Tlustý a nafouknutý balón Michael Moore

12.9.2006
Roman Joch

V pondělí 11.září 2006, u příležitosti 5. výročí teroristických útoků, uvedla ČT 2 dva dokumenty, jež – jak se ukázalo – na sebe celkem adekvátně navazovaly. Ten první byl dokument o životě Josepha Goebelse, ten druhý byl „dokument“ Fahrenheit 9/11 režiséra Michaela Moora, který se do role jakéhosi Goebelse americké levice záměrně situuje, ale nemá na to. Za svým profesionálním vzorem hodně pokulhává; o to úspěšněji však imituje moskevskou Pravdu z dob ideově-stranického dohledu soudruhů Lavrentije Beriji, Michaila Suslova či Jurije Andropova, neblahé paměti. Anebo Rudé Právo soudruha Kojzara. Jak řekl Abraham Lincoln „vždy lze obelhat někoho, někdy lze obelhat všechny, ale naštěstí nelze dosáhnout toho, aby vždy byli obelháni všichni.“ Přesto však „vždy lze obelhat někoho“ a proto nepochybujeme o tom, že se i u nás najde někdo, kdo agit-prop Michaela Moora bere vážně. Pro ty odkazujeme na kompletní a detailní vyvrácení všech 59 lží a omylů, jež Moorův snímek obsahuje, a které lze v češtině najít na stránkách http://www.davekopel.org/terror/59lzi.pdf Nestranný čtenář uzná, že David Kopel z amerického Independence Institute odvedl skutečně důkladnou práci brilantního ostří, na němž ten tlustý a nafouklý balón Michael Moore prasknul.


Můj povzdech: S lítostí lze konstatovat onen úžasný intelektuální sesun západní levice k paranoii, hysterii a obsesi konspiračními teoriemi. Kdysi optimistická, sebevědomá, osvícenská a osvícená, nyní levice nabývá podob zatuchlých vod kalných močálů, kde malárie, žlutá zimnice, nejdivější spiklenecké teorie a Michael Moore panují (viz. Britské listy). Nejhorší manýry šovinistické, xenofobní, fašizující, antisemitské, úzkoprsé „pravice“ z let před druhou světovou válkou – posedlost temnými spiknutími Židů, zednářů, plutokratů a kosmopolitů – nyní nacházejí prostor a vstřícné přijetí mezi intelektuálními proudy současné levice na Západě. Jenom v roli temných spiklenců jsou dnes – pro změnu – Židé, pravicoví křesťané a Texasané. Inu, něco málo se změnilo. Že by pokrok?

Příspěvků : 13 - Tlustý a nafouknutý balón Michael Moore

 1. DL 125 : 13.9.2006 v 18.58

  Podívejte se na tento odkaz, paní Ricová vypovídá před komisí pro vyšetřování 9/11

  http://www.youtube.com/watch?v=cYbWaMqWy7s

  Paní Ricová tvrdí že to byl pouze historický dokument a že nijak nevaroval před útoky na Spojené Státy, jedinej problém je jméno toho dokumentu ze 6. srpna 2001- (Bin Ladin is determined to attack inside US) Bin Ladin je odhodlaný zautočit uvnitř USA)

  Jo a velmi doporučuji dokument “9/11 Press for truth” je volně ke stažení na internetu (třeba google videos)

 2. koncesionář : 13.9.2006 v 18.50

  Haněný dokument je alespoň snahou o nabourání Buschovic demagogie. I kdyby v něm lží byla stovka, což není a linky na rozbor toho, co v tomhle filmu (není a nikdy neměl být dokumentem) ani vlastně řečeno nebylo jen ukazují na americkou svobodu slova, která navenek poslední dobou pokulhává. V našich končinách se o diskuzi kolem tohoto tématu ani nikdo nepokouší a jen se do médií pouští jednostranné, promyšlené zprávy. Ono je diskuzí kolem pádu oněch budov v současné době více a i informací je více, než mohl režisér mít a určitě Buschovi neprospívají.

  Veřejnoprávní televize by měla mít snahu o objektivitu, tak proč, když celé roky vysílá pohled z jedné strany by nemohl být odvisílán pohle ze strany druhé. Jen tak dále.

 3. DL 125 : 13.9.2006 v 18.48

  Ano jak příznačné nemůžete napadnout poselství tak se zaměřujete na posla. V Americe se už mezi republikány ujalo heslo “If you cant attack the message attack the messenger”.

  Jinak film sem v pondělí viděl a užil si ho. Fajnová práce pane Moore.
  Dokonce jsem viděl i film fahrenhype 9/11 s paní Coultrovou ( downloaded for free- abych nepodporoval republikánskou lobby) a musim říct že to byl hodně zoufalý pokus o “uvedení věcí na pravou míru”

 4. českej fousek : 13.9.2006 v 8.41

  Jsou to borci, že měli odvahu dát 11. září Goebbelse a pak Moora. Dávám bod za odvahu! Jen tak dál.

