“Válečné hry” – příběh nejdůležitějšího agenta v samém srdci velení Varšavské smlouvy

15.6.2009
Matyáš Zrno

18.6. v 19.00 se v kině Světozor uskutečnila projekce dokumentárního filmu o dramatických osudech plukovníka Ryszarda Kuklińského – muže, o kterém šéf CIA William Casey prohlásil: „Nikdo jiný na světě  neuškodil komunismu víc než tenhle Polák.”

Ryszard Kukliński, plukovník polské Lidové armády a důvěrník ministra obrany Wojciecha Jaruzelského, se pod vlivem potlačení Pražského jara a masakru polských dělníků v Gdaňsku v roce 1970 rozhodl pro spolupráci s Američany. Mezi materiály, které po téměř 10 let vynášel z generálního štábu Varšavské smlouvy, byla i dokumentace sovětských plánů útoku na západní Evropu.

Kdo byl plukovník Kukliński? Byl to hrdina nebo zrádce? Srdečně zveme na film mapující tento fascinující příběh z dob studené války.

Vstupenky na projekci 18. 6. lze zakoupit v pokladně kina Světozor. Volné vstupenky je třeba rezervovat na adrese institut@polskyinstitut.cz.

Pozvánku prosím stahujte zde.

Film měl svoji premiéru v únoru tohoto roku a dosud byl mimo Polsko promítán pouze na jednom místě – v sídle CIA ve Washingtonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?