Scéna bez pravice

25.10.2014
Roman Joch

Joch velkyMohla pravice vyhrát letošní senátní volby? ČSSD obhajovala rekordní počet senátorů, a byla tudíž obzvlášť zranitelná. Navíc je to vládní strana; čeští voliči v minulosti v senátních volbách hlasovali proti stávající vládě.

Jenže tato vláda zatím neoblíbená není; nebojte, to ještě přijde. A hlavně, měla-li pravice mít šanci ovládnout Senát, měla být jednotná. TOP 09 a ODS, i se stranami jako Koruna česká a Konzervativní strana, měly postavit jednotnou kandidátku ve všech 27 obvodech. A kampaň postavit na sdělení: „Voliči, prezident je levicový, premiér je levicový, vláda středo-levicová, předseda Ústavního soudu levicový, předsedové obou komor parlamentu taky levicoví. Jedinou pojistkou a kontrolou vlády teď bude, když do Senátu zvolíte pravicovou většinu.“ Nestalo se.

Pýcha předchází pád

Miroslav Kalousek si myslel, že v senátních volbách porazí ODS a stane se jednoznačným lídrem pravice. To byla pýcha, která předchází pádu. Hybris – ten typ pýchy, jenž uráží bohy. A koho bohové na Olympu chtějí zničit, toho nejdřív zaslepí.

Zaslepený Kalousek si myslel, že ovládne pravici. A pak zaslepené vedení TOP 09 mezi oběma koly senátních voleb spáchalo seppuku tím, že vlastního (kandidáta na) primátora Prahy odvrhlo. Nejdřív ho v kampani nabízí coby tu nejlepší možnou osobu na danou funkci – a tři dny poté ho vyzve, aby stranu opustil. Nikoli Hudeček vypadá jako blbec. Úžasné selhání nervů a neprofesionalita vedení TOP 09 způsobily, že strana vypadala schizofrenně, či jako by si z voličů dělala legraci. Nelze se divit, že v druhém kole senátních voleb nezískala nic.

Když máme levicového prezidenta, premiéra, předsedu Senátu i sněmovny, všechny hejtmany, pak primátor pražský je nejvýše postaveným představitelem pravice u nás. Jak může strana, která aspiruje na lídra pravice, začít tím, že ze svých řad vyloučí nejvýše postavenou pravicovou figuru v zemi? O racionalitě předsedy a prvního místopředsedy TOP 09, jakož i o jejich schopnosti získávat nové voliče je nutno začít pochybovat.

Naopak ODS byla po sněmovních volbách mnohem slabší, leč letošní podzimní volby ukázaly, že má solidnější základy než TOP 09. Navíc její předseda je mnohem racionálnější a střízlivější než duo v čele TOP 09. ODS může být jedním ze základů příští pravicové většiny.

Příčinou pádu kdysi silné ODS na její dnešní úroveň byl „socialismus pro bohaté“. Strany pravice kázaly demokratický kapitalismus, založený na volné soutěži a konkurenci: uspěje v něm ten, kdo nabízí levnější či kvalitnější zboží a služby. Ten v kapitalismu zbohatne. Zároveň však praktikovaly „socialismus pro bohaté“: získávání peněz daňových poplatníků pro sebe a své firmy formou (předražených) zakázek od spřátelených politiků. „Socialismus pro bohaté“ u nás bohužel praktikovali všichni pravicoví premiéři i ministři financí; stejně jako i všichni ti levicoví (jen levicovým voličům to tolik nevadí, pokud dostanou i „socialismus pro chudé“).

Až tradičním voličům pravice došla trpělivost. Byli zralí na revoltu, rebelii, čehož využil Andrej Babiš. Voliči pravice, kteří ho volili, jako by si řekli: v tom lepším případě omezí plýtvání penězi daňových poplatníků, v tom horším bude pokračovat v tom, co dělali všichni před ním: v „socialismu pro bohaté“ – nebo v jeho případě v socialismu pro jednoho bohatého. Proč to s ním nezkusit?

Instrumenty místo idejí

Mnozí mí přátelé na pravici jsou nyní hysteričtí vůči Babišovi a ANO. Hysterie však ničemu nepomůže. Počátkem moudrosti pro pravici je uvědomit si, že Babiš aANO nejsou příčinou problémů pravice, nýbrž jejich následkem. Následkem „socialismu pro bohaté“ stran pravice.

