Rusko vymírá – a lže

12.2.2007
Roman Joch

Prezident Putin i kdejaký jeho lampasák se nechali slyšet, že americký radar v Česku a deset amerických protiraket v Polsku by představovaly ohrožení, na které bude Rusko reagovat.

Nesmysl, a oni to vědí. Vzhledem k tomu, že protiraket má být deset, kolik útočných raket budou schopny sestřelit? Ano, deset. Rusko má přibližně 780 nosičů atomových zbraní (raket, bombardérů, ponorek) a asi 5700 jaderných hlavic, z toho 3300 strategických. To znamená, že americká protiraketová obrana ve střední Evropě není namířená proti Rusku, ale má chránit Evropu a Ameriku proti malému počtu raket odpálených z Blízkého východu. Útočná a odstrašující obranná kapacita Ruska touto protiraketovou obranou oslabena nebude.
Rusové vědí, že lžou, když označují západní obranu za hrozbu. Znají však taky pravdu, co je skutečnou hrozbou Rusku?


Rusko vymírá. V roce 1992 mělo 148 milionů obyvatel, v roce 2015 bude mít 130 milionů a v roce 2050 asi 85 milionů, tedy méně, než bude mít Jemen. V Rusku (a Itálii a Česku) připadá v průměru 1,2 dítěte na ženu, v Jemenu 6,7 dítěte. 70% všech těhotenství ruských žen končí umělým potratem. Očekávaná délka života ruských mužů je 59 let, tedy nižší, než u Bangladéšanů. Rusko má zároveň vysoký nárůst HIV pozitivních; dle odhadů je v Rusku 1% populace HIV pozitivní, tedy AIDS bude ročně zabíjet mezi čtvrt a tři čtvrtě milionu Rusů!


Co to pro Rusko znamená? Na Sibiři, velice bohaté na zdroje, žije 16 milionů příslušníků vymírající populace. V hustě přelidněné a na zdroje chudé Číně žije 1 a půl miliardy lidí; přičemž mladých mužů je o 20 milionů více než mladých dívek. Jak budou tito mladí muži „řešit“ deficit nevěst? Kam budou expandovat? Jak dlouho zůstane Sibiř ruská v případě masivní čínské migrace? Kdo bude s to pomoci Rusku garantovat jeho územní celistvost proti Číně?


NATO coby hrozba Rusku – absurdní! NATO a ruské členství v něm coby záchrana Ruska před Čínou – z ruského hlediska absurdní ani náhodou!


To však stejně Rusko nezachrání. Moskva má 10 milionů obyvatel, z nichž dva a půl milionu, tedy čtvrtina, jsou muslimové. Slovanští Rusové jsou staří a vymírající, muslimové jsou mladí a mnohodětní. Za posledních 15 let počet muslimských obyvatel Ruska stoupnul o 40%. Sedm z deseti ruských těhotenství končí potratem, muslimky na potraty nechodí; a nejsou to muslimští muži, kdo si své životy utápějí ve vodce.


Stále více mladých obyvatel Ruska budou muslimové, což podle demografických projekcí znamená, že v roce 2050 bude Rusko většinově muslimskou zemí. A v roce 2015 (za 8 let!) většina vojáků v ruské armádě budou… muslimové. Co to bude znamenat? Klidný a mírový přechod k většinově muslimské, multikulturní společnosti? Občanskou válku bosenského typu v makro-měřítku? Muslimský vojenský převrat? Další separatismy po vzoru Čečenska? Džochar Dudajev byl taky sovětským generálem (atomových bombardérů), než si uvědomil, že je Čečen a muslim. Možná nebyl posledním, ale jen prvním z ruských velitelů, kdo měl takový nápad…


Tak či onak, v roce 2050 Rusko bude většinově muslimskou zemí s jadernými zbraněmi. Být Rusem s láskou k ruské civilizaci Puškina a Dostojevského a Solženicyna, velice bych se bál o budoucnost své země, velice. Ale na seznamu hrozeb, jichž bych se bál, by západní protiraketová obrana nebyla. Vůbec.


