Střípky z multikulturní reality

15.3.2006
Matyáš Zrno

Aféra s karikaturami Mohameda už trochu utichla, ale vypuštěnému džinovi se zpátky do lahve jen tak snadno nechce. A navíc se objevují další a další podobné případy. Jeden z nich se stal dokonce už před šesti lety a ukázkově ilustruje, kam až může muslimská obsese politickou korektností dojít. Dr. Gorg Mifsud Chircop je přední maltský folklórista. Na konferenci Mezinárodní společnosti pro etnologii a folklór popisoval některá maltská přísloví, která měla demonstrovat maltské stereotypy o muslimech, Turcích a Arabech. Zastavil se u zajímavého historického paradoxu. Totiž, že katoličtí Malťané po staletích arabského vlivu převzali pro slovo Bůh arabské slovo Alla. Paradox pak ilustroval na konkrétním případě, který se udál při slavném obléhání Malty Osmany v roce 1565. Necelých 500 maltézských rytířů spolu s několikatisícovou maltskou domobranou tehdy odrazilo osmanskou armádu o 30 000 mužích. Malťané tehdy v narážce na muslimské „vyznání víry“ (Alláh je velký. Mohamed je jeho prorok) vykřikovali “Alla hanin, Muhammed hanzir”, neboli „Bůh je velký, Mohamed je svině.“ Jaké bylo překvapení Dr.Chircopa, když se v sále zdvihlo 20 severoafrických vědců a hlasitě protestovali proti urážce proroka. A reakce Malty? Zcela v duchu současného evropského appeasementu. Univerzita se omluvila, přednášející se musel omluvit a ze sborníku z konference byla věta vyškrtnuta…

Pomník padlým? Vyloučeno….

Ale zpět do současnosti. Na jednom místě v Amsterodamu stojí od konce druhé světové války velký bílý kříž na památku padlých. Jenže, právě v těchto místech budují holandští muslimové jednu ze svých největších mešit. Úřady nechaly kříž po dobu stavby odstranit. A netajily se tím, že už ho na místo nevrátí. Nahradit ho měl „neutrální“ památník. Už se také vědělo za jakou cenu – 50 000 euro. Podle radních může kříž urážet muslimy a židy. Souhlasili s tím i radní za křesťansko-demokratickou stranu (nejen u nás procházejí křesťanští demokraté něčím, co lze při maximální dávce vstřícnosti označit jako krizi identity…). Ale radnice narazila. Zavalily jí protesty občanů, přičemž i zástupci židovské komunity prohlásili, že jim kříž nikdy nevadil. Jeden z nich, osvětimský vězeň Bloeme Evers, byl rozhodnutím radnice přímo šokován. Mimochodem, byl jedním z těch, které před třemi lety, na tomto místě, při vzpomínce na holocaust, obtěžovali maročtí výrostci. Radnice tedy otočila a kříž tam vrátí. Ovšem – až za několik let, kdy skončí stavba mešity…


V Amsterdamu se už není čemu divit. Když tam arabská mládež při protestech proti karikaturám Mohameda demolovala auta, zakázala radnice policii zasáhnout a raději sama odškodnila majitele poškozených vozidel.


Já na bráchu….