Přesto dobrou zprávou pro pravici je, že populistická hnutí typu ANO jsou jako kometa: přijdou, zazáří a pak stejně rychle zmizí.

K populistickým vzpourám voličů v demokraciích dochází; nejsou ničím výjimečným a neměly by nás šokovat, stresovat či překvapovat. V dějinách Francie to byli například Boulanger či Poujade; v USA ve 30. letech Huey Long, v roce 1968 George Wallace a v roce 1992 boháč Ross Perot – jakýsi „starší brácha“ Babiše a jeho americká analogie. A získal tolik, kolik Babiš u nás (měl jen smůlu, že v USA není poměrný systém, nýbrž většinový; kdyby byl poměrný, založil by stranu jako ANO).

Pokud si však Babiš myslí, že ANO bude hlavní stranou na pravici obdobně, jako je ČSSD hlavní stranou na levici, pak se mýlí. Mýlí se – a to je důvod k optimismu nynější opoziční pravice – z toho důvodu, že ANO je „one man show“ a lidé pravice v něm nejsou; ANO nemá pravicové ideje, principy. ANO není ideově zakotvené; „ano, bude líp“, či „prostě to zařídíme“ jsou instrumentální sdělení, jež mohou fungovat krátkodobě; program to však není.

Čím dříve se pravice přestane utápět v hysterii z Babiše a čím dříve si uvědomí příčinu svých problémů – praktikovaný „socialismus pro bohaté“ – tím dříve může nastat její návrat k moci.

Příspěvků : 2 - Scéna bez pravice

  1. Alex : 29.11.2014 v 11.19

    Nazyvaji se Delnicka Strana a zdruzuji “pracujici vrvsty” (lidi najimany za mzdu), ale presto vsechno si myslim, ze kdyz uz bych je musel nekam zaradit, tak spis k pravici nez k levici. Dva zakladni duvody. Svoji podstatou jsou silne antikomunisticky a nemaji problem se soukromym vlastnictvim vyrobnich prostredku at uz malych nebo velkych. Ja je jednoduse vidim jako krajni nacionalisty s rasovou ideologii a tedy jako extremisty. Je to skoda, protoze nektery jejich stanovy (i stanovy Narodni Strany) davaji smysl, ale clovek ma pocit, ze to je jen takovy darkovy baleni na rasimus. Ty jejich bojuvky v cernych kosilich mi nesedi ani trochu. Reseni cikansky otazky je slozity a ja mam velky porozumeni pro lidi, co je maji za sousedy (zil jsem na mostecku skoro 10 let). To by si mel zkusit kazdy politik, nez zacne zvanit o lidskych pravech. Taky souhlasim s tim, ze extremismus je reakce na nereseny problemy, ale na druhy strane stat nemuze tolerovat organizovany fyzicky utoky na urcitou etnickou skupinu, ktera je navic v mensine. To proste nejde. Vysledkem by bylo krveproliti. Doufam, ze nejaka chytra hlava ve vedeni vymysli nejaky prijatelny reseni, ale nedelam si iluze. Sidliste Janov zni jako namet k apokalyptickymu filmu. Rozklad socialni struktury spolecnosti. Vsadim se, ze uz ted si tam cikani kopou podzemni tunely, ve kterych budou zit a geneticky se vyvinou v mutants s nepredstavitelnymi schopnostmi, ktere pouziji pro blaho spolecnosti. habrP.S. Ten policajt, co rika na tom jednom videu: “my je sem nepustili” to je teda sila. Ochrance verejneho poradku jako vysitej. Chudaci policajti asi meli sami strach.

  2. Michal : 26.10.2014 v 0.41

    Leda by marketingový model státu již pokročil, a ANO fáze je jen organické pokračování. Nejen strany, ale i občané se mění. Dnes je slovo občan standartní, u nás dříve jej používal jen hrobník proslulý pečením koček s kumpány. Byl asi reliktem republiky, která místo bezpečí a jistoty všestranně ukotvené nabízela jen “občanství”, ač poddaní sensu stricto v Rakousku už nebyli dávno. Tak i objednavatel politiky, její investor, občan má nejen vrtochy, ale i zvláštní chutě. Např. gambling, proč cpát miliardy do heren, když lze hrát o zemi an gro. Průměrný život bez lepší motivace je nudný, někdo sedlá motorku, někdo volí „va banque“ .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?