Všechna děcka do jeslí. Povinně

11.2.2009
Matyáš Zrno

Člověk by neřekl, jak hysterickou reakci vzbudí pouhý pokus otevřít o něčem diskusi. Navíc o něčem, o čem drtivá většina občanů ČR neměla dosud ani tušení. V tomto případě jde o tzv.barcelonské cíle.

Jedná se o závazek EU zajistit do roku 2010 jesle pro třetinu dětí do tří let. Tedy něco, co se nepodařilo ani komunistům (skončili na 24 procentech dětí v jeslích). Český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas si dovolil rozproudit v EU o barcelonských cílech debatu.

Císař je vždy oblečený

Ozvala se okamžitě evropská levice (“Češi chtějí připoutat ženy k plotně!”), ozvala se česká levice (podle Anny Čurdové bude ČR za “exota”) a dokonce i alternativně a environmentalisticky založený týdeník Respekt nyní volá v zájmu materiálního blahobytu po dostatku veřejných pečovatelen a silné ruce státu. Vždyť přece rodiče platí hypotéky! Podstatný je výkon, kariéra, nový byt…

Diskusi vyvolala vláda původně jen nad tím, zda počet jeslí regulovat na evropské úrovni, z Bruselu. Jinými slovy, zda má Česká republika vnucovat severským zemím své názory na tuto oblast a naopak. Ostatně naprostá většina evropských zemí ony mytizované barcelonské cíle nesplňuje a nesplní, nejsme tedy žádnou výjimkou. Jen jsme si jako jediní dovolili říct, že císař je nahý.

Současně vláda chtěla na evropské úrovni upozornit i na nutnost uznání práce rodičů, kteří pečují o děti. Zatím Evropská unie dělala, že tito lidé jaksi neexistují, s tím ovšem, že počet těchto neexistujících lidí je potřeba zredukovat (i když i po splnění barcelonských cílů by jich pořád byly dvě třetiny). Vláda nenavrhla nic jiného než vložit odkaz na svobodu volby, zájem dítěte a uznání domácí péče jako práce. Podle levicových kritiků ale neposkytuje stát svobodnou volbu. Paní Marksová-Tominová, členka ČSSD, o tom jistě ví své: několik let vedla odbor rodinné politiky ministerstva práce, aniž by pro dostupnost jeslí cokoliv učinila.

Za její “vlády” počet jeslí nadále klesal. Naprostá většina obcí (75 %) ovšem jako důvod rušení jeslí uváděla nikoli nedostatek financí, nýbrž klesající poptávku. Pokud by stát chtěl splnit barcelonské cíle, musel by tedy počítat s tím, že uvedený počet dětí (33 %) do jeslí také dostane. Způsob, jak toho docílit, je nasnadě, a navrhují jej i české feministky, tuším včetně paní Marksové: snížit a především zkrátit rodičovskou dovolenou. Jinými slovy, vzít rodičům možnost zůstávat s dětmi doma bez většího finančního strádání.

To je i cesta tolik opěvovaných severských zemí, kde si rodiče nemohou dovolit pečovat o děti sami doma. Ve Finsku trvá placená rodičovská dovolená půl roku, v Norsku necelý celý rok. Tím by asi jen málokterá česká maminka byla nadšená.

Peníze za klientem

Nikdo se dnes nepře o tom, zda má stát podporovat nerodičovskou péči o děti. Otázkou je, zda tato podpora má mít charakter přímého převzetí pečovatelských funkcí a investic do jeslí státem, nebo podobu nepřímé podpory. Podobně jako v sociálních službách lze i u pečovatelských zařízení aplikovat princip: peníze jdou za klientem. Tedy za rodinou.

Zastánci státních jeslí prodlévají v myšlení ještě v hlubokém socialismu. Myšlenka, že by jesle mohly existovat mimo sféru státu (to vláda odstraňováním byrokratické zátěže při jejich zřizování dnes podporuje), je jim zjevně zcela cizí. Stávající stav samozřejmě není ideální: je omezen stavem státní pokladny. Základní postoj Petra Nečase, dát všechny peníze, jež jsou k dispozici, přímo rodinám, je ale zcela správný. Musí zůstat na rozhodnutí rodiny, na jakou službu prostředky využije.

Drtivá většina rodičů zjevně své půl- či jednoroční caparty do jeslí posílat nechce.

Vyslo v Hospodarskych novinach 11.2.2009

Příspěvků : 5 - Všechna děcka do jeslí. Povinně

 1. bohoušek : 6.9.2010 v 21.11

  K debatě o jeslích posílám jeden ze zajímavých příspěvků na stránkách Občanského institutu.

 2. Olina : 29.1.2010 v 20.17

  Rozhodně by mělo být umožněno rodinám, které by chtěly využívat jesle. Já osobně nemám zájem zůstat doma na mateřské a chystáme se do práce okamžitě po porodu. O dítě se bude starat babička dítěte, ale raději bych ho dávala do jeslí, kdyby byly k dispozici. Můj názor je čím dřív do kolektivu, tím líp. Já sama nechodila ani do jeslí a školky a moc mě to mrzí, že jsem byla jen doma. Ať mají matky možnost se sami rozhodnout – jesle nebo rodičovská péče. Nebo porodnost bude stále klesat.