V sousední Belgii jdou radikálním islamistům také na ruku. Dokonce tam nechávají teroristy běžet. Koncem února belgický soud odsoudil po sedmiletém procesu (soudy v Belgii se nápadně podobají českým) šest kurdských teroristů z organizace DHKP-C (Devrimci Halk Kurtulus Partisi-Cephesi – Revoluční fronta národního osvobození). Teroristy soudili na svobodě a tak není divu, že hlavní z nich, Fehriye Erdal, se k výkonu trestu nedostavila. Na pováženou je, že jí na svobodě sledovalo 32 agentů belgické tajné služby SdE… Erdalová byla přitom namočena do vraždy jednoho tureckého obchodníka v Istanbulu před deseti lety a její partička do nějakých 400 vražd, únosů a bombových atentátů. V Belgii u ní policie našla v roce 1997 arzenál zbraní a zadržela jí. Erdalová ale začala ve vězní držet hladovku a organizace na ochranu lidských práv (a také vdova po Francois Mitterrandovi Daniell) zahájili kampaň proti jejímu vydání do Turecka. Erdalovou tedy propustili a hájila se na svobodě. Po sedmiletém procesu dostala čtyři roky za nelegální držení zbraní. Ani ty čtyři roky ale neodkroutí. Utekla. Jak to bylo možné? Jednoduše – v Belgii totiž platí nepsaná dohoda s teroristy. Vy nebudete napadat cíle na našem území a my vás necháme na pokoji…Nejde totiž jen o jednu kurdskou ultralevicovou partičku, ale i politiku k islámským teroristům. Vrazi z alžírské GIA, kteří rozsévali v polovin 90.let smrt v Francii, nacházeli v Belgii pohodlné útočiště. Nic nepomohly prosby francouzské policie. V roce 2001 zabili vůdce protitalibánské koalice v Afghánistánu, Ahmada šáha Masúda, arabští teroristé z Belgie. Jejich hlavou (a hlavou al-Kajdy v Evropě) byl belgický občan tuniského původu Tárik Marúfí. Byl zapleten i do plánu pumového útoku na velvyslanectví USA v Itálii. Belgičané ho odmítli vydat a odsoudili ho sami. Na sedm let za vraždu Masúda a na pět let za činnost v al-Kajdě. Těch pět let mu ale započetli do prvních sedmi…


V roce 2002 se „tichá dohoda“ provalila a ředitelka tajné služby SdE Godelieve Timmermansová musela odstoupit. V praxi „tiché dohody“ se však potichu pokračovalo. Možnost teroristického útoku v zemi, kde sídlí hlavní instituce EU a NATO si nikdo moc nepřipouští. Jak přiznal sám bruselský starosta,jeho město nemá krizové plány pro případ teroristického útoku a hasiči nezvládnou pomoci, pokud by teroristé zaútočili na více než jednu stanici metra.

Příspěvků : 38 - Střípky z multikulturní reality

 1. M.Zrno : 4.4.2006 v 22.44

  Čí zájmy hájím? Samozřejmě CIA, to jste netušil?

 2. chaindler : 4.4.2006 v 16.23

  btw udelal jsem si mensi svodku clanku od p. Zrna a musim uznat ze je pomerne schopnym manipultorem a docela by me zajimalo, ci zajmy haji. Umi velmi obratne manipulovat s informacemi a dat jim takovou formu, ze se tvari jak verohodne, tak dostatecne podlozene. Tim nechci rict, ze tomu tak neni, jen mam velmi casto pocit, ze si vybira jen to co se mu hodi, a to povestne B, jaksi zustane v pozadi.
  Je to, ale pravda, jen muj nazor

 3. Chaindler : 4.4.2006 v 16.01

  Ja nepopiram, ze je podporoval, ale od podpory k rizeni je dlouha cesta asi jako od prani ke skutecnosti.
  Faktem je, ze neni prokazano, ze Milosevic narizoval jednani bos.Srbske armady, a faktem je, ze se mu to na zapade snazi prisit.(tuto pravni zajimavost si ostatne muzete precist na mnoha mistech na webu).

  K tem akcim federalni armady by bylo ale radno poznamenat, ze v mnoha pripadech kde figurovala byly jeji jednotky napadany a ona v nemela jinou moznost nez bojovat, coz bylo i pri procesu s Milosevicem dokazano. Nehlede na to, ze v ni byli zastoupene vsechny narody, a tak se jeji technika a vybaveni dostalo ke vsem stranam.