 5. No1 : 13.9.2006 v 7.20

  Bohužel se autor po vylezení z řiti G.B. nedostatečně otřel a tak smrdí i z textu

 6. V.Neckář jewnior : 12.9.2006 v 21.35

  tak článek Romana Jocha je silný podprůměr. Je to typická primitivní demagogie kdy se protivníkovi vloží do úst co nikdy neřekl. Michael Moore pokud vím v F9/11 nijak nezpochybnuje že utoky provedla Al-Quedda. Na skutečně protižidovských a konspiračních webech jako je NeStwurný Zvědavec nebo slovenský Prop lze naopak najít kritiku Fahrenheita z naprosto opačných pozic. Moore je zde podezírán že je součástí “kontrolované opozice” že záměrně zavadí diváky na falešnou sáudskou stopu zatímco v pozadí jsou Jochem zminovaní Židé (nakonec co čekat od filmu který má židovského (Harvey Weinstein) producenta) Nedávno upadl v podezření že to hraje na obě strany i Robert Fisk z Independentu. Ovšem Zvědavec a Prop.sk nemá s levicí nic společného. Některé z jeho článků tedy těch co se netýkají USA a Israele by mohl publikovat i web konzervativního think-tanku Občanský Institut

 7. V.Neckář jewnior : 12.9.2006 v 21.00

  je podle mne spíš průměrný film. Bowling for Columbine bylo o mnoho lepší. První část F9/11 je dost spekulativní pokud jde o obchodní styky mezi Bushovou familii a rodinou Bin Ladena ale část která se zabývá invazí do Iráku má hodně pravdivých postřehů. Je nade vše jasné že Bushova administrativa lhala ohledně udajných ZHN v Iráku a styků Husajna s Al-Qaeda. V Iráku je dnes občanská válka z obou akcí jako Afghanistánu tak Iráku silně profituje Írán který si navíc do čela zvolil protizápadního náboženského fanatika. Zahraniční politika USA po 9/11 vytvořila mnohem nebezpečnější Svět. Pominu li fakt že jde o boj s nepřítelem kterého si Američané kdysi vytvořili jako nástroj k porážce sovětského socialismu tak jediný možný způsob boje je infiltrace teroristických struktur zpravodajskými službami místo pochybného “vývozu demokracie” za pomocí bomb a tanků.
  Doporučuji se blíže seznámit s názory nového leadera toryů Davida Camerona.

 8. Petr : 12.9.2006 v 17.15

  Včera jsem náhodou zapnul ČT 2 a nevěděl jsem co vysílají, podle prvních záběrů jsem dedukoval, že to je něco o 11-tém září, když jsem zjistil o co jde, měl jsem z toho smutný pocit. Útok na ameriku před pěti lety, nebyl ničím jiným, než útokem na celou naši západní civilizaci skupinou barbarů, byl to i útok na Michaela Moora, kterému tato civilizace dává možnost svobodně na ni plivat. Jestliže je možné, aby v den pátého výročí takovéto tragédie, při níž zemřelo tři tisíce nevinných lidí veřejnoprávní televize vysílala podobný nemorální paskvil, potom je otázkou, jestli má naše západní civilizace stále právo na existenci. Často se mlůví o střetu kultur, je třeba si uvědomit, že základem slova kultura je slovo KULT, tedy uctívání, to znamená, že kutura vždy vychází z nějaké vyšší ideje, takže je jasné, co je základem kutury islamistických teroristů, ale co je dnes základem naší západní kultury? Plné břicho a snaha přežít za každou cenu? Jestli je to tak, potom naše kultura zanikne a právem a neměli bychom toho litovat, představa Michaela Moora, jak pětkrát denně mlátí hlavou o zem směrem k Mekce mi dokonce přináší pocit určitého uspokojení.

 9. LIBERTARIAN : 12.9.2006 v 15.50

  K „dokumentu“ Fahrenheit 9/11 režiséra Michaela Moora,

  - iba tolko :
  Je neuveritelne, ze sa statna televizia az tak zvrhla, ze uviedla takyto totalne debilny dokument . Uvedenie takehoto filmu je za hranicou dobreho vkusu, za hranicami slusnosti, moralky, ……

 10. Luke : 12.9.2006 v 14.52

  Jenom pro upřesnění, ten dokument vyvracející Moorovy lži v češtině je ke stažení na trošku jiné adrese http://www.davekopel.org/terror/59lzi.pdf (to co uvedl Roman Joch je anglická verze).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?