Vánoce v Evropě – bez komentáře

23.12.2008
Matyáš Zrno

V Antverpách radnice nařídila školám vyvarovat se jakýchkoliv referencí k Ježíši, Josefovi či Marii. Důvod? Neznepokojit početnou muslimskou menšinu. “Vánoce mají být neutrální událostí a neměly by být zaměřeny na konkrétní náboženství. Jde o setkání v rodinném kruhu a s přáteli a užívání si dobrého jídla a pití.” Alespoň podle antverpské radnice…

V Oxfordu bylo zcela zakázáno slovo vánoce (Christmas) a bylo nahrazeno termínem Winter Light Festival (svátek zimních světel). Z oxfordského slovníku pro děti byly mezitím pro jistotu vymazány slova jako “biskup”, “kaple”, “svatý”, “monarcha” atd. Podle vydavatele proto, aby reflektovaly, že “Británie je moderní, multikulturní společnost s více vyznáními.”

Amsterdam se mezi 18.a 28.prosincem změní na hlavní město homosexuálních vánoc. Proběhne tu “Pink Christmas Festival” a v jeho rámci například “gay a lesbické jesličky” s Ježíškem a dvěma Josefy či dvěma Mariemi, otevřený gay vánoční trh a “pink” bruslení pro transvestity. Ulice v Amsterodmu budou lemovány růžovými stromy… Organizátoři chtějí “rozšířit pro homosexuály možnosti zábavy během vánoc, kdy toho pro gaye a lesbičky není moc co dělat..”.

V Kolíně nad Rýnem obchodní řetězec Kaufhof nahradil tradiční vánoční výzdobu zvláštní kombinací – mešity, minarety, velbloudy a plyšová zviřátka v arabském oblečení…


 

Příspěvků : 2 - Vánoce v Evropě – bez komentáře

  1. Michal : 28.12.2008 v 19.22

    a tak se do Vánoc nějak vejde.Horší to má pohanství, nezbývají než saturnalie. Slunovrat je riskantní, již v antickém Římě přes obraz Slunce došli k monotheismu, za syřana císaře Helio…., docela zřetelně.Křesťanství mělo volnou cestu, Konstantin už moc práce neměl. Podobně před dalšími staletímu v Egyptě. Raději tedy pupkatý dědeček santa mráz, je to šikovný archetyp i pro demokratické volby, hubený politik nemá šanci.

  2. jh : 26.12.2008 v 23.28

    to už je k pozvracení…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?