Vladimir Putin, Západ a užiteční idioti

10.2.2014

1719.jpgBývalý britský premiér Winston Churchill prohlásil: “Rusko je tajemství obalené v záhadě.” A měl pravdu. Zjistit, jaké Rusko skutečně je, lze opravdu značně obtížně. Nelze se proto divit, že mnoho lidí na Západě o něm má zkreslené představy.

Ukazují to i dva nedávné příklady. První je z českého středolevého prostředí a týká se studie analytika Tomáše Karáska. Druhý pak z USA a jde o článek konzervativce Patricka Buchanana.

Problematický nápad

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) zveřejnila loni v prosinci studii svého analytika Tomáše Karáska Destined to Cooperate? NATO and Russia between Power, Identity and Institutions (Předurčeni ke spolupráci? NATO a Rusko mezi mocí, identitou a institucemi). Doporučuje pozvat Rusko do NATO a její prezentace se uskutečnila 17. prosince na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky (MZV ČR).

Evropští politici zapomněli, nakolik komplexní a obtížná je transformace v demokracii, zejména Ruska s jeho problémovou historií

Dle této studie globální mocenské posuny otvírají možnost posílit spolupráci NATO a Ruska. Ty budou na konci “asijského století” slabší, a tudíž je jejich oslabování vzájemnými konflikty nerozumné a neproduktivní. Naneštěstí se po ukončení studené války Rusko a Evropa včetně NATO považovaly za protivníky.

Evropští politici zapomněli, nakolik komplexní a obtížná je transformace v demokracii, zejména Ruska s jeho problémovou historií. Současné vztahy NATO a Ruska neslibují zlepšení. Kvůli definitivnímu a nezvratnému odpoutání se od poststudenoválečné mentality by NATO mělo zvážit nabídku Rusku stát se plnoprávným členem aliance, což by jí přineslo mnoho výhod. V čem je tento nápad problematický?Za prvé, Rusku se netransformovalo v demokracii. Jeho politický systém je tradiční oligarchií v aristotelovském smyslu – vláda několika vyvolených kvůli vlastnímu prospěchu, moci a bohatství. A jde o lidi ze zpravodajsko-energetického komplexu – z tajných služeb, kteří chtějí rozprodat nerostné bohatství země a zisky si ponechat.Za druhé, to, že Rusko není liberální demokracií, v podstatě nemusí znepokojovat. Jednak ji v něm nelze očekávat, jednak ani některé členské země NATO v minulosti liberálně demokratické nebyly – například Portugalsko za autoritářského režimu Antónia de Oliveiry Salazara na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, Řecko za vlády plukovníků v období 1967 až 1974 či Turecko během vojenských převratů a po nich.

Všechny tyto země a režimy ale byly prozápadní, což současné Rusko není. Naopak považuje Západ za svého protivníka. A to je podstatný rozdíl.Za třetí, Karásek a AMO ve své studii naznačují, že Západ a Rusko jsou totožně zodpovědné za nepříliš přátelské vzájemné vztahy – tedy že jejich morální postoj se v zahraniční politice neliší.

Co chce Kreml slyšet…

Už pouhé zveřejnění tohoto bizarního, iracionálního a absurdního nápadu ve studii Západ značně poškodilo. Přiznává se jí totiž, co v tuto chvíli chce Kreml slyšet: Západ nese částečně vinu za to, že je Rusko k němu podezřívavé a nepřátelské.

Kreml chce v tuto chvíli slyšet, že Západ nese částečně vinu za to, že je Rusko k němu podezřívavé a nepřátelské

Tato studie plní roli užitečného idiota. V době Sovětského svazu patřili takzvaní užiteční idioti většinou, ne-li výhradně k levici. Omlouvali, zamlčovali, popírali a různě “vysvětlovali” zločiny komunismu a sovětského režimu, neboť byli zamilovaní do socialismu, jenž tehdy v Sovětském svazu skutečně existoval.

