Ruská revoluce a dnešek

3.12.2017

hovoří dr joch

Velká říjnová revoluce a 20. století:

Co vlastně znamenal puč v Petrohradě? Jaké to mělo politické, následně ekonomické a sociální důsledky? Je zvláštní, že v lednu 1917 byl Karel Marx některými považován za obskurního myslitele, na konci za proroka a velkou postavou intelektuálních dějin. Marxismus pak v některých částech světa triumfoval jak na akademické scéně, tak i v politické sféře.

Ohlasy na Velkou říjnovou socialistickou revoluci:

Zaznamenali lidé ostatních částí světa, že se něco zásadního stalo? Jak důležité bylo jednání například s Německem, které podpořilo Leninův přechod do Leningradu. Jak revoluce dopadla na mocnosti Dohody a Trojspolek?

Implikace VŘSR pro dnešek:

Asi je důležité pochopit, v čem je záměr mylný od počátku. Někteří si myslí, že podstata myšlenky je dobrá, pouze realizace špatná, jiní se domnívají, že jak myšlenka, tak realizace byly chybné. K čemu se přikláníte vy a jaké jsou v našem sociálním prostoru alternativy?

Poslechněte si rozhovor s Romanem Jochem: http://ippkid.cz/2017/12/02/ruska-revoluce-a-dnesek/ 

Dialog byl nahrán ve čtvrtek 9. listopadu 2017 odpoledne v prostorách CEVRO institutu, Jungmannova 17, Praha 1, Nové Město.

 

Projekt “Hovoří k Vám doktor Joch” realizuje Institut pro péči o kulturní a intelektuální dědictví z. s. Rozhovory připravuje a moderuje Martin Soldát.

Všechny rozhovory najdete zde: http://ippkid.cz/category/doktor-joch/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?