kulťáci jsou kutilskými mistry v oboru a tak zřejmě nemohou odolat pokušení urvat cosi ze zakázaného ovoce.
  Tentokráte to však nebude jen socialistické rajské jablíčko, ale dyně pročervavělá šarií…

  Pán Bůh s námi a zlé pryč!

 4. Michal : 11.3.2009 v 0.26

  Nestabilní systém nepotřebuje mnoho a musí se tedy všeho mnoho obávat.Vzpomínám tu na naše milé estébáky.Dokud se mluví ,nebijí, učil klasik.A tak se dalo při výsleších i dost se poučit. Musili konat svou práci, protože jejich svět byl ohrožen skutečně každým tehdy naivním venkovanem.Zachrańovali život na planetě!Z každé jiskry odporu podle jejich zkušenosti mohl vzniknout finální požár jejich díla.Apokalyptická mentalita.Ďábel všude, peklo na dosah, dobrý Bůh v nedohlednu.Stejná paranoia uvnitř socialistů domácích dnešních.Řízení zeměkoule je inu dřina, jakkoliv ismem se toho také moc nenadělá.Jinak pevná struktura pro život a jeho organický proces.

 5. Felix : 9.3.2009 v 18.26

  Byla jediná síla, která tomu mohla zabránit – neokonservativci. Ale ukázalo se, že jejich ideje jsou vadné. Prakticky se to ukázalo, i když někteří na to správně ukazovali předem. Semín, bývalý váš ředitel, to řekl přesně. Bush zničil konservatismus v USA. Východisko? Obroda neokonů nemožná, jiná síla zatím není, snad konservativní síly v církvi. Takže levice půjde mocně vpřed, dokud se pod jejím terorem nezorganizuje jiná oposice, než byli zrádní neoconi. Bude t bolet. To byly kecy o Iráku, radaru co?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?