Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice – 3. 5. 2006

10.5.2006
red.

Dne 3. května 2006 proběhla v refektáři Emauzského kláštera celodenní konference Občanského institutu zaměřená na téma vyrovnání české společnosti s komunismem. Vystoupila na ní řada politiků nesocialistických stran a uskupení (Petr Nečas, Cyril Svoboda, Jiří Liška, Karel kníže Schwarzenberg, Martin Mejstřík, Marek Benda), předních českých historiků (Pavel Žáček, Michal Pehr aj.), politologů (Miroslav Novák, Josef Mlejnek aj.) a dalších expertů na danou problematiku. Akce, která proběhla za podpory Hanns-Seidel-Stiftung, se zúčastnilo celkem 100 osob z řad odborníků, politiků, studentů a širší veřejnosti. Akci přenášela v živém vysílání a částečně ze záznamu ČT24.

Program konference:

9.30: registrace

10:00 – 11.30: Dědictví komunistické minulosti


Petr Nečas, místopředseda ODS


Roman Joch, ředitel Občanského institutu


Martin Mejstřík, senátor


diskuse

11:30 – 11:40: přestávka

11:40 – 12:45: Komunistická strana v ČR a v Evropě v minulosti


Pavel Žáček, bývalý náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování


Michal Pehr, historik, Akademie věd ČR


Radek Schovánek, Sdružení Archivy


diskuse


14:00 – 14:40: Vyrovnání se s komunismem u nás a v Evropě


Cyril Svoboda, ministr zahraničních věcí, místopředseda KDU-ČSL
Jiří Liška, místopředseda Senátu ČR (ODS)


Karel kníže Schwarzenberg, senátor


Marek Benda, poslanec (ODS)


diskuse

14:40 – 14:50: přestávka

14:50 – 15:45: Současný komunismus a ultralevicový extremismus v ČR a v Evropě


Prof. Miroslav Novák, politolog, Fakulta sociálních věd UK


Josef Mlejnek, politolog, Fakulta sociálních věd


Petr Dudek, publicista, týdeník Týden


Ladislav Mrklas, politolog, Fakulta sociálních věd UK, CEVRO


Diskuse

Příspěvků : 4 - Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice – 3. 5. 2006

 1. Alfons : 4.8.2012 v 20.43

  Opravdu hlouposti co píšete, vše má svůj vývoj i Monarchie i Republika..Vždyť otroctví je právě výmysl republikánského zřízení!!!!!

 2. Bretislav Albert : 15.6.2006 v 21.41

  Mily Romane J.
  Demokracie noveho veku ma svuj historicky vyvoj. Jste-li dostatecne vzdelan, neni nutne vam historicke souvislosti pripominat. Demokracie sirena Velkou francouzskou burzoasni revoluci znamenala predevsim osvobozeni cloveka z feudalniho poddanstvi at se vam to zda sebehorsim slovnim obratem, ale je ci bylo to tak. Bez osvicenstvi by se obrovske spolecenske promeny nemohly uskutecnit. A na tom nemelo zajem ani monarchisticke zrizeni, ani cirkev, ti drzeli pri sobe zuby nehty a pouzivali presvedcovaci metody z nichz sla hruza. Jste-li zastance royajalismu ci monarchismu tezko s vami mohu vest diskusi, byt by byla sebedemokratictejsi. Jen bych vam chtel pripomenout, ze takoveto diskuse muzeme vest diky demokracii. Vetsina nasich predku a zakladatelu statu si zvolila tento zpusob spravy zeme a jiste k teto volbe meli padny duvod. Ve feudalnim state bychom jako privrzenci republikanstvi prisli o vsechno a nevylezli z vezeni. Jak rikam, je to na dlouhou diskusi a obavam se ze bych nepresvedcil o sve pravde nekoho, kdo je presvedcen o pravde jine. To samozrejme nema nic spolecneho s beznou uctou ke starsim ci spolecensky vyznamnym osobam, dokud je muj protejsek ci oponent slusny a zachovava bezne normy, je mi zcela jedno jestli je privrzenec monarchie ci zanikajiciho komunismu. Tez si vazim vaseho tonu. Bretislav A.

 3. Roman J. : 15.6.2006 v 12.30

  …triumfují nad obskurním zákonem zrozeným ze závisti. Státní instituce správně žádné šlechtické tituly neuznávají jako platné, ale rovněž nemohou občanům zakazovat chovat se slušně a svobodymilovně. Takže potkám-li člověka, jemuž Rakouská republika říká “Dr. Othon Habsburg-Lothringen”, já ho budu oslovovat “Vaše císařská výsosti”. Využiji tím svou ústavní svobodu slova, jež stojí nad zákonem, jakož i projevím své slušné vychování.
  V dokonalé úctě,
  RJ

 4. Bretislav Albert : 14.6.2006 v 13.16

  Uz za I. republiky byl uzakonen zakaz pouzivani slechtickych titulu ve verejnem projevu (neminim vam delat prednasku o tom proc se tak stalo, jste jiste dostatecne vzdelani, abyste si to zjistili sami) a prakticky ve stejnem zneni prevzala tento zakon i legislativa Ceske republiky. Takze se, prosim, chovejte moudre a soucasne. V pripade nejistoty si opiste data pana K. Schwarzenberga napriklad z jeho senatorske stranky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuální publikace

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?