Sen o absolutním bezpečí

19.12.2012
Matyáš Zrno

Měli by Američané omezit nošení zbraně? Jediné rozhodnutí problém zla nevyřeší.

Úroveň ochrany škol v USA je obvykle na takové výši, že se nám o tom ani nezdá. Školy v USA mají často svoji ochranku. Mnoho chlapců ani neví, jaké to je se s někým poprat, protože je uniformovaný strážce vždy včas odtrhne (a pak odvede na kobereček). Spousta škol je vybavena bezpečnostními rámy. Leckde testují studenty na drogy, jinde musí žáci nosit viditelné ID karty s fotografií. Většina škol má kamerový systém. Kontrolovaný vstup do budovy je samozřejmostí. Na univerzitě u sebe teoreticky nesmíte mít nůž ani zápalky (nemluvě o alkoholu…).

Dá se očekávat, že po strašlivém masakru v Newtownu se snaha o co největší zabezpečení škol ještě zvýší. A stejně tak se dá očekávat, že to nepomůže nikomu, kromě výrobců bezpečnostních rámů a kamerových systémů. Masakru, jako byl ten v Newtownu, totiž zabránit nelze. Stávají se v Americe, staly se ve Skotsku, Anglii, Finsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Indii, Argentině, Ázerbájdžánu… Šílenci jsou totiž všude. Zabránit útoku Al Kajdy je jednodušší, než zabránit ve střelbě osamělému vlkovi. Někomu, kdo neměl nikdy problém se zákonem, kdo na sebe nikdy neupozornil, kdo bydlí ve stejném městě, kdo vypadá jako všichni ostatní…

Aktivisté, bojující za omezení práva nosit zbraň, samozřejmě řešení mají – a po každém školním masakru říkají se silnějším a silnějším pocitem morální převahy: „Zakažte palné zbraně!“ A v atmosféře kolektivního zdrcení něčím tak nepochopitelně zlým, jako je masakr dvaceti prvňáčků, se jen těžko odolává volání po tom „něco s tím udělat“. Jenže pomůže opravdu zákaz držení zbraní? Ano, většina zabijáků ve školách byla vyzbrojena ruční palnou zbraní. Ale zdaleka ne všichni.

V roce 1996 povraždil třiatřicetiletý Horrett Campbell v Blakenhallu v Anglii tři děti a čtyři dospělé mačetou. Zakážeme mačety? Navíc byl schizofrenik a vrah z Newtownu autista. Zavřeme všechny duševně nemocné do ústavu? V Maďarsku probodla jednatřicetiletá učitelka v roce 1998 osm dětí a tři kolegy nožem. Zakážeme nože? O rok později zabil devatenáctiletý Alexej Korjakov tři dívky a učitele ve škole v Lotyšsku sekáčkem na maso. Zakážeme sekáčky na maso? Ten samý rok byly zabiti dva žáci v Kalifornii šílencem, který do nich záměrně najel autem. V roce 2001 v Pensylvánii zaútočil William Stankewicz mačetou. Výsledek? Tři mrtví a deset raněných. Ten samý rok zabil sedmatřicetiletý útočník ve škole v japonské Ikedě osm dětí a zranil dalších 15 osob. Nožem. A tak by se dalo pokračovat.

Útoky nožem či mačetou, sekerou, kladivem, tyčí, autem, benzinem, holýma rukama. Muži, ženy, děti… Blázni, nešťastně zamilovaní, chladnokrevní zabijáci. V Evropě, Asii, Americe, Africe, Austrálii. V zemích, kde se dá koupit puška v obchodě jako rohlík i v zemích, kde nemůžete mít nůž delší než 7,5 cm. V zemích demokratických i totalitních, chudých i bohatých…

Testy by je nezastavily

Zvykli jsme si na historicky zcela výjimečný stupeň blahobytu a bezpečí. A chtěli bychom, aby byl absolutní. A chtěli bychom, aby nám ho stát zajistil. Jenže zákazem zbraní? To by musel být ten zákaz absolutní a museli bychom odzbrojit i myslivce (v řadě oblastí USA by ovšem potom začali na lidi útočit vlci…). Protože vrazi typu Adama Lanzy (bezúhonný student) nebo střelce z denverského kina Jamese Holmese (bezúhonný doktorand neurobiologie) by velmi pravděpodobně prošli jakýmikoliv testy na zbrojní průkaz.

Samotná vazba mezi zločinem a vlastnictvím zbraní je sporná. Nejvíce zbraní mají Texasané, kde k jedinému útoku ve škole došlo v roce 1959. Naopak Connecticut, kde leží Newtown, má na americké poměry restriktivní pravidla – ke koupi pistole či revolveru je nutné absolvovat zkušební test a zájemce prověří systém FBI. Ostatně, nemusíme chodit do USA. V Česku, kde musíte projít zkouškami, abyste získali střelnou zbraň, vlastní legálně zbraň několik set tisíc lidí. Počet trestných činů, spáchaných s takovou zbraní, je v řádu desítek…

Exploze násilí v USA od konce 60. let má co do činění se zásadními změnami v americké společnosti. Křivka kriminality pak začala postupně od 90. let zase padat. Ani v jednom případě na to nemělo žádný vliv omezení či posílení práva nosit zbraň. Až do konce 60. let mohli například členové studentských střeleckých klubů jezdit v New Yorku s brokovnicí metrem. Pak to osvícená radnice s odkazem na bezpečnost zakázala. Nicméně vsadím boty, že všichni obyvatelé New Yorku by v následujícím dvacetiletí exploze zločinu uvítali možnost vrátit se do těch časů, kdy potkávali v metru studenty s brokovnicí na rameni.