  Ohledne obvineni Milosevice z vehnani bos.Srbu do zbytecne valky nevim kde berete takovou jistotu. Jeho vizi nebyla srbska bosna, ani “velke Srbsko”.. S tim souvisi i to co jsem psal nakonec.
  Ja netvrdim zadne pohadny o temnych silach. Temne sily je v nasem svete pojem dosti relativni. Je zrejme ze Jugoslavie mela zasadni vnitrni problemy souvisejici s vlastni strukturou a dejinami.
  Staty ES ani USA vsak za zachovanim SFRJ nestaly, protoze v mely v jugoslavii zajmy, ktere se s jeji homogenitou neslucovaly.
  O tom, ze by se USA s nostalgii vracely do bipolarniho sveta dosti pochybuji, protoze rozbiti vychodniho bloku hodnoti jako svoje vitezstvi. Jeho rozpad take dosti zasadne pomohl zapadni ekonomice.
  O vnejsim tlaku na jednotlive politicke sily, o tlaku na nacionalni strunu a historicke krivdy,
  podporovane ze zahranici se lze v historii docist. Jen je treba misty hledat mezi radky.
  Pisete, ze to byly vyhradne vnitrni faktory, co zapricinily rozpad. Ja vnitrni faktory nepopiram, faktem ale je, ze ty faktory byly podporovany i zvenci.

 4. M.Zrno : 3.4.2006 v 22.56

  Milosevic podle Vas neridil bosenske Srby? Ale jednal za ne na mezinárodním foru, volal Karadzicovi co ma delat a podepsal jejich jmenem mir, aniz by se je na cokoliv zeptal. A oni prijali. Ale hlavne, ze je vubec neridil…

  „Materialni zajisteni bosenskosrbske armady plynulo pravda asi take z pomoci ze Srbska“ – Jak „také ze Srbska“? Plynulo vyhradne ze Srbska! Odkud asi odjinud, když nemeli pristup k mori, vzdušný prostor byl kontrolovan NATO a jedinou pratelskou pozemni hranici měli se Srbskem?

  „Všechny strany kradly ze skladu federální armady“ – Proc by bosenští Srbove kradli ze skladu federální armády, když tam jim prenechala vystroj, vyzbroj a velitelskou strukturu?

  Ad Srbsti dobrovolnici – slo o dobrovolniky, verbovane, vycvicene, vyzbrojene a placene Milosevicovym rezimem. Ne o nejake jednotlivce, kteří se z nadseni pridali na srbskou stranu v Bosne. Do kvetna 1992 samozrejme v Bosne naplno valcila jugoslavska federalni armada, která pak nektere akce primo podporovala i později. A diky tomu, ze si ostri hosi radi tocili home video, vime i o tom,jak v Bosne valcili i v letech 1994-1995 prislusnici srbského ministerstva vnitra (Skorpioni, JSO…)

  Chorvati a Muslimove měli dobre vztahy s USA, pomoc však dostavali az od roku 1994 a to v muslimskem pripade jen zprostedkovane (privrenim oci nad pasovanim zbrani z Iranu), v Chorvatskem pripade pak pomoci pri vycviku a planovani a predavanim informaci. Jinak Chorvati kupovali od Nemcu, Argentiny, Turecka a kde se dalo, to nikdo nezpochybňuje. Objem pomoci Muslimum se ale zdaleka nevyrovnal tomu, co dostavali bos. Srbove ze Srbska. Par tisíc Mudžahidů, kteří bojovali na muslimske strane tezko vyrovna stovky tanku, děl a další těžké výzbroje, tisíce tun munice atd, co teklo přes Drinu do Bosny.

  Nevim, co mate s cernobilym videnim války. O tom, jake bylo Tudjmanovo Chorvatsko a jak probíhal vyhnani Srbu z Krajiny jsem psal vícekrát, az si na me stezovalo chorvatske velvyslanectví. V Krajine jsem byl několikrát – tesne po dobyti Chorvaty i nyní, tak vim o cem mluvim. To ale nemeni nic na faktu, ze to byl Milsoevic, kdo vehnal krajinske Srby do zbytecne války a pak se na stejne vykaslal. Stejne jako je fakt, ze Tudjman mu v tom svou necitlivou politikou v letech 1990-1991 vyrazne napomohl tim,ze siril provokativnimi a neuvazenymi kroky strach krajinskych Srbu ze Zahrebu.

