Souboj o podobu Ameriky

22.10.2013
Roman Joch

1852.jpgKdekdo si mohl ukroutit hlavu v údivu, co to ti zlí američtí republikáni zase provádějí. Washingtonský shutdown, který na více než dva týdny paralyzoval chod tamní administrativy, a skutečnost, že Kongres do poslední chvíle váhal s navýšením stropu amerického dluhu, prý byly způsobeny nesmyslnými republikánským obstrukcemi. 

Aspoň tak nám to vysvětluje řada komentátorů. Přitom se stalo jen to, co americká ústava umožňuje a i předpokládá.  Otcové zakladatelé USA nechtěli, aby se vládlo snadno, neboť pak by vláda byla příliš mocná a stala by se hrozbou občanům. Proto zavedli ústavní systém vzájemně nezávislých složek moci, jež se mají vzájemně vyvažovat a kontrolovat. Má to dokonce mezi nimi skřípat; jak se stalo teď, kdy republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, demokraté v Senátu – a mají taky prezidenta.

 

Američané, trpte

Prezident Obama v kdysi demokratickém Kongresu prosadil svůj systém zdravotní péče (Obamacare) bez souhlasu jediného republikána (v minulosti prezidenti prosadili své programy se souhlasem alespoň části opoziční strany); ten systém byl ale tak nepopulární, že republikáni v roce 2010 získali většinu ve sněmovně. A vzhledem k tomu, že se státní rozpočet bez sněmovny neobejde, pokusili se svůj souhlas s navýšením státního dluhu vyměnit za pozdržení vstupu Obamacare v platnost o jeden rok; peníze pro federální vládu už došly a oni další neodsouhlasí. Tahali přitom za kratší provaz, neboť demokraté mají většinu v Senátu (a bez jeho souhlasu nemůže být Obamacare odložena), a navíc Obama by změnu svého milovaného zákona vetoval. Výsledkem byl shutdown, který kdyby neskončil souhlasem Kongresu s navýšením dluhu, následoval by bankrot Ameriky. Demokraté neustoupili, gambit republikánů nevyšel, a tak pět minut před dvanáctou ustoupili. Celá situace se přitom zopakuje v lednu až únoru příštího roku, kdy federální vládě opět dojdou peníze a bude muset dluhový limit opět navýšit.

Během pozastavení chodu federálních úřadů se Obama snažil, aby Američané trpěli co nejvíc a vina padla na republikány. Např. Správa národních parků (NPS) dostala rozkaz v parcích turistům nejen nepomáhat, ale i aktivně parky uzavřít a nikoho do nich nepustit – jako kdyby nepatřily americkému lidu, nýbrž federální vládě či Obamovi. A tak policejními páskami a zátarasy zahradila přístup do parků a k památníkům i na volném prostranství. Komický byl případ v National Mall (hlavním parku) ve Washingtonu, kde je spousta památníků: skupina válečných veteránů z druhé světové u památníku svých spolubojovníků policejní pásky strhla s tím, že v přístupu k pomníku jejich padlých druhů jim nikdo bránit nebude – a vůbec, tehdy v Normandii či na Okinawě to měli těžší a stejně je nikdo nezastavil… Policie měla alespoň tu soudnost, že staroušky nezatkla, i když mohla. Ty stržené policejní pásky pak veteráni zanesli k Bílému domu – prý Obamovi…

Cruz for President?

Republikáni věděli, že nakonec ustoupí, jaký byl tedy smysl celé akce? Prostě dát najevo, že s dalším nárůstem dluhu, s dalším nárůstem federální vlády a s novými federálními programy, jako je Obamacare, prostě nesouhlasí. Že chtějí zvrátit trend ke stále většímu státu a závislosti lidí na něm; že se chtějí vrátit k omezené roli federální vlády.

Texaský senátor Ted Cruz, hlavní architekt nynějšího (neúspěšného) odporu proti Obamacare, se katapultoval do role hlavního politického odpůrce prezidenta Obamy v USA – tedy do role, v jaké kdysi proti bývalému prezidentu Bushovi působil tehdejší senátor Obama. A všichni víme, kdo Bushe v prezidentském úřadu poté nahradil.

Příspěvků : 4 - Souboj o podobu Ameriky

 1. Michal : 28.10.2013 v 22.33

  Samoorganizující se princip bez krize nejde. Česká verse života procházkou růžovým sadem je jen doklad naší vyjímečné a spokojené minulosti. Jinak by to ani nikoho nenapadlo. Méně šťastný svět je otevřený, věci nazařídí Vídeň, ale bojuje se o ně. Ona krise tak přeskupila mnohé pozice, zatímco u nás to necháme na “korsičana”, otevřený svět se tvoří, 24 hodin, 7 dní.. Nebo netvoří, a potom degeneruje a hnije. I rozklad je nějak tvořivý, ale nic chutného.

 2. pavel v : 27.10.2013 v 11.12

  Jsem přesvědčen, že kdyby Obama našel ve státním rozpočtu úspory, z nichž by pak financoval Obamacare, republikáni by proti tomu nebyli. Republikánům ten zákon vadí především proto, že USA nemá dostatečné daňové příjmy na jeho pokrytí a musí se kvůli němu ještě více zadlužovat. Tamní veřejný dluh dnes již činí 93% HDP. V Česku však nejsou média, která by o této věci řekla plnou pravdu.

 3. Felix : 23.10.2013 v 16.33

  Ještě si dovoluji nabídnout:
  1. Několik návrhů dat pro vrácení se:
  1900 January 22 5.9%
  1910 January 19 5.0%
  1920 February 13 12.0%
  1930 February 12 11.7%
  1940 March 7 17.9%
  1950 March 31 24.6%
  1960 April 11 27.7%
  1970 April 19 29.6%
  1980 April 21 30.4%
  1990 April 21 30.4%
  2000 May 1 33.0%
  2010 April 9 26.9%

  2. Krédo demokrata:
  Demokracie je spolehlivou, byť ne stále stejně rychlou, cestou ke vždy mocnějšímu socialismu (poučení ze staletých dějin i z nauky o dědičném hříchu).

 4. Felix : 23.10.2013 v 13.10

  Pane doktore, prosím, ke kterému datu se chtějí otcové republikáni vrátit? Tj. kdy byl stát Američanů ještě pro ně přijatelně malý a role federálu ještě přijatelně omezená? Nebo, pokud neumíte nebo otcové republikáni neumějí takové datum stanovit, nemělo by se spíše než vrátit se psát vracet se? Děkuji za laskavé upřesnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?