Roman Joch v ČRo o raketách Patriot v Polsku

28.5.2010
Roman Joch

Mnohem významnější je politický rozměr. Obranné rakety Patriot můžou mít určitou obranyschopnost jenom vůči zemím, které mají omezený počet raket. Rusko je jaderná velmoc, která má stovky až tisíce nukleárních hlavic.

Baterie amerických Patriotů v Polsku
Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Je devět hodin osm minut. Pokud právě snídáte, tak vám přejeme dobrou chuť a k tomu nabízíme jako třešničku na dortě Svět o deváté, pořad Rádia Česko, kterým vás provázejí Martin Křížek a Tomáš Pavlíček.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Dobré dopoledne. Polsko se po několika odkladech nakonec dočkalo. Dnes slavnostně uvítá americké protiraketové střely Patriot a také asi stovku vojáků Spojených států, kteří dnes začnou své polské kolegy cvičit, jak tyto střely obsluhovat. Podrobnosti má Lenka Buriánková.

Lenka BURIÁNKOVÁ, redaktorka
–––––––
Baterie amerických Patriotů se postupně stane součástí protiraketové obrany Polska. Obě strany zdůrazňují, že jde o rakety krátkého doletu a ryze obranné, které ničí balistické rakety protivníka krátce před dopadem. Baterie Patriotů má být umístěna na polském území v první fázi dočasně. Teď jsou rakety ve vojenském prostoru Morong, zhruba 60 kilometrů od hranic s Kaliningradskou oblastí, tedy ruskou enklávou mezi Pobaltím a Polskem. Podle bývalého vrchního velitele ruské baltické flotily to ale pro Moskvu nepředstavuje žádnou vážnou hrozbu. Získání Patriotů si Varšava vyjednala s Washingtonem v rámci plánů na umístění americké protiraketové základny v Polsku a radaru v Česku. Tento projekt prezidente George Bushe jeho nástupce Barack Obama loni v září opustil. Spojené státy ale s evropskými spojenci vyjednávají o novém protiraketovém systému.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Tolik Lenka Buriánková. Hostem na Rádiu Česko je teď ředitel Občanského institutu Roman Joch. Dobrý den.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Dobrý den přeji.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Jak významná je podle vás pro Polsko ta jedna baterie Patriotů? Jde o důležitou součást polské obrany, nebo je to spíš, řekněme, politický úspěch Varšavy, šikovnost při vyjednávání?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Mnohem významnější je ten politický rozměr. Samozřejmě ony protirakety, obranné rakety Patriot můžou mít určitou obranyschopnost, ale jenom vůči zemím, které mají omezený počet raket, desítky, maximálně stovky. Samozřejmě Rusko je jaderná velmoc, která má stovky až tisíce nukleárních hlavic, to znamená, kdyby Rusko skutečně chtělo zničit Polsko, tak se mu to povede a žádné protirakety Patriot v tom Rusku nezabrání. Ale ten význam je symbolický, protože podtrhuje spojenectví Ameriky, Japonska a tím pádem potvrzuje ten závazek Ameriky v případě napadení členských zemí NATO tyto členské země bránit.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Dodání těch amerických střel do Polska se ale několikrát odložilo. Podle některých zdrojů nechtěl Washington ohrozit novou smlouvu Start s Moskvou. Tu nakonec podepsali oba prezidenti počátkem dubna v Praze. Můžeme tu, řekněme, novou politiku Baracka Obamy vůči Rusku vidět také za tím, že Moskvě, jak se zdá, Patrioty v Polsku až tak nevadí?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Určitě. Barack Obama chtěl vstoupit do dějin jako člověk, který podepíše odzbrojovací smlouvu a v tomto hodně ustupoval Rusku, snažil se, aby Rusko nebylo nervózní, proto ty odklady. Ale ona smlouva o odzbrojení Ruska, která není kontroverzní, to snížení jaderných hlavic na obou stranách z 2.200 na 1.500 není až tak výrazné, to, co je výrazné na té smlouvě Start 2, je to, že na poslední chvíli se Rusku povedlo do té smlouvy vsadit článek 5 konkrétně, který znemožňuje stávající americké základny a sila raket v případě nouze konvertovat na obranné protirakety. To znamená, Rusko více méně v této smlouvě si vymohlo,že Amerika nezačne budovat významnou protiraketovou obranu. A právě v důsledku této doložky je dost možné, že prezident Obama bude mít v americkém Senátu problémy se schválením této slavné smlouvy Start 2.