Na tom seznamu by bylo něco jiného.


V roce 1571 muslimští krymští Tataři vypálili Moskvu. 500 let poté hlavním městem Ruska možná nebude Moskva, ale Bachčysaraj, kdysi hlavní město Krymského chanátu. A Rusko se nebude jmenovat Rusko.


Publikováno v Mf Dnes 9. února 2007.

Příspěvků : 31 - Rusko vymírá – a lže

 1. HaHaHa : 29.7.2008 v 15.42

  Dobrý článek, ale pouze jako něčí lehce “trapná” úvaha nic víc.

  Před tím než si autor článku veme (s prominutím za nevhodné výrazy) do huby něco jemu neznámého, měl by se zamyslet sám nad sebou.

  Pravděbodobně ani nezná dnešní situaci ruska a údaje, jež zde vypsal, má ze zastaralých zdrojů.
  Asi nevíte kdo jako jediná mocnost na světě si po celé staletí udržela takové obrovské území ? Národnost, na kterou si dělá zálusk snad každý. Vzdorovala nesčetnému množství útoků všech možných ostatních národností. Kdo porazil turky a Napoleona ? Kdo rozhodl 1. a 2. sv. válku ?

  A proč se divíte jak je na tom dneska Rusko ? Vždy neslo tu nejtěžší váhu světových problémů. Bude tomu tak napořád,

  Všichni se s výčitkami otáčejí na Rusko, protože v danou chvíli, nám prostému lidu v Evropě (nepočítaje plyn, ropu a jiné suroviny…) toho moc nenabízí. Ale jaká alegantní je dnes USA. Bohatá, politikům v Evropě dobře platí (hl. Anglii), aby prosazovali jejich způsob vládnutí.

  Zamyslete se však co je to za stát. Ta největší míchanice národností co existuje.
  Je to jen humus, který si myslí, že bude vládnout Zemi.
  Nikdy toho nedosáhnou, ačkoliv všechno má své meze a každé impérium se dříve či později rozdělí nebo zanikne.

  Proto nedávejte přednost někomu úplně jinému z jiného kontinentu.
  Dávejte přednost své vlasti. Nedělejte si naděje s tím, že vás někdo přiběhne zachraňovat.
  K čemu nám je radar ? Je to jen další americká špína.

 2. Štoural : 11.5.2008 v 14.53

  Oprava:v Rusku připadá na jednu ženu 1,4 dítěte(stejně jako v ČR)
  Rusko bude mít podle NEZÁVISLÍCH předpovědí v roce 2050 okolo 115 milionu lidí z toho 65%-70% Ruské národnosti.(pokud přijme Rusi co žijou v zahraničí bude mít až 125 milionů)
  v Moskvě žije 11 milionu lidí z toho jsou 1 milion muslimové

