Švédsko: laboratoř postmoderny

9.11.2018

Skandinávská země, která v roce 2000 zbavila luterskou církev jejího výsadního postavení a v níž přes 30% obyvatel představují osoby zahraničního původu (buď narozené v cizině nebo narozené rodičům cizího původu), kráčí mílovými krok na cestě k multikulturalismu. Průzkum prestižního think-tanku Pew Research odhalil, že 80% Švédů je otevřeno myšlence, že členem jejich rodiny bude muslim, což je společně s Nizozemskem, Norskem a Dánskem nejvíce v Evropě. Pro 84% obyvatel severské země navíc neznamená křesťanství relevantní faktor pro sdílení národní identity, pokud tedy tento pojem vzbuzující obavy z “kulturního šovinismu” ve Švédsku vůbec obstojí. Ostatně pouze 26% Švédů zastává přesvědčení o nadřazenosti jejich vlastní kultury, což je znatelně méně než třeba v sousedním Norsku (58%) a dokonce ve Finsku (49%). Tento faktor je zvláště pozoruhodný, vezmeme-li v úvahu švédskou politickou a kulturní dominanci ve skandinávském prostoru v uplynulých staletích. Také v hodnotových otázkách je Švédsko jednoznačně postmoderní zemí. V celé Evropě stojí na špici co do společenské akceptace stejnopohlavních manželství (88%), které lze dokonce uzavírat před oltářem švédské luterské církve. Stejně tak není v Evropě země, kde by větší počet obyvatel schvaloval legální interrupce (94%), což převyšuje i počet respondentů, kteří kladně odpověděli ve výrazně sekulární České republice. Na rozdíl od pravoslavných států, kde se v současnosti k tradiční konfesi hlásí stejně či dokonce více osob, než v ní bylo vychováno (v Rusku vzestup z 65% na 73%, na Ukrajině z 81% na 93%), registruje Švédsko s Belgií, Nizozemskem, Norskem a Španělskem opačný trend poklesu příslušnosti k tradiční církvi o více než 20%. Ve Švédsku tak bylo vychováno 74% populace, ke křesťanství se však hlásí pouze 52%.

Příspěvků : 4 - Švédsko: laboratoř postmoderny

 1. Karel Novák : 6.3.2020 v 17.40

  Švédové se vybrali svou cestu a my to můžeme sledovat a vyhodnocovat. Někdy se vyplatí nebýt úplně první a poučit se z chyb ostatních.

 2. fler : 5.12.2018 v 1.04

  Tak to je katastrofa, buď průzkum zkresluje a nebo Švédové pochovali sami sebe. U nás se ke křesťanství hlásí méně než 52% lidí, ale přesto si své kořeny střeží. Nejde o nadřazenost, ale o hrdost na svou kulturu a předky.

  • Josef Novak : 7.12.2018 v 13.41

   Jake koreny? Strach, zbabelost, volani po vlade silne ruky? Schvalne se tech, kteri nejvice volaji po zachovani krestanskych hodnot nekdy zeptejte, co tim mysli a treba jestli chodi do kostela. Odpovedi jsou vetsinou k smichu, kdyby nebyly k placi.

   • Detrich Daněk : 21.11.2019 v 10.36

    Pane Nováku,
    souhlasím s Vámi. Tito lidé asi mají vzdálený pojem, co křesťanství je, co je správné a co ne, ale křesťané nejsou.
    Ovšem je zde i druhá skupina těch, kteří se cítí křesťany, do kostela chodili i za socialismu, nerozvedli se a řádně vychovali své děti. Znají Bibli a snaží se podle NZ žít.
    V dějinách vidíme i to správné k čemu se hlásím, i to špatné (rekatolizace, únor 48) k čemu se nehlásím. D.D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?