Z konservativního tisku: Michael Rubin o mýtu prozápadního Mubaraka

10.5.2011
Matyáš Zrno

Americký odborník na Blízkých východ Michael Rubin se na stránkách American Enterprise Institute zamyslel nad mýtem prozápadního Egypta v době Mubarakovy vlády.

“Představa, že Mubarak byl loajálníms pojencem – představa sdílená napříč politickým spektrem – je mýtus.”  Mubarak podle Rubina sdílel hlubokou nechuť k Izraeli a mírovou dohodu snášel jen s krajní nechutí. “Egyptské odbory vyloučily nejen ty členy, kteří měli kontakty s Izraelem, ale i ty, kteří to pouze navrhli. Strátní představitelé, státnímédia, státem určení imámové, ti všichni hlásali ty nejšílenější protiamerické a antisemitské konspirační terorie, což – vzhledem k prestiži Egyopta v arabském světě – mělo značný vliv i za hranicemi země.”

A Rubin uvádí příklady. V roce 1995 tak egyptský vládní deník Al-Ahram obvinil Izrael z šíření viru AIDS. Z útoků žraloků na Sinaji byl – jak jinka – obviněn také Izrael.  Egyptská účast ve válce proti Iráku v roce 1991 byla vykoupena smazáním čtrnáctimiliardovéhod luhu. O 12 let později už Egypt nejen, že nepomohl Spojeným státům ve svržení Saddáma Husajna, ale aktivně bojkotoval novou iráckou vládu. Na Egypt ale nebylo spolehnutí ani v otázkách, které se nijak nedotýkaly Blízkého východu. Například v roce 2009 hlasoval Egypt v OSN pro americké návrhy méně častěji než Barma, Kuba, Vietnam nebo Zimbabwe.

Jak je možné, že se přesto udržel obraz úplně jiného Egypta – prozápadního a loajálního? Podle Rubina je to do značné míry způsobeno mizerou prací amerických diplomatů. Ti propstě z podstaty věci naslouchají úplně jiným lidem a na jiných místech, než by měli. Nenaslouchají tepu arabské ulice, ale cinkotu sklenic v diplomatických klubech a na recepcích. “Káhira je domovem druhé největší americké ambasády na světě a stovky nejslibnějších arabistů prošly jazykovou školou ministerstva zahraničí v Tunisku. Přesto nikdo z nich ani nenaznačil, jaké obrovské změny se odehrají v arabském světě.”

Michael Rubin je analytikem American Enterprise Institute,doborníkem na Blízkých východ a bývalým diplomatem. Na pozvání Občanského institutu vystoupil v roce 2007 v Praze na konferenci “What Unites And What Divides Us? Tough Questions For Islam And The West.”

American Enterprise Institute je vlivný americký think-tank, blízký neokonzervativcům, zaměřený jak na domácí, tak zahraničně-politická témata.

Jeden příspěvek - Z konservativního tisku: Michael Rubin o mýtu prozápadního Mubaraka

  1. Michal : 13.5.2011 v 22.36

    Dám, abys dal. Všichni jsou vítání, kdekdo může být spojenec. Tak v tísni a konfliktu jedná i evropan. Naše konflikty jsou ale už dlouho mělké, tak už té snaze málo rozumíme. Dynamika politiky v orientu je dramatičtější, v rodině je krize, v klanu je krize, za rohem cizí klan. Kdysi kdosi zaslechl naši češtinu v Hebronu. Sám uměl, studoval u nás. Vtáhl nás do svého domu. Rozjela se ale miniaturní lokální krize, z pohostinnosti nejprve zřejmě automatické se vyklubal konflikt s okolím, nakonec jsme prchali zadním vchodem a vydechli až před palebným postem Tzahalu. Ti byli v klidu, dali nám dobrý směr a poradili “be careful”, inu jsme dospělí a snad tedy i víme.Evropa ví pendrek, US vědět nepotřebují, občasná Twings stmelí a upevní národ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?