 3. On : 26.3.2007 v 21.23

  EIGENTLICH REICHT ES IMMER ALLE MENSCHEN ZU VERFEINDEN: CHRIST, MUSLIME… und Feindbilder zu schaffen. Alle sind doch gleich bis auf den Stand der Bildung. Sie stellen einer Seits interessante Thesen auf, doch wozu? Denken Sie wirklich das ein Tatare oder Ukrainer in Russland nur viele Kinder “macht” damit Russland muslimisch bzw. ukrainisch wird? Alle vernünftigen Menschen- immerhin die Mehrheit “machen” doch erst dann Kinder bzw. setzen sie in die Welt, wenn sie sich bewusst sind, dass sie ihre Kinder gut ernähren und erziehen können, doch andere Sachen sind meiner Meinung nebensächlich. Sie schreiben: Russen trinken, wo andere arbeiten; Russen werden aussterben an AIDS und Wodka (ich habe Ihre Gadanken ausgeweitet). Sehen wir uns Afrika an. Was wird uns nur für ein Bild über dieses Kontinent geliefert: AIDS, Hunger, Not… Afrikaner so wie die Russen sind also ihrer Meinung nach unfähige Tiere mit menschlichen Zügen, die alleine nicht klar kommen und wir [die westliche Welt] verpflichtet sind Ihnen zu helfen ihre Rohstoffe wegzunehmen, Ihnen beibringen sich gegenseitig umzubringen und den “unfähigen” Menschen dabei in die Köpfe einpflanzen, dass ja alles nur zu ihren Gunsten getan wird… Fahren Sie in die Welt aus Prag raus [meine dabei nicht die Urlaubsorte] und sprechen Sie mit Menschen (nicht nur in den USA).
  Machen Sie sich doch klar: Euer EUROPA stirbt selbst bald aus wenn die Brüder aus Afrika nicht nach helfen.
  Und hören Sie (damit meine ich nicht nur Sie persönlich sondern auch viele anderen Dr-Schreiberchen) endlich auf damit zu spikulieren und mit den Zahlen zu spielen wieviele sterben werden und wann das Leben erlischt etc. Sie sind doch nicht der Gott, oder? Russland hat schon schlimmere Zeiten hinter sich.

  Budet vam novyj CCCP i perestanjte vy nakonez-to zachlebyvatjsja v vashem gnevnom izlijanii. Vy luchshe na sebja posmotrite u pouchitesj u vashich gordych starzev-mudrezov. A seichas vy chuvstvuete podderjku vashego starshego, na sej raz, brata USA i glumitesj nad Rossiej, a eto vam mojet kak bumerang vernutjsja i vam togda malo ne pokajetsja. Luchshe reschajte svoi problemy i boljshe govorite o vashej kuljture i propagandirujte ee, vedj naprimer vasha strana v glazach molodych nemzev- boljshoj bordelj, gde mojno nedorogo snjatj devochek.

 4. Rus : 22.3.2007 v 11.15

  Jeste jeden hloupy clanek o me zeme, v posledni dobe ctu je hodne. Jo, mate pravdu, umirtnost v Rusku je vyssi nez porodnost. Stejne jako ve mnohich jinych zem. Napriklad, jako v Cesku. Ale nikdo ne rika, ze Europa umira. Ten clanek spis znamena ze autor nenavidi Rusko, a ma naprosto stesti kdyz mysli ze vsichni Rusove mohou zemrit.
  O HIV. Je to take problem, ale pocitate nejak blbe. Kdyz clovek ma HIV, to jeste neznamena, ze hned zemre. Dokonce, stejny problem ma skoro kazda zeme, mylsim, ze v USA to jeste horsi. A proto rikat ze 250 tis. lidi rocne zemrou – co jste pil ?
  Dale, byt clenem NATO – o tom zajem nemame. Bojevat s Cinou nehodlame, naopak, vidite, ze snazime mit s nimi dobry vztahy, a pokud nam to jde, na rozdil od Ceska. Dokonce, NATO, je to dost zlocinska organizace, vzpomente si na Jugoslavie a Irak. Mate ruce v krvi, vazene.
  O islamu. Jsem rus, podle obcanstvi, ale mam jinu narodnost a nabozenstvi, jsem muslim. Tak muzu vam rici, ze neni v tom zadny rozpor. Jsem rad, ze narodil jsem se v Rusku a dostal tam jedno z nejlepsich vzdelavani. V Rusku bydli vice nez 100 (!) ruznych narodnosti, jsou tam krestjane (pravoslavny), katoliki, muslimove, buddisty. A neni v tom zadny problem. Na rozdil od vas, majici nacionalismus jako cast mentality. Jako priklad: kdyz mluvim cesky, mam prizvuk, tak nedavno jedna pani, ktera nevedela ze jsem rus, myslela ze jsem slovak a rekla mi ze jsem prdel a vole a mel bych se vratit do Bratislavy. Nez se plest do tuzemskych veci jine zeme, mozna, bylo by lepe nejak udelat poradek doma ?
  O multikulturne spolecnosti. Jsme uz davno multikulturna, multinarodna, mnohojazycna spolecnost. A to je naprosto zaklad naseho state. Samozrejme, mame nacionalisty a skinheady, ktere rikaji ze Rusko jen pro rusove (podle narodnosti). Ale nikdo nebere je vazne, to jsou marginalove, takovy odpad spolecnosti. Vypada to tak, ze v takovych zemi jako Cesko, Polsko atd, to je spis naopak, nacionalismus je dost popularna vec.
  Co je spatneho v islamu ? Je jednou z svetovych nabozenstvi, jako krestjanstvi a buddism. Musite to respektovat. Nebo jste fasista ?
  O radaru. To neni otazka kolik ma raket, je to otazka informaci, ktera je take zbran v soucastne dobe. Rusko nabidnoulo Evrope udelat spolu protivoraketovu obranu. Coz je dost rozume, zjieme na jednem kontinentu. US je umisten na jinem, doufam, ze to vite, a proto at delaji obranu na svem kontinentu. Ale ruska nabidka byla odmitnuta, coz je dost blbe, kdyz opravdu myslite ze Rusko by mohlo se pripojit k NATO. Dokonce, chovani Ceska je strasne blbe. Kdyby CR rekla, ze postavi svuj vlastni radar, nikdo by nic nerekl. Ale, jako americka kolonie, ktera ma splnovat rozkazy sveho noveho velkeho bratra, rady stavite americky radar. Tak, do toho, vazene. Nikdo nezabrani. Rusko nerika, ze vam to zakazuje, jen rika ze nam to nelibi. A proto nebudte prekvapeni, az zacnete platit vice penez za plyn a ropu. Jako nezavisla (od nas) zeme, muzete postavit radar. Jako nezavisla (od vas) zeme, muzeme zvysit ceny na surovine. Je to fer, ne ?
  Mimohodem, dneska jsem slysel v novinach, ze Nemecko take nema velkou radost kdyz mysli na ten radar. Mozna, vas to uklidne, Nemecko je take vas velky bratr.

