USA: Trump na koni

8.4.2019
Roman Joch

trumpandflagZávěr vyšetřování Roberta Muellera (kdysi ředitele FBI) o možné spolupráci Trumpovy prezidentské kampaně s Ruskem překvapivý není. Překvapivé spíše je, jak si někdo na základě nulových důkazů mohl myslet opak. Ten „někdo“ byla podstatná část Demokratické strany a médií.

Zpráva říká: „Vyšetřování nezjistilo, že by se členové Trumpovy kampaně spikli nebo spolupracovali s ruskou vládou při jejích aktivitách ovlivnit volby.“ Jinými slovy, není důkazu, že Trump je zrádcem či ruským agentem.

Muellerovo vyšetřování trvalo dva roky, pracovalo pro něj devatenáct právníků a čtyřicet agentů FBI, vydalo 2800 obsílek k výpovědím pod přísahou, vyslechlo 500 svědků, provedlo 500 domovních či kancelářských prohlídek a vyžádalo si 230 komunikačních záznamů či odposlechů.

Obklopen odsouzenými

Takto důkladné vyšetřování aktivit prezidenta, jeho rodiny a týmu tady zřejmě ještě nebylo. A výsledek? V té hlavní otázce, zda Trump vědomě spolupracoval s Rusy na svém zvolení (či po něm), je: nic, žádný důkaz. Trump je čistý.

Vyšetřování vedlo k obviněním a už i odsouzení několika osob za zločiny, z nichž žádný se netýkal hlavní otázky, spolčení s Ruskem. Většina se týká nepravdivých výpovědí pod přísahou, hlavně v Kongresu, a daňových deliktů. Paul Manafort byl krátce šéfem Trumpovy kampaně a byl odsouzen za korupci na Ukrajině a daňové delikty před kampaní. Sympatizant Trumpa Roger Stone byl obviněn z lhaní pod přísahou Kongresu a zastrašování svědka. Bývalý Trumpův právník Michael Cohen lhal Kongresu o tom, že Trump během kampaně (ještě na jaře 2016) jednal o výstavbě svého mrakodrapu v Moskvě. To od Trumpa, který kandidoval na prezidenta USA, bylo neetické, nikoli však protizákonné.

Co vůbec dávalo důvod myslet si, že Trump spolupracoval s Rusy na svém zvolení? Jeho proruská rétorika v kampani? To mohlo být hloupé, naivní, konjunkturální, ale samo o sobě ne kriminální. Kdyby naivita ohledně Ruska byla trestná, ve vězení by už byli Obama i Clintonová za svou politiku vůči Rusku v letech 2008–14 (až po agresi vůči Ukrajině prozřeli). Možná byl Trump ješitný a myslel si, že se s Putinem dohodne jako Reagan s Gorbačovem. Anebo měl za to, že mu to pomůže, nebude-li zvolen prezidentem, postavit mrakodrap v Moskvě. Ale ještě jednou, hloupost, naivita či vyčuranost nejsou zločinem, natož velezradou.

Trumpa Muellerovo vyšetřování štvalo, Trump měl dojem, že mu saje krev, a zřejmě chtěl, aby ministři spravedlnosti Muellera odvolali. Nyní má Trump velké štěstí, že se tak nestalo; to by mu už pochybnosti o tom, zda je ruským agentem, zřejmě nikdo neodpáral. Nyní, díky profesionalitě Muellera a jeho týmu, je očištěn.

Proč tedy? Proč tedy tak významní lidé z Obamovy administrativy, jako bývalý ředitel FBI James Comey, bývalý ředitel CIA John Brennan či současný demokratický kongresman Sněmovny reprezentantů a předseda jejího výboru pro dohled nad zpravodajskými službami Adam Schiff, stejně jako mnoho inteligentních novinářů a redaktorů ze CNN, Washington Post či The New York Times téměř s jistotou tvrdili, že Trump s Rusy spolupracoval?

Jednak proto, že do poslední chvíle čekali zvolení Hillary Clintonové – a vítězství Donalda Trumpa bylo pro ně šokem, z něhož se nevzpamatovali. Jen si představte, člověk s takovým chováním a takovými názory! Zvolen prezidentem! Nemožné…

Je to spiknutí na druhou

Psychologicky bylo pro ně přijatelnější myslet si, že Trump je vlastně nelegitimní prezident, nezvolen férově; „zvolili“ ho vlastně Rusové. Ne to, že Hillary byla příšerně neoblíbená; ne to, že se jí nepovedlo přimět Obamovy černošské voliče ve stejně vysoké míře přijít k volbám; ne to, že odepsala bílé chudé voliče, jež nazývala „opovrženíhodnými“, protože si myslela, že zvítězí s podporu barevných menšin a mladých bílých bohatých voličů; ne to vše dohromady způsobilo Trumpovo zvolení, nýbrž něco jiného… Rusové, Rusko, Putin. Proto úvahy o kriminálním spolčení Trumpa s Ruskem, proto propadnutí syndromu hysterie z Trumpa.

Co teď? Nikdo z demokratů se Trumpovi neomluví; naopak, možná budou ve sněmovně pokračovat ve „vyšetřování“ a předvolávat svědky. Možná republikáni a vláda budou na oplátku vyšetřovat Obamovy úředníky, proč na základě nedostatečných indicií vůbec začali vyšetřovat americké občany a zda tím nezneužili pro stranické účely své pravomoci. A zcela jistě bude pokračovat mediální handrkování.

Korunu všemu nasadila (demokratická) novinářka Joy Reidová, když naznačila, že Muellerova zpráva je součástí pokusu ututlat konspiraci… To už je případ pro psychiatra. Bezúhonný a profesionální Mueller, jehož vyšetřování Trumpovi tolik lezlo na nervy, coby součást konspirace? To už pravděpodobnější je, že Trump je mimozemšťan.

LN, 27.3.2019

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?