  A co se tyce pohadek o tom, jak bajecnou, pevnou a stabilni Jugsolavii rozbily temne sily ze Zapadu, tak jste vedle jak ta jedle. Na zadny prokazany zajem rozbit SFRJ nikdo nenarazil, naopak staty ES a jste vice USA trvaly na jednote SFRJ, stejne jako svého casu SSSR. Nemate zakladni znalosti. Zapadni politika sledovala cely rozpad východního bloku s obavami a takřka nostalgicky se vracela k obdobi relativni jistoty bipolárního světa. Stejne tak se snazila zabranit rozpadu SFRJ, nabizela Belehradu clenstvi v ES, krotila Chorvaty a Slovince. Každý, kdo zna deni v SFRJ konce 80.let chape, ze to byly takřka vyhradne vnitrni faktory, které zpusobily rozpad. Zapad na ne pouze (se zpozdenim, chabe a nedostatecne) reagoval. Vyjimku tvorilo Rakousko a Nemecko, které od leta 1991 prosazovalo uznani Chorvatska a Slovinska. To uz ale bylo na zachranu federace stejne pozde.

 5. Chaindler : 3.4.2006 v 19.43

  V prispevku p. Zrno pise o tom, jak byl rezim bosenskych Srbu podporovan z Jugoslavie.
  Tvrzeni, ze Milosevic ridil bosenske Srby ale neni fakticky podlozeny. Odvodit z toho jeho odpovednost bez prukaznych dukazu objektivne take nejde.
  Materialni zajisteni bosenskosrbske armady plynulo pravda asi take z pomoci ze Srbska, ale nedelejme si iluze, ze byli jedini.
  Svoji stranu velmi podporovalo i Chorvatsko a muslimove meli velmi dobre kontakty s USA. Krome toho vsichni kupovali od paseraku, coz byli ruzni lide kupujici jak na zapade, tak na vychode.
  Vsechny strany tohoto konfliktu z pocatku take zily z toho, co ukradly ze skladu federalni armady.
  Ona bytostna snaha vyjevit tuto valku v cernobilem spektru se me osobne jiz dlouhou dobu nelibi a
  zvlast v zapadnich mediich je urcity “zajem” na tom, aby byla historie zaznamenana “danym” zpusobem jinak docela znatelny.
  Zminovani srbsti dobrovolnici naprosto zapadaji do schematu obcanske valky. Bylo by ale korektni napsat, ze stejnou pomoc mela i muslimska a chorvatska strana.
  Podil regularni Chorvatske armady na vyhnani a masakrech krajinskych srbu je dodnes ve stinu srbskych – poukazovanych cinech pomijena skutecnost.
  A na konec bych zminil jeste jednu vec. Milosevic mel zajem na tom mit moc, ale nasly se hodnoverne dukazy o tom, ze mel zajem na tom rozbit SFRJ? A pokud ano, byl vetsi,
  nez prokazany zajem USA, a nekterych statu EU rozbit pomerne velky, a vicemene nezavisly stat na strategickem Balkane?

 6. M.Zrno : 3.4.2006 v 15.54

  Snad abychom udělali nějaké samostatné fórum pro grafomany Samova druhu..

  Ale vážně. Není od věci se mrknout na webové stránky, odkud čerpá (či kam on sám píše) – http://sweb.cz/messin. Na první pohled zaujmou výrazné barvy, velké typy písem, časté podtrhávání. Tedy přesně to, co charakterizuje psychopaty všech názorových odstínů, kteří jsou přesvědčení o tom, že všechno je jinak a za vším stojí nějaké spiknutí (podobným pacientem je např. Petr Cibulka se svými stránkami). Patří sem samozřejmě i přesvědčení, že nějaké zprávy se úmyslně nedostávají do médií, že všechno kdosi řídí a všechno je jinak a jenom já vím jak. Vším prostupuje principielní nenávist vůči Západu („impériu…“). Tam směřuje hlavní osten těchto stránek. Balkán, Bělorusko, Blízký východ…to nejsou oblasti autorova zájmu, které by znal, kam by jezdil, jejichž jazyk by se naučil. Ne, jsou jen bitevním polem, na němž tepe do „impéria“.