 5. Presny : 20.3.2007 v 17.42

  Rusko uz vela krat chceli pochovat, ako ten autor. Ale ona zila, zije a bude zit!
  Chechi su v EU, a to znamena, ze skoro pridu na Slovensko muslimoia, ale to nebudu trebars tatary, ktore akceptuju rusku kulturu, lebo zijeme spolu viac ako 500 rokov. Europske muslimovia v Chechach budu mat svoji stvrti a anklavy. To bude skutocny problem pre Cesko, lebo ne maju praxu ve spolocnom zivote s nimi. Je to vobec smesne, kedy Cech uci Rusov ako musia zit s muslimami. :)

  Manzelstva teplich c CR tiez bude “podporovat” porodnost.

  Chyby autora:
  1. V Moskve byva 70-80% rusov. v Rusku je 80% Rusov.
  2. Dudajev predovsetkim chcel vladnut, to co on robil, nema nic spolocne s nabozenstvom.
  3. Cinane skor nechceli byvat v Sibiri, ked bola takmer prazdna, aj este je to tak. Len Rus si tam hladal pokoj a svobodu, ale nehladal si teple miesto v Europe alebo inde. Autor zavidi Rusom. Nech bude pokojny, Rusy svoje bohatstvo nikomu davat nebudu.
  4. Cinska migracia je vsade, ale v Rusko do konca aj v Sibiri nevyzera to tak ako inde. Skoro to bude v Europe.
  Iba na Kaukaze muslimovia byvaju spolu, ale ostatne su premesani.
  Nevidim nic spolocneho medzi radarom a porodnostiu a nabozenstom v Rusku.

  Autor je celkom hlupy, alebo mysli, ze ini su.