Společnost je příliš složitý mechanismus na to, abychom si mohli myslet, že jedním jediným rozhodnutím vyřešíme problém zla.

Ale je tu vlastně jedna cesta, jak alespoň trochu omezit následky řádění šílených střelců. V Izraeli, kde existuje časté nebezpečí teroristických útoků, mají učitelé povoleno nosit do školy zbraně. Kdyby některý z učitelů v Newtownu měl zbraň a použil ji, Adam Lanza by určitě nezabil tolik lidí. Jedna věc je sebejistě střílet bezbranné děti jedno za druhým, druhá věc je ocitnout se sám pod palbou. V tom okamžiku je všechno jinak.

 

Vyšlo v Lidových novinách 19.12.2012

Příspěvků : 5 - Sen o absolutním bezpečí

 1. Jaka : 22.12.2012 v 0.18

  Zakazování houby něco vyřeší. Naopak. To všelijací humanisté svými “ochranářskými” výmysly přivádějí naši civilizaci další a další omezování, čímž se stáváme stále bezbrannější. I ty zákony jsou k tomu idiotské. Vždycky si při tomto vzpomenu na případ staršího pána, jemuž kdosi už 15x vykradl chatu. Tak tam nastražil (?) samostříl ? Zloděj byl zraněn a potrestán byl vlastník – za to, že si chránil své vlastnictví. Větší blbost jsem snad ani neslyšela…. Takže naše zákony jednají ve prospěch těch, kteří nás ohrožují, a nás trestají za ochranu svého majetku…

  Svět se fakt v …. něco obrací !!!!!!

 2. michal : 21.12.2012 v 21.52

  v Israeli i u mladých žen, když jedou na opušťák. Ovšem riziko to je, ale opačné je větší. Mediálně hypnotizovaný divák sází na policii. Televize jej ujistí, že policie cestuje v čase, opak je pravdou, potřebuje sama mnoho času zejména na venkově. Svým nástupem po cestě, kudy prchal bandita, smete stopy. potom se shání vlastník. Stopy nechybí, ale “malá” škoda, inu rozpočet není neomezený, technik, biolog, snad jenom pachtelé hlupáci. Nu co, po novém roce přijdou zas. Tu kompetetní občan, vhodně připraven, ušetří mnoho peněz a auto i řidičský průkaz použité třeba k “malému” zločinu skartován a sešrotováno. Jo, kdyby ve vsi byla kamera, v domech alarm a fotopast, atd., šlo by arsenál odložit, jako když jeden jde do baru.Daň za svobodu je vždy smutná, nezdaněné země věc horší.

 3. Martin : 19.12.2012 v 23.15

  No nevím, autor se snaží vsugerovat myšlenku, že se to děje všude a s rozšířením střelných zbraní v populaci to nesouvisí. Statistiky ovšem říkají něco jiného – USA mají nejvyšší počet zbraní na obyvatele na světě (skoro 90 zbraní na 100 obyvatel). Pokud to pak srovnáme s počtem lidí usmrcených střelnými zbraněmi, zjistíme, že například ve srovnání s Velkou Británií je v USA 41krát větší pravděpodobnost, že bude člověk zabit střelnou zbraní (USA – 10.2 zabitých na 100 000 obyv., VB pouze 0.25) Schválně jsem pro srovnání vybral podobné země s podobným multietnickým složením. (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_firearm-related_death_rate, http://en.wikipedia.org/wiki/Number_of_guns_per_capita_by_country)

  Těžko to bude náhoda….

  Vysvětlovat, že střelná zbraň je nebezpečnější než nůž asi není potřeba. Nukleární zbraně také nemůže mít každý, i když samy o sobě samozřejmě nejsou ani dobré ani zlé a taky je možné je použít k sebeobraně.

  • Petr : 13.3.2013 v 12.41

   Není podstatné zda budu zabit střelnou zbraní nebo nějak jinak. Výsledek je stejný. Je proto potřeba brát v úvahu nejen počet zabitých střelnou zbraní, ale počet zabitých celkem. A tam se pak ukazuje, že v USA je nejen vysoký počet zabití střelnou zbraní, ale i vysoký počet zabitých i jakkoliv jinak.

   V USA je 5,5 zabitých na 100 000 obyvatel i bez použití zbraně. Takže zbraněmi to nebude. Mimochodem více, než 90 procent zastřelených v USA jsou členové zločineckých gangů, osoby se záznamem v trestním rejstříku a osoby, které jsou zapojeny do obchodu s drogami.

   A nejvíc vražd je tam ve státech, kde platí zbraňová restrikce, jakmile se zbraňová legislativa uvolní, celkový počet vražd jde v daném státě USA dolů. To asi opravdu nebude náhoda.

 4. vit.kucik : 19.12.2012 v 19.18

  … od 60. let a jejím mírném poklesu v letech 90. potvrzují i různé sociologické statistiky (F. Fukuyama), které jsem četl. Střízlivý a vyvážený článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?