Vánoční projev prezidenta Zemana

28.12.2013
Roman Joch

1835.jpgMěl jednu velkou přednost – byl milosrdně krátký. To je nutné ocenit. Prezident tak jde s dobou, která přeje kratším televizním výstupům i vstupům; i když některým starším občanům České republiky se možná bude po delších prezidentských projevech stýskat.

Jinak tento vánoční rozhodně nepatřil k těm nejlepším rétorickým výkonům Miloše Zemana. Působil unaveně, vyčerpaně a celý jeho výstup byl až přehnaně apologetický. Nejdřív vysvětloval a hájil se, proč to přesunutí termínu prezidentského projevu z Nového roku na druhý svátek vánoční, den svatého Štěpána.

A pak se věnoval už jen sobě.

Chválil sám sebe za to, jak své prezidentské sliby splnil. To byla další slabina, ten projev byl egocentrický, zahleděný do sebe, o Miloši Zemanovi, nikoli o republice a jejich občanech. Jako by nepromlouval k nám, ale jen k sobě, do zrcadla. Věnoval se své osobě, nikoli občanům a zemi. Tím zřejmě ani nebude občany příliš sjednocovat, ale naopak spíše rozdělovat, protože ti z nich, kdo nejsou jeho nadšenými stoupenci, mohou být jeho egocentrismem jen dále a více popuzeni.

Takže když tento projev Miloše Zemana srovnáme například s tím jeho ke státnímu svátku republiky dne 28. října, který byl vynikající a vskutku státnický, tento působil celkově mdle, rozpačitě a unaveně.

Možná si ho nechat až na 1. leden by nemuselo být až tak špatným nápadem.

I když na druhou stranu po silvestrovské noci…

Příspěvků : 2 - Vánoční projev prezidenta Zemana

  1. Michal : 29.12.2013 v 23.31

    Pohřební řeč. Labutí zpěv. To na stole vypadá jako věnec, asi ho tím odkopli i jeho vlastní PR mejkři. Splnil dílo zkázy, je už jiný populární Milovaný nabitý důvěrou televizního publika.Kult osobnosti se nevymyká fyzice, jak nahoru, tak i dolů. Ale jak u revolucí bývá, ještě budeme vzpomínat.

  2. arnošt Fiala : 28.12.2013 v 21.44

    Je mi 68 let,ale větší blbost jsem ještě od prezidenta neslyšel a to jsem jich již zažil

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?