Roman Joch v ČT o zákazu vstupu občanů sedmi zemí do USA

1.2.2017

Joch-10-30-2007-5-38-47-PMRoman Joch byl  30.1. jedním z hostů vysílání Událostí komentářů  věnovaných kroku prezidenta Trump, kterým zakázal s okamžitou platností  vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí do USA. Přinášíme názory Romana Jocha na jednotlivé diskutované otázky.

Vrátí se rozhodnutí o zákazu vstupu do USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí proti Donaldu Trumpovi?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Jestli se obrátí proti němu, to ukáže, jak dlouho bude na ní trvat. Pokud to plánuje na nějaké tři čtyři měsíce, a pak toto své opatření zruší a zavede řekněme přísnější screening zájemců o vstup do Spojených států z těch problematických zemí, pak se to proti němu nutně obrátit. Ale tady je nutné říci, že on to ve své kampani slíbil. On si nyní jako snaží udržet své stoupence, stejně jako bych to přirovnal k tomu, že Barack Obama v kampani 2008 slíbil, že do roku 2011 stáhne americké jednotky z Iráku. Stejně jako toto Trumpovo rozhodnutí i to Obamovo bylo nerozumné a neprozíravé. Oba dva prezidenti to, co slibovali, splnili, aby uspokojili své stoupence, no a důsledkem Obamova rozhodnutí bylo, že stáhnul jednotky z Iráku v roce 2011, vzniklo tam vakuum, který zaplnil Islámský stát. A obávám se, že podobně neprozíravé rozhodnutí nyní nebo minimálně neprozíravé v tomto rozsahu, bránit ve vstupu držitelům již přiznaných zelených karet, je, domnívám se, neprozíravé. Pokud jde o dvojité občanství, pokud někdo má americké občanství a dejme tomu irácké nebo jemenské, a zamezí se mu vstup na americké území, tak jsem si téměř jistý, že to je naprosto protiústavní a federální soudy zruší tuto část Trumpova nařízení. Tak nakonec prezidenti zvolení se domnívají, že mají splatit dluh svým voličům a dělají věci, které jsou nakonec neprozíravé.

Vliv Steva Bannona na Trumpovo rozhodnutí:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Já se obávám, že vliv Steva Bannona na toto rozhodnutí byl značně veliký a spíše si kladu otázku, zda ostatní ministři, to znamená nejenom poradci, ale vyloženě ministři Trumpovy vlády, jestli byli o tom informováni předem. Člověk kdyby chtěl být cynický a jízlivý, tak by řekl když už se k takovémuto kroku prezident Trump rozhodl, tak proč se omezil pouze na těchto sedm zemí, proč tam například na tom seznamu není Saúdská Arábie, o které víme, že je tam velice radikální wahhábistické islamistické podhoubí? Takže tady je otázka konsistence, že jo. Někdo může říci, že Saúdská Arábie je spojenec Spojených států, ale to je taky formálně nominálně i Irák.

Rozpolcená americká společnost:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Tento trend bude pokračovat. Je to nešťastný trend. Začal, jsou spory, kdy vlastně začal, zda na konci Reaganova období nebo za Billa Clintona. Ale ta polarizace pokračuje, republikáni jsou pravicovější v průběhu času, demokraté jsou levicovější v průběhu času a možnost kompromisu, dohody se tím pádem vytrácí. No a uvidíme, co přinesou zase příští volby za rok a půl, které můžou tuto už i tak dost špatnou situaci vyhrotit a taky samozřejmě uvidíme, zda ta exekutivní smršť vyhlášek a dekretů, kterou předvedl prezident Trump v prvním týdnu svého prezidentství, zda bude pokračovat, nebo zda naopak se trošku umírní, zda republikánský kongres například nebude mít tendenci prezidenta Trumpa trošku umravnit. A uvidíme, jak budou vypadat vztahy jak federálního soudnictví vůči prezidentu Trumpovi, tak především Kongresu, ať už republikánského nyní, nebo po nějakých doplňovacích volbách možná demokratického.

Střední třída a migrace:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Americká střední třída má dojem, že zase až tak dobře se jí nevede. Těm osm let po té velké finanční krizi nemá dojem, že se jí vede dobře a samozřejmě imigrace potřebuje konkurenci na trhu práce. Imigrace především levné pracovní síly je dobrá pro bohaté lidi a pro firmy, ale představuje velkou konkurenci pro střední a především střední nižší třídu. Takže obecně nižší střední třída, odbory, menšiny, které mají vyšší nezaměstnanost, obecně jsou proti imigraci a ukazuje se, že ta karta protiimigrační je politicky velice potentní, jak v Evropě, tak i v Americe.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
–––––––
Politicky, říkáte politicky potentní, ale reálně, to, co tady už zaznělo, že ta čísla, řekněme v roce 96, by dávaly smysl, ale nedávají smysl teď nebo nedávají smysl v těchto letech?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Racionálně pan Kozák měl plnou pravdu, ale mnohem důležitější je percepce, je vnímání. V roce 96 nebyla žádná ekonomická krize. Američané, i ti chudí, měli pocit, že americký sen čeká i je, že se jim bude dařit lépe, že jejich dětem se bude dařit lépe, než se daří jim. Nyní po té krizi 2008 mají dojem stagnujeme, stále stagnujeme a vyhlídky pro naše děti nejsou nijak nadějné, a proto ten odpor proti imigrantům, o kterých mají dojem, že nám, chudým lidem, kteří nejsme příliš vzdělaní, příliš kvalifikovaní, oni jsou stejní jako my, nám berou práci, jsou pro nás konkurencí. Proto ta, ten antiimigrační sentiment je nyní silnější, než byl před deseti lety a možná silnější, než bude zase za deset let, když se situace zlepší.

Obamova Kritika nové administrativy:

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu

–––––––
Amerika se v posledních letech, asi tak od začátku tohoto století, octla v něčem, čemu se říká permanentní volební kampaň. Příští volby doplňovací do celé Sněmovny reprezentantů, do třetiny Senátu, budou na podzim 2018, to znamená za rok a půl a kampaň běží. Je nutné říci, že my, lidé na Západě, ať už v Americe, v Evropě, můžeme toto rozhodnutí Trumpa odsuzovat z těch praktických důvodů, rozumnosti, ale je nutno říci, že každá země má právo si určit, kdo na její území vstoupí. Nejsem si jistý, že stačí prezidentský dekret. Asi zákon, akt legislativy, by byl správnější. Ale meritorně země má právo si toto určit a ten poslední, kdo má právo si stěžovat na Trumpa, jsou právě islámské země. Například asi šestnáct islámských zemí zakazuje vstup na své území obyvatelům státu Izrael. To znamená nyní se jim dostává jenom té medicíny, kterou už ony vůči občanům Izraele praktikují několik desetiletí. A když se podíváme na práva dejme tomu náboženských menšin v mnoha islámských zemích, jako je ta Saúdská Arábie, křesťanů a jiných, tak jsou mnohem menší, než mají muslimové na Západě. Takže my máme plné právo kritizovat Trumpa, ale ta reakce z islámského arabského světa mi přijde jako pokrytecká vůči Trumpovi.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
–––––––
No a přijde vám nepochopitelná? A nemůže to zhoršit vztahy právě se Spojenými státy?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Může to zhoršit vztahy těch umírněných, rozumných arabských islámských vlád, jako je jordánská nebo marocká, a proto si myslím, že prakticky to rozhodnutí Trumpovo bylo škodlivé. Ale na druhé straně bychom měli vidět to úžasné pokrytectví v rámci mnoha jiných režimů v islámském světě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?