 6. Presny : 20.3.2007 v 17.41

  Rusko uz vela krat chceli pochovat, ako ten autor. Ale ona zila, zije a bude zit!
  Chechi su v EU, a to znamena, ze skoro pridu na Slovensko muslimoia, ale to nebudu trebars tatary, ktore akceptuju rusku kulturu, lebo zijeme spolu viac ako 500 rokov. Europske muslimovia v Chechach budu mat svoji stvrti a anklavy. To bude skutocny problem pre Cesko, lebo ne maju praxu ve spolocnom zivote s nimi. Je to vobec smesne, kedy Cech uci Rusov ako musia zit s muslimami. :)

  Manzelstva teplich c CR tiez bude “podporovat” porodnost.

  Chyby autora:
  1. V Moskve byva 70-80% rusov. v Rusku je 80% Rusov.
  2. Dudajev predovsetkim chcel vladnut, to co on robil, nema nic spolocne s nabozenstvom.
  3. Cinane skor nechceli byvat v Sibiri, ked bola takmer prazdna, aj este je to tak. Len Rus si tam hladal pokoj a svobodu, ale nehladal si teple miesto v Europe alebo inde. Autor zavidi Rusom. Nech bude pokojny, Rusy svoje bohatstvo nikomu davat nebudu.
  4. Cinska migracia je vsade, ale v Rusko do konca aj v Sibiri nevyzera to tak ako inde. Skoro to bude v Europe.
  Iba na Kaukaze muslimovia byvaju spolu, ale ostatne su premesani.
  Nevidim nic spolocneho medzi radarom a porodnostiu a nabozenstom v Rusku.

  Autor je celkom hlupy, alebo mysli, ze ini su.

 7. Michal : 19.2.2007 v 23.31

  přenechá sem tam něco komukoliv, kdo hraje v jejich zájmu. To jsou ty jednotlivé rakety, podobně jako vloni byl Israel bombardován kaťušemi, které mohou být důraznější, když škrtit kohouty nebude stačit.

  Rusko bude z obliga, tu vzbouřený či zkorumpovaný generál, tu krádež, tu zapomnětlivost. A produkt tohoto ruského přístupu k životu už někdo vhodně nasměruje. Nemusí to být rovnou Praha, třeba má rád gotiku, může to být jen svobodný svět, a o něj běží,je nedělitelný. Nemůžeme odepisovat třeba jen území USA a přitom počítat, že US army udrží v provozu naftové tankery.

 8. Michal : 17.2.2007 v 23.54

  Oboje má dosti blízko ranným dobám křesťanským, k antické synagoze tu není tak daleko. Uvíznutí v čase bezpečně chrání před produktivitou. Australské a africké primitivní kmeny se svými nadanějšími jedinci trvají jen do chvíle, dokud se blízko nenatáhne železnice či postaví letiště. Příští generace asi uvíznutí nepřijmou ani v arabském světě, uvíznutí v minulosti může nabídnout přechodnou identitu bezpečí a jistoty. Podobně život v kibucu je fajn, většina kibucnických dětí však odejde (kamkoliv). Tak tomu i v hippies komunitách a jiném komunismu vůbec. Konečně Rusko mělo kdysi silný židovský potenciál, a ten dnes není jen v Israeli.

  Přírodní zdroje mohou být kontraproduktivní, vedou k pohodlí a konsumu, zbohatlictví a bídě. Zatímco sudetská vesnice v Jizerkách byla produktivní i na skalách a půl roku ve sněhu, díky své zarputilosti a usilovnosti (ta se jí stala nakonec na čas osudnou), Sicilie se pohnula jen málo.

  Podobně jako muslimové v zahraničí, Číňané mimo Čínu, už jsou někdo jiný, ztrácejí bezmoc a objevují neznámé doma nedostupné možnosti, např. nerodit všechny děti generace zrovna v roce prasete, dokonce ocenit i jiná zvířata.

 9. VB : 16.2.2007 v 9.12

  Jiste. Az dokazete, ze je Roman Joch demagog. Nerad bych o to prisel.

 10. Roman : 15.2.2007 v 19.39

  Bylo by možné popsat podrobněji, nebo definofat pojmy jako svoboda a spravedlnost?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?