Ukrajinský dotazník

27.2.2014
Matyáš Zrno

vlajka-ukrajina

Zdá se, že jediní lidé, kteří jsou dnes v Evropě ochotní umírat pod vlajkou Evropské unie, jsou Ukrajinci, kteří se přitom do EU nedostanou ještě nejméně dvacet let (a to i kdyby se podepsala ona slavná asociační dohoda), pokud vůbec. Je to připomenutí i našich snů o EU jako zóně svobody, blahobytu a pořádku, a ne jako prostoru pandemické byrokracie a stále silnější kontroly nejrůznějších aspektů našeho života. Ale ruku na srdce, při volbě mezi oligarchickou vládou Janukovyčovou a byrokratickou vládou Evropské komise volí Brusel snad každý. Možná kromě některých našich “konzervativců”, kteří při své (často oprávněné) kritice poměrů na Západě jako by oslepli na to oko, kterým koukají na Východ.

A nedivím se Ukrajincům, že chtějí to samé, co jsme chtěli my v roce 1989. Jenže… kolik z nich to opravdu chce? Kolik z nich chce do EU a kolik z nich je jen nespokojeno se zkorumpovaným, represivním a neschopným režimem? A kolik z nich ten hroutící se režim podporuje? I tací jsou…A jak velkou mají Ukrajinci naději, že to po vítězství opozice nedopadne stejně jako před deseti lety po oranžové revoluci? Té jsme také všichni tolik fandili…

Ale připusťme, že dostatečná většina se chce zbavit režimu, který si skutečně nic jiného nezaslouží. A ve své snaze vzhlížejí na Západ. Chtějí “do Evropy” jako kdysi my před čtvrtstoletím. A budeme dělat, jako že všichni ti ostří hoši na Majdanu sdílejí společné evropské hodnoty humanismu, tolerance, úcty k menšinám a boje s globálním oteplováním. Takže co my na to? Co na to “Evropa”?

Jsme ochotni (a schopni) investovat do vítězství “našich” tolik, co Rusové do vítězství “jejich”? Jsme ochotni (a schopni) půjčit Ukrajině 15 miliard dolarů a snížit ceny plynu jako Rusové? Jsme ochotni (a schopni) zaujmout rychlé a jasné stanovisko? Jsme ochotni (a schopni) ho také důrazně prosazovat? Jsme schopni (a ochotni) Ukrajinu v dohledné době opravdu přijmout do EU (po zkušenostech s mnohem menšími Rumunskem a Bulharskem)?

U každé otázky si bohužel musím zaškrtnout NE! A pokud vidím na jedné straně zkušeného rozvědčíka Vladimira Vladimiroviče a na druhé straně politováníhodnou postavu baronky Ashtonové, tak (bez ohledu na to, že kdysi stáli oba na jedné straně, byť, pravda, jen jeden z nich v úloze užitečného idiota západního protijaderného hnutí), nemohu než souhlasit s Janem Zahradilem, že EU je jen papírový tygr.

Papírovým tygrem jsou bohužel i Spojené státy. Baracka Obamu – člověka, jehož zvolení přivítal svět jásotem a nadšením – totiž zahraniční politika nezajímala, nezajímá a zajímat nebude. A nějaká Ukrajina už vůbec ne. Zahraniční politika je ale tvrdá hra, kde za vámi musí stát síla a kde si respekt musíte umět vydobýt. Georgi Bushovi se lidé možná smáli, ale lecjaký lotr se ho bál. Obamu sice pokrokový svět stále miluje, ale nebojí se ho nikdo, tím méně lotři. Nemluvě už vůbec o pánu Kremlu a blízkého zahraničí, který svou hru s Ukrajinou jistě nepřestane hrát ani nyní, kdy se kyjevský režim zhroutil jak domeček z karet a sám Janukovyč prchá ze země způsobem ne nepodobným zpackanému pokusu o útěk Ludvíka XVI. Který skončil, jak známo, pod gilotinou…

Vyšlo v Lidových novinách 24.2.2014

Příspěvků : 2 - Ukrajinský dotazník

  1. Michal : 1.3.2014 v 22.29

    Kdyby někdo na moji prababičku pustil televizi, asi by v mnohém ztratila rozum a žádala podíl na tom úspěšném světě. Toho byla ušetřena, a kdo si z cizího pole – chodilo se pěšky a hladem – vzal lusk, dostal od ní facku. Protože jídla doma je dost, ač s chlebem se šetřilo.Ale její syn Franta se docela hrnul na frontu, protože tušil lepší možnosti, než se jen doma jen uživit.Než ho utopili v Drině, psal o svém přání mít brambor. Jedli řípu rovnou z pole…Jak arabský svět, tak blízká asie, chtějí více, než mohou. Amerika se budovala staletí vybranými lidmi, podobně naše legitimnější formy. To revoluce nevidí, tak nejen obstojně nefungují, ale propadají se rovnou do bídy. … Když zde kanadští experti po ´89 hledali řešení našich sudet, neradili stavět pensiony, ale udělat za vsí tábořiště, připravit palivo, uklidit. Na to lidé stačí i bez dluhů. Když to bude vlídné, další se rozvine, turistika, cyklo, hypo, 4kolky.. Začalo se pensiony. Z Ukrajiny si pamatuji hotel, co mu nestihli udělat střechu, erodoval jako doverský útes…Zase přijde falešný mesiáš a zase je obelže.

  2. Reakční pozorovatel : 1.3.2014 v 17.30

    Pořád lepší Janukovyč, než banderovští náckové podporovaní západními plutkoraty. Dr. Joch je takový židumil. To mu nevadí, že McCainem podporovaní banderovci mají choutky mj i na pogromy na židy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?