Společné záchody – věc pokroku a svobody!

5.1.2017
Matyáš Zrno

1005buitransgenderPamatuji si, že za mých mladých časů byl hlavním tématem voleb do akademického senátu univerzitní bufet. Teď to jsou záchody. Alespoň na filozofické fakultě Karlovy univerzity. A ne ledajaké záchody, ale unisexové. To jsou ty záchody, kam chodí všichni, muži i ženy, a znají je třeba milovníci seriálu  o právničce Ally McBealové, jejíž pokroková advokátní kancelář je zavedla. I když… mluvit o mužích a ženách už nejde. To je zastaralé, heteronormativní, je to  výraz tzv.binární pojímání věci. Nejsme přece jenom muži a ženy Existuje přece bájné slovo gender, které označuje cosi jako sociální pohlaví. Na rozdíl od toho biologického, které máme mezi nohama, se může libovolně měnit. „Vytvářej svůj vlastní gender“, viselo před časem na nástěnce genderových studií.

A pokud si můžete svůj gender měnit (ráno se cítím být mužem, v poledne ženou a večer intersexuálem či transgenderem), je vlastně docela logické, že to zapšklé dělení záchodů na pánské a dámské je trochu omezující. Vždyť, co když sice vypadám jako muž, ale cítím se jako žena? Nebo jako lesbická žena? To mě pak ten muž u vedlejšího pisoáru  nedělá vůbec dobře. A chci pěkně mezi své – na dámské toalety. „Zřízením unisexových toalet fakulta deklaruje své pochopení, že ne všichni cítí příslušnost k jednomu pohlaví“, hlásá volební program vítězného studentského uskupení Jednorožec.

Ostatně, vzpomínám si na jakési genderové školení ve školách, kde školitelky poněkud zaraženým učitelům vysvětlovaly, že: “fyzické oddělení žen a mužů vytváří ospravedlnění pro jejich rozdílnost. Tím, že například oddělíme mužské a ženské záchodky, že oddělíme kabinety podle pohlaví, vlastně zvýrazníme domnělé odlišnosti mezi muži a ženami.” A i v příručce Gender ve škole nám vysvětlí, že „oddělování pánských a dámských toalet totiž evidentně nevychází z rozdílných biologických potřeb“. Protože doma taky nemáme oddělené záchody pro maminku a tatínka. Musím uznat, to je neprůstřelná logika.

V Americe jsou jak známo vždy napřed a tak tam společné záchody (známé jako transgenderové) zavedl končící prezident Obama. Do škol. A povinně. V květnu loňského roku nařídil všem veřejným školám, že záchody či sprchy může používat každý podle toho, na co se zrovna cítí. Aby se takový transgenderový jedinec necítil diskriminován. Jedenáct států unie okamžitě přistoupilo k žalobě a Texas prohlásil, že raději přijde o deset miliard dolarů na školství z federálního rozpočtu, než aby nařízení přijal. Z transgenederových záchodů se rázem stalo hlavní společenské téma. Mnohé rodiče totiž příliš nedojaly příběhy o tom, jak statisíce transgenderových studentů každý den ve sprchách a na záchodech trpí. A místo toho se děsili představy, že do sprchy, kde se jejich třináctiletá dcera myje po tělocviku, může klidně přijít spolužák.  Cítí se být přece ženou. Po pravdě, kdo si ještě pamatuje dobu vlastní puberty, musí uznat, že lepší dárek od prezidenta, než volný přístup do dívčích sprch, dostat ani nemohl.

Vyšlo v časopise Psychologie dnes, jehož je autor šéfredaktorem

Příspěvků : 7 - Společné záchody – věc pokroku a svobody!

 1. sup dude : 10.1.2017 v 7.31

  “‘[O]ddělování pánských a dámských toalet totiž evidentně nevychází z rozdílných biologických potřeb’. Protože doma taky nemáme oddělené záchody pro maminku a tatínka. Musím uznat, to je neprůstřelná logika.”

  Společné záchody doma jsou ale odrazem větší vzájemné intimity mezi členy rodiny. Stejně jako je něco úplně jiného, když se s dětmi koupou rodiče a kdyby se s nimi měl koupat někdo úplně cizí.

  • mark1651 : 2.8.2017 v 7.58

   není neprůstřelná, doma tvoří lidé kruh už vybudované vzájemné důvěry, zatímco na záchodcích se sektávají zcela neznámí lidé, to mi připadá jako zásadní rozdíl který toto přirovnání zcela opomíjí.

 2. pezincan : 7.1.2017 v 10.45

  raz mijeden týpek hovoril že na triakoch maju spoloné záchody a tak isto mal príhodu ako sa započuval do obrovskeh rachotu srania z vedlašiej kabínky potom ked vyšiel zo záchoda a vydel osobu ktora narobila tu palbu (pekna mlada blondína štdentka) a tak sa zčervenala ked si uvedomila že tam nebola sama pri tom sraní

 3. Emil Páleš : 6.1.2017 v 12.54

  Pekne, vtipne napísané.
  Biológia si síce nevyžaduje oddelené WC, ale človek nie je len biologický tvor (zviera).
  Ak transrodový človek trpí na súčasných záchodoch, pretože sa “cíti” zle v prítomnosti iného pohlavia – tak aj heterosexuálne dievčatá budú trpieť na unisexových záchodoch, pretože sa budú “cítiť” zle v prítomnosti mužov.
  Vezmime Benthamov princíp utilitarizmu – a vyžadujme to isté dobro radšej pre veľkú väčšinu, než pre malú menšinu.

 4. Miroslav Libicher : 6.1.2017 v 11.04

  V článku jsem nenašel jediný argument vysvětlující, co je vlastně na unisex záchodech špatného..? Mohl by to autor dovysvětlit?

  • Tomáš Novotný : 12.1.2017 v 10.03

   Položme si spíše otázku co je na unisex toaletách dobrého? Proč by se vůbec měli zavádět? Kvůli splnění kvót umělého “pokroku”?

   • mark1651 : 2.8.2017 v 8.02

    jediný smysl který mají je ekonomická stránka a vše ostatní jsou jen kecy v kleci, provozovatelé supermarketů budou moci místo dublovaných toalet pronajmout prostor pro dalších pár butiků a obchůdků a to se sakra vyplatí, záchodky jsou ztrátový prostor který nic nevydělává, vyměnit jej za ziskový je vždy výhodné $ cink $ cink $ cink, pod jak hloupé oddůvodnění to schováte je už vedlejší, třeba požadavky LGBT, no je jich sice pár, ale teď se zrovna vyplatí jim vyhovět :-) .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?