Wall Street Journal o Pinochetovi

19.12.2006
Redakce

Augusto Pinochet zemřel v neděli 10.12.2006 ve věku 91 let – více než 18 let poté, co souhlasil s lidovým hlasováním, které ho v roce 1988 odstavilo od moci. O Pinochetovi se obvykle mluví hlavně v souvislosti se ztrátou svobod během jeho 17leté vojenské diktatury. Skutečnost je ale komplikovanější. Ačkoliv se Pinochet stal pro mezinárodní levici ďábelským symbolem, byl výrazně komplexnější postavou a nedá se mu porozumět mimo kontext studené války. Pinochet se zmocnil vlády v roce 1973, ale posléze vytvořil systém, ve kterém demokratické instituce mohly nakonec převážit. Je odpovědný za smrt a mučení svých odpůrců. Ale kdyby Salvador Allene uspěl ve svém cíli vytvořit z Chile další Kubu, zemřelo by mnohem více lidí.

V pozdějších letech Pinochetova života se zjistilo, že pravděpodobně na svá osobní konta převedl miliony dolarů. Ale zároveň podporoval tržní reformy, které z Chile udělaly prosperující zemi, které závidí její sousedé. A konečně, jeho dědictvím je i to, že Chile je dnes demokratickou zemí, že skutečně patří chilskému lidu. V příkrém kontrastu k pěti desetiletím osobní vlády Fidela Castra na Kubě.

Pinochet je důkazem pravdivosti teze Jane Kirkpatrickové o rozdělení na totalitní a autoritativní režimy. Rozdělení, ve kterém ty druhé režimy (autoritativní) mají mnohem větší šanci postupně se přeměnit ve svobodnější a svobodnější. Pro demokraty na celém světě by měl být obdiv mezinárodní levice k Fidelu Castrovi důvodem k zamyšlení. Populární představa, že Spojené státy připravily Pinochetův puč a přehlížely mučení Pinochetových odpůrců, také neobstojí před historickým bádáním. Především ale nelze pochopit Pinochetovo chování bez toho, abychom se podívali na chování Allendeho vlády.


V přímém protikladu s obvyklou mytologií, nebyl Allende v Chile populární postavou. Ve volbách v roce 1970 získal jen 36 procent hlasů. K prezidentskému křeslu ho nakonec musel protlačit parlament. A to až poté, co křesťanským demokratům slíbil dodržovat vládu práva a nebude měnit společenský systém v zemi. Jakmile se ale dostal do úřadu, zahájil rychlý posun do leva.


Výhružky, že uvězní opoziční novináře mu v roce 1972 vynesly odsouzení Ibero-Amerického svazu novinářů i Mezinárodního svazu novinářů. Nedostatek základního zboží a inflace dovedla do ulic chilské hospodyňky s (prázdnými) hrnci a pánvemi. V prvních dnech roku 1973 zavedl Allene přídělový systém. V březnu ještě více zrychlil tempo znárodňování. V květnu 14 členů Nejvyššího soudu odsoudilo „otevřené a svéhlavé opovrhování soudními rozhodnutími ze strany vlády, což hrozí bezprostředním kolapsem legálního právního státu.“ Během roku 1973 eskalovalo pouliční násilí. V září přišel puč.

Oficiální počet mrtvých během Pinochetovy diktatury je 3 197. Z toho 2 796 z nich zemřelo během prvních dvou týdnů bojů mezi armádou a Allendeho milicemi. Zbytek zahynul během následujících 17ti let. Pinochetova diktatura byla plná bezpráví. Občanské svobody byly ztraceny, oponenti režimu byli mučeni. Ale postupně došlo k navrácení soukromého majetku , k vládě práva a volnější ekonomice a vracely se demokratické instituce. Ekonomická krize roku 1982 pak vedla k ještě větší ekonomické liberalizaci.


Není žádného sporu o tom, že pro lidi z mnoha národů byly časy studené války temnými časy. Stejně jako Franco ve Španělsku, i Pinochet byl autoritativním vládcem, který oponoval komunismus a vytvořil základy pro postupnou demokratickou transformaci. To, co máme dnes, je Chile – země s nejzdravější ekonomikou v Latinské Americe, země se svobodným tiskem a standardním politickým systémem, který nakonec umožnil socialistům dostat se k moci.

Příspěvků : 13 - Wall Street Journal o Pinochetovi

 1. Honza : 21.1.2007 v 19.17

  Co mají vraždy společného s ekonomikou? Pokud by v ČR žil masový vrah, který by byl geniálním ekonomem, byl by to snad důvod k tomu, aby zasedl ve vládě??? To snad ne! Levicový fanatici byli nejen izolováni, ale také shazováni z letadel do moře, mmj. A pravicový zločinec se dostal k moci.
  Zločinec zůstane zločincem, ať je pravý, nebo levý, ale to Vy, jako pravicový fanatik, nikdy nepochopíte.

 2. chiren : 12.1.2007 v 13.46

  Je zločin, že díky Pinochetovi se Chile stalo nejzdravější jihoamerickou ekonomikou? Je zločin, že díky Pinochetovi vlastníci zůstali vlastníky? Je zločin, že díky Pinochetovi byli izolováni levicoví fanatici? Je zločin, že Pinochet pomohl svobodné Británii ve válce o Falklandy? Je zločin, že Pinochet uznal výsledky plebiscitu, kterým přišel o úřad presidenta?

 3. Martin Kříž : 23.12.2006 v 1.13

  Komentoval jsem spíš představu, že budoucí vývoj je vždy jasný a lidé se “správným” názorem nejsou vázáni ničím. Někdo by například mohl vyvodit, že situace dnes je podobná té před nástupem komunistů v roce 48 – politický marasmus, sbližování komunistů a socialistů, hrozící nástup totality. Jsme dnes v podobné situaci? Odpovědi se asi různí. Mají ti, kteří si myslí, že náš stát (svoboda) je ohrožen, právo chopit se zbraní a zavést diktaturu typu té Pinochetovy, aby odvrátili “horší následky”?

  Můj názor na demokracii viz zde: http://www.obcinst.cz/clanek.asp?id=941

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?