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Pojďme ještě k těm Patriotům v Polsku. Moskva sice dnes ústy ministerstva zahraničí prohlásila, že rozmístění těch amerických raket v Polsku nepřispěje k upevnění bezpečnosti a důvěry v regionu, přesto se ale v podstatě dá říci, že Rusko zmírnilo svou rétoriku. Platí to i v případě toho nového amerického protiraketového systému?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Rusko si je plně vědomé, že ony Patrioty mají stabilizující funkci, ty nemůžou ohrozit, nejsou to útočné rakety, jsou to výhradně obranné rakety. Nemůžou Rusku v žádném případě ublížit, a proto Rusko je akceptovalo jako věc, která se již stala a vůbec Rusku nemůže nijak ublížit. Pokud jde o americkou výstavbu protiraketového systému, to je něco, co by Americe poskytlo výraznou výhodu, kdyby tento systém byl dokončen,a to výhodu v tom, že Amerika by byla relativně bezpečnější, byla by obranyschopnější Amerika a její spojenci. Pro Rusko vybudovat takovouto protiraketovou obranu by bylo velice nákladné. To znamená ne, že by se Rusko bálo, že po vybudování schopné protiraketové obrany by Amerika zaútočila na Rusko, ale spíše psychologicky by se cítilo jako mocnost druhého řádu, kdyby neměla tak dobrou obranu, jako má Amerika. Proto Rusko bude výrazně proti tomu, aby Amerika pokročila v protiraketovou obranou. Ale například události dnešních dnů na Korejském poloostrově naznačují, že protiraketová obrana je něco, co je nutností v případě, kdyby se, nedejbože, na Korejském poloostrově rozhořel konflikt, tak víme, že Severní Korea je země, která má mezikontinentální rakety. A americká obrana spočívá jenom z jedné instalace, z jedné základny protiraketové obrany na Aljašce a to je něco, co v této situaci nevíme, jak by mohlo dostatečně fungovat. Proto ten závěr jednoznačný je, že s protiraketovou obranou se mělo pokročit mnohem dříve a mnohem výrazněji. V tomto smyslu Obamova vláda velice podceňuje to nebezpečí, které bude v následujících letech jenom narůstat a narůstat.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Pojďme ještě k tomu starému plánu. Poláci ty Patrioty získali vlastně díky zrušenému projektu amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Nabízí se otázka, co zbylo po odvolaném radaru v Brdech nám? Není to zapojení českých vědců do amerického obranného výzkumu málo?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Je to málo, je to málo. Nám v podstatě nezbylo až tak mnoho. Můžeme participovat na té příští protiraketové obraně v Evropě, pokud se bude budovat,ale samozřejmě budeme si to muset platit. To je to, co se málo zdůrazňuje. Ona Bushova nabídka nám byla, že nám vybuduje protiraketovou obranu společnou, a to zadarmo, to znamená, Amerika bude financovat obranu jak pro Evropu, tak pro Ameriku. Obama po zrušení toho třetího pilíře ve střední Evropě zvažuje možnost protiraketové obrany, ale s tím, že finančně by na ní participovaly všechny evropské země. To znamená pro nás to bude mnohem méně výhodné. A navíc se zvažuje o tom, že případný radar by byl přesunut z České republiky do Rumunska. Takže, Česká republika na tom do značné míry prohloupila, ale to i proto, že vlastně české veřejné mínění bylo rozdělené, české veřejné mínění nikdy tak jednoznačně se nepostavilo za protiraketovou obranu jako například polské. A například český parlament, konkrétně Poslanecká sněmovna, na rozdíl od polského parlamentu, Sejmu i Senátu nikdy tu smlouvu neschválila. Takže, domnívám se, že Česká republika udělala chybu a v této otázce prohloupila.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Kabinet Jana Fischera mimochodem už předběžně slíbil, řekněme, účast nebo to zahájení těch jednání na budování nového amerického systému, ovšem s tím, že o konkrétní podobě spolupráce může vyjednávat až nová vláda po volbách. Překvapuje vás, že v této souvislosti se