  A teď už konkrétně:
  70 000 důchodců, kteří byli na Miloševićův pohřeb svezeni z celého Srbska a Bosny, představují výraznou menšinu srbské společnosti. Rozponě výrazně menší než jeden milion lidí, který Miloševiće před šesti lety svrhl.

  To, že většina Srbů má k Haagu odpor, není žádným tajemstvím. To, že nemají rádi Haag, ale ještě neznamená, že mají rádi Miloševiće.

  Ano, Milošević vyprovokoval války v Chorvatsku a Bosně, vyzbrojoval chorvatské a bosenské Srby a kontroloval je. Kde jinde by také sedláci v dalmatském vnitrozemí vzali tanky, děla, transportéry, vícehlavňové raketomety, minomety atd atd. Kdo je cvičil? Odkud přišli lidé jako Dragan Vasiljkovic, Arkan a další? Kdo je platil? Potvrzují to výpovědi šéfa jugoslávské armádní kontrarozvědky generála Vasiljevice, potvrzuje to provázanost Jugoslávské armády s armádami chorvatských a bosenských Srbů, to že byli na výplatních páskách z Bělehradu, to, že měli legitimace jugoslávské armády nebo srbské policie. Finanční pomoc přiznal po svém zatčení v Bělehradě i Milošević. A ví to samozřejmě každý, kdo se v letech 1991-1992 alespoň díval na srbské zprávy a viděl kolony tanků, které jedou z Bělehradu na Vukovar, viděl dobrovolníky (ovšem vycvičené a vyzbrojené tajnou policií), jak jsou do Chorvatska a Bosny. Potvrzují to zprávy UNPROFOR-u, pozorovatelů OSN na hranicích Srbska a Bosny, odposlechnuté rozhovory mezi Slobem a Karadžičem a dalšími, které jsou k dispozici na stránkách ICTY nebo Svobodné Evropy (chce to ovšem umět srbsky…) , potvrzují to výpovědi tisíců srbských vojáků, kteří se bojů v Chorvatsku a Bosně zúčastnili a na které narazíš v Srbsku na každém kroku (pokud si tam ovšem, Same, byl, když ti jeho osud tak leží na srdci).

  A že neměl Milošević kontrolu nad chorvatskými a bosenskými Srby? V případě bosenských Srbů sice došlo v jednom okamžiku k roztržce, nicméně ani ta nezastavila tok pomoci ze Srbska do Bosny (a bez této pomoci by se Mladičova vojenská mašinérie za pár týdnů zastavila). Ale už samotný fakt, že to byl Milošević, kdo za bosenské Srby vyjednával a nakonec podepsal mír, snad mluví sama za sebe.

  Co se týče počtu obětí, ty jsou součástí doprovodné grafiky, kterou do článků vkládají editoři, ne já. Takže pláčeš na špatném hrobě.

 7. M.Zrno : 3.4.2006 v 15.53

  A co se toho blábolu o Srebrenici týče, jistě jsou na místě diskuse o tom, kdo všechno měl na pádu enklávy svůj zájem (Izetbegović, UNPROFOR…) To ovšem nic nemění na faktu, že jí Mladičovy síly dobyly a zmasakrovaly mužské obyvatelstvo. Text paní Johnstonové, bývalé mluvčí Zelených v EP, nevybočuje z mezí. Pro ní obvyklých: mele páté přes deváté s mnoha faktickými chybami.

