Slavnostní prezentace českého překladu Chambersova Svědka

20.9.2005
red

Občanský institut slavnostně uvedl v Zaháňském salonku Senátu ČR svou 29. publikaci: český překlad životopisné knihy W. Chamberse Svědek. Prezentace se uskutečnila pod záštitou místopředsedy Senátu PČR Jiřího Lišky za účasti rady amerického velvyslanectví v Praze Michaela Hahna a autorky doslovu k českému vydání, historičky Márii Schmidt. Knihu lze zakoupit přímo v sídle OI v otvírací době Čítárny OI u paní knihovnice, mimo tuto dobu po tel.domluvě v kanceláři OI. Cena svazku, včetně separátně vázaného doslovu Márii Schmidt je 420 Kč. Publikace je také v distribuci ve vybraných knihkupectvích (Academia, Fišer aj).

Whittaker Chambers (1900-61) se stal komunistou ve 20. letech; v letech 30. pracoval pro sovětskou rozvědku. Na jejich konci se s komunismem rozešel a v roce 1948 dobrovolně svědčil před Výborem Sněmovny reprezentantů pro neamerickou činnost (HUAC) o tom, že předával zprávy agentovi Algeru Hissovi, který byl vysokým úředníkem ministerstva zahraničí. Ten obvinění popřel a následoval slavný soudní proces.

 

Svou zkušenost s komunismem, konverzí ke křesťanství a s výpovědí před Výborem Chambers sepsal v autobiografické knize Svědek (1952). Je o procesu Chambers – Hiss a jeho peripetiích, ale i o mnohém víc: je zároveň strhujícím špionážním thrillerem (o to více fascinujícím, že se skutečně odehrál) i psychologickým pojednáním o tom, proč se mladí, idealističtí, inteligentní lidé stávali totalitáři – komunisty.

 

Kniha Svědek podstatně ovlivnila amerického prezidenta Ronalda Reagana. Jako 40. president USA Whittakerovi Chambersovi posmrtně udělil nejvyšší americké civilní vyznamenání, presidentskou Medaili svobody.

 

730 stránkový titul je 29. publikací Občanského institutu ( www.obcinst.cz) za necelých 15 let jeho trvání. Autorkou českého překladu je Michaela Freiová, doslov z maďarštiny přeložila Dana Gálová, odpovědným redaktorem byl Jaromír Žegklitz.

Slavnostní uvedení publikace na Slovensku laskavě zorganizoval Konzervativný inštitút ve spolupráci s časopisem Týždeň a revue Impulz. Uskuteční se za účasti členů OI a pozvaných hostů 7.11. 2005 od 17:00 v Mirbachovom palaci na Frantiskanskom namesti 11
Bratislavě. Podrobnosti najdete na webové stránce Konzervativného inštitútu http://www.konzervativizmus.sk/article.php?682

Počátkem roku 2006 plánujeme také představení nového titulu OI ve Spojených státech.

Jeden příspěvek - Slavnostní prezentace českého překladu Chambersova Svědka

  1. Břetislav Beránek : 26.5.2020 v 16.54

    Dobrý den, rád bych někde koupil knihu Whittaker Chambers: Svědek. Mohli byste mně poradit.
    S pozdravem,
    Břetislav Beránek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?