 3. R.K. : 10.5.2009 v 22.44

  Celkom nedávno som sa nad touto vecou zamýšľal, niekomu ide o to aby bol človek zdegradovaný na úplného otroka a asociálne hovädo ktorý sa narodí v ekonomicky Rokefelerovcami zúboženom systéme, ktorý bol programove vymyslený, cez zadĺženie rodín až po zaľžený štát…. Ide o to vyvolať v ľudských bytostiach nezodpovednosť, (však zoberieš úver… a maňána, tá však niekedy končí rozvodom, exekútorom…), nenažranosť (ide o nakupovanie…. ala papundekloví blahobit), samozrejme keď ku tomu pridáte televíziu, rozhlas…., nenažraných, deprimovaných učiteľov, takmáte pripravené na cesto z ktorého ľahko vymiesite antihmotu, čo zhltne aj čirnu dieru. Satanistom ide o to aby bola ďalšia vojna…zarobia a obnovia ekonomiku. Predstavte si, že sú tak otravní že mi tí zúfalci volali raz domov opýtali sa ma že čo si myslím o preľudnení,.. dotazník… Ale trochu som odbočil. Dosť ma štve, čo táto paradajková republikánska omáčka servírovaná z európskej kuchyne, podporuje– nie kvalitu ale kvantitu, kvalite uberá a pristriháva krídla lebo táto kvalita keby sa premnožila tak by s ňou mohla naložiť ako to bolo učinené satanistami počas Francúzskej paradajkovej revolúci, s normálnimi ľuďmi. (Odkaz Francúzskej vláde, za popravu jeho výsosti kráľa Ľudovíta XVI, zhorí ešte mnoho Pežotov a Citroenov ! -, to je tak keď sa zberba zobrala vládnuť-nevie to, tak im treba. Trestu z nebies sa je nemožné vyhnúť.). Aby mali títo internacionálni neoburžuji dosť priestoru na vymiesenie toho najodpornejšieho uber-diablského človeka tak vymysleli, že je potrebné urobiť jasle- Vzorky experimentálneho cesta je v poriadku, keď v 13 roku života, si urobí pirsing,odfarbí hlavu, odíde z domu vynadá mame do píč a kuriev , nafetuje sa a niekde napáli ukadnutým autom do davu na električkovej zastávke…. a podobne,… potom príde televízia Kurtizána, a o všetkom informuje zdegenerovaní ľud. Malá epizódka zo satanistického modelovania VERENÉHO života je na svete. .A teraz správy:…Dnes nervove zrútená matka a otec neúspešný podnikateľ, asi nezvládol výchovu svojho diaťatka a… trja mŕtvy…. PRETO SME ZA JASLIČKY, treba pokúšať však zatiaľ sa ešte u nás v škole nestrieľalo. Asi preto lebo u nás občas strelí skôr otcovská ruka na zadok, nepočúvajúcej ratolesti.
  Dosť nesúrodé, ale dúfam som pobavil. Jasle rozhodne nie. Mamy doma! Láska zvíťazí, nie víťazí, zvíťazí! Do boja! Vlastnou svätosťou službou Kristovi! Republikánska demokracia je kopa zvratkov, nech žije kráľ. Svätý Václave, oroduj aj za Slovákov pomáhaj proti porobe a bludu.

 4. Lucka : 19.4.2009 v 22.27

  Musím přiznat, že i jako obyč české zastánkyni domácí výchovy dětí (min.0-3let), mi dá práci si protlačit výchovu k většímu sebevědomí dítěte, zahrnující i reagování na jeho pláč již od peřinky. Musím říct, že mimo zločinů otržení matek od dětí již v porodnici, se hojně ujal zločin vychovávat děti k frustraci tím, že jim naplňujeme potřeby až když my chceme (a ne když si o ně zakřičí). Naštěstí je příroda většinou silnější, než hlas matek a babiček…:-)

 5. Michal : 12.2.2009 v 0.03

  Včas demuslimovat muslimské děti z periferie muslimských obcí? Zvýšit hladinu stresových hormonů změnou prostředí a pečujících, zřejmě posiluje budoucí bojechtivost? Dopřát péči o děti i bezdětným alespoň v roli personálu? Udržet konkurenci rozvojovému světu, který péči o děti v rodině stihne i při práci? …nevím. Znám podobné praktiky z bojišť, tam je užitečné, když dítě je v krytu nebo poblíž. Když minimalistická rodina je rozšířena na nezbytně nutnou dobu.Ovšemže jen o jednoho člověka spíše ve stylu chůvy………Podstatnější je však batolecí vztahování.Primární je matka, zřejmě tvoří předpoklady osobnosti a zdravé identity, pokud funguje. Stejně nezbytní se však zdají sourozenci v přirozené věkové škále. Dospělý je přece jen i jako matka poněkud ztuhlý, velký, pomalý, nekontaktní (neolizuje!) To kojenec místo panenky daný sourozencům ke hravé péči se má lépe. Jeho tempu generačně blízcí rozumí. Bude mezi nimi dříve mluvit a bude úspěšnější nejen jako podnikatel sociálně zručný. Zatímco dětské otázky dospělý deflektuje, mezi dětmi se žvatlá o překot, všichni najednou. Jesle neumí kojit, ani tatínek třeba na mateřské dovolené. Sunar je obezita + defekt imunity….Summa summarum, lepší najmout nějakou mongolskou nezaměstanou dívku, opatřit ji nezkaženého mongolského manžela, a pokorně se připojit k jejich rodině.Ona nejspíše bude komplexně fungovat, včetně instinktů. Stačí se podívat, co umí mongolka s koněm, a to arabský hřebec je nějak náročný, každou chybu odhalí lépe než ministerstvo! Kojenec tak bude nejen dál kojen,ale bude mít i hluboké předpoklady přežít i v té naší socialistické Evropě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?