  Takže:
  Červený kříž měl ve své databázi (k září 2003) 6 461 nezvěštných ze Srebrenice
  Federální komise Bosny a Hercegoviny pro nezvěstné pohřešuje 8.106 osob ze Srebrenice.
  Zpráva vlády Republiky Srbské z léta 2004 odhaduje počet nezvěstných mezi 7 a 8 000. Počet exhumovaných a identifikovaných k létu 2004 byl 1482. Počet exhumovaných k září 2005 je přes 2000.
  Ketrin Bomberger, ředitelka Mezinárodní komise pro nezvěstné, oznámila 1.února, že identifikováno je už 3 000 srebrenických obětí.
  Zjistit přesný počet obětí komplikuje fakt, že Srbové řadu těl ve spěchu nejprve pohřbili na jednom místě a pak vykopali a převezli na jiné (tedy z primárních do sekundárních hrobů). Často tak byly ostatky jednoho člověka nalezeny ve více hrobech.

 8. M.Zrno : 3.4.2006 v 15.53

  Mudžahedíni v Bosně? Ano, byli tam. To přece nikdo nepopírá. Otázka je, proč přišli (kdyby nevypukla Miloševićem vyprovokovaná válka, tak v Bosně dodnes nikdo neví, co to mudžáhedín je), zda jich bylo 6 000 (nebylo), a zda mají vliv na bosenskou společnost (nemají).
  Mimochodem, ten dokument neukazuje 1700 mrtvých džihádistů. Je to seznam všech mudžáhedínů a pouze u těch, co padli, je napsáno, že zemřeli. 1700 mrtvých mudžáhedínů, to by jich muselo celkem být tak 20 000 (i při jejich lhostejnosti ke smrti nebyly samozřejmě jejich ztráty 28 procent – pokud vezmu maximální udávaný počet 6000 mudžáhedínů – a takové ztráty neměla ani sovětská armáda).

 9. sam : 31.3.2006 v 12.24

  http://www.youtube.com/watch?v=HgMKQeecLV0&search=Islam%20europ

  Zajímavá reportáž Sky News o džihádu v Bosně. Mimo jiné obsahuje i autentické záběry na jednotky arabských mudžahedínů, setkání Izetbegoviče s nimi atd. Ale jak reportáž říká, “není jenom o historii, ale o dnešku”.

  Podle uvedených materiálů z několika tisícovek arabských mudžahedínů jich několik stovek v Bosně zůstalo. Jeden dokument ukazuje jména 1700 džihádistů, kteří v Bosně zemřeli v boji, mezi nimi kromě saudů, jemenců a egypťanů i pět britských občanů. Další ukazuje jména několika stovek těch, kteří po válce dostali bosenské pasy a nová jména.

  Někteří z nich byli v různých evropských zemích zatčeni za terorismus.

  Reportáž dále ukazuje, jak saudská wahábistická verze islámu zapouští v Sarajevu kořeny.

  Následují záběry bosenských muslimů znesvěcujících ortodoxní kostel, a poprava srbského zajatce.

  A nakonec vysvětlení srbské policie o tom, že džihádisté se snaží oblast infiltrovat a vytvořit si zde logistickou základnu pro své operace v evropských zemích.

  Sky News to vidí jinak, než pan Joch a Zrno , divák, nechť si udělá názor sám ….

 10. sam : 31.3.2006 v 12.05

  6. See David Owen, Balkan Odyssey, Victor Gollancz, London, 1995. – zde chybí citace z díla, nechtělo mi to odejít…

  –––––––––
  posílám to po částech, nechtělo mi to odejít vcelku –– takhle si představuji novinářskou práci ! analýza události založena na OVĚŘITELNÝCH FAKTECH , jaký to rozdíl s propagandistem Zrnem ! mimochodem, Pánek i Štětina opravdu uváděli, že most v Mostaru zničili Srbové ; stalo se to ovšem rok poté, co byli všichni Srbové z Mostaru vyhnáni nebo zmasakrováni ………pokud vím, ani jeden se ještě za své lži neomluvili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?