Jedním z nesmutnějších dnešních jevů jsou užiteční idioti i na pravici – ti, kteří ruského prezidenta Vladimira Putina považují za konzervativce a za vzor hodný následování. A pohybují se většinou okolo xenofobních a paranoidních internetových serverů.

Buchananův hold Putinovi

Takovým pravicovým užitečným idiotem je i ultrakonzervativní americký komentátor Patrick Buchanan. Ten kupodivu ve stejný den, kdy AMO prezentovalo Karáskovu studii na MZV ČR, při příležitosti Putinova projevu o stavu Ruské federace napsal článek, v němž mu vzdává hold. Mimo jiné v něm uvádí:

Je Vladimir Putin v kulturní válce za budoucnost lidstva jedním z nás? Dle něho na Západě destrukce tradičních hodnot přichází shora a je nedemokratická, protože vychází z abstraktních idejí a proti vůli většiny. A také tvrdí, že lidé na celém světě podporují ruskou obranu tradičních hodnot proti takzvané bezpohlavní a neplodné toleranci.

Mnoho amerických a západních médií odmítá Putina jako autoritáře a reakcionáře, ale ten možná vidí budoucnost jasněji než Američané, kteří se dosud pohybují v paradigmatu studené války.

Putin říká, že ho jeho matka nechala v dětství tajně pokřtít, a proto se považuje za křesťana. Snaží se nově definovat budoucí světový konflikt “my versus oni”. V něm se konzervativci, tradicionalisté a nacionalisté všech zemí spojí proti kulturnímu a ideologickému imperialismu dle něho dekadentního Západu.
Ve svém projevu Putin citoval ruského filozofa Nikolaje Berďajeva, kterého Alexandr Solženicyn chválil za odvahu, s níž čelil bolševickým inkvizitorům. To vyvolává otázku: Kdo píše Putinovi projevy?

Na tuto otázku, jíž Buchanan končí svůj článek, lze odpovědět, že ten, kdo ví, co naivní západní pravicoví “tradicionalisté” a nacionalisté Putinovi “zbaští”. A kdo zná jeho užitečné idioty. Putinovy názory citované Buchananem jsou sice pravicové a konzervativní, ale aby mu bylo možné věřit, muselo by Rusko vypadat jinak.

Vladimir Putin ví, co na naštvané, demoralizované a zklamané západní “tradicionalisty” a nacionalisty zapůsobí

Putin a ten, kdo mu píše projevy, vědí, co na naštvané, demoralizované a zklamané západní “tradicionalisty” a nacionalisty zapůsobí. A dalo se to a mělo čekat – bylo jen otázkou času, kdy se to stane. Poté, co během více než sedmdesátileté existence Sovětského svazu jeho tajné služby a propagandistická mašinérie infiltrovaly velkou část západní levice, nastal čas změnit rétoriku a pokusit se infiltrovat i velkou část západní pravice. A nějací užiteční idioti se vždy najdou.

Na rozdíl od levice však má pravice výhodu: odstrašující příklad levicových užitečných idiotů v minulosti. Snad si z něj vezme ponaučení.

Vyšlo na www.ceskapozice.cz

Příspěvků : 2 - Vladimir Putin, Západ a užiteční idioti

  1. Markéta Nová : 2.12.2014 v 10.36

    Každý nemusí tančit, tak jak tzv. Západ tančí. Západ už staletí není Západ čím býval. Ale hloupí neokoni tohle nechápou. Stejně hloupí jsou ti, kteří tvrdí, že dnes je Rusko rudé imperium. Asi neumí číst či se nestačili podívat na kalendář…

  2. Martin : 16.2.2014 v 17.36

    Když jsem četl Buchananovu oslavnou ódu na Putina, také se mi nevím proč vybavilo sousloví užitečný idiot. Jenom jsem čekal, jestli na Putinovu udičku naskočí i čeští konzervativci. Přece jenom, máme už s Ruskem nějaké zkušenosti a víme, že Rusko není normální stát, kde by slova znamenala to, co znamenají normálně, ale jsou používána jenom k rozšiřování moci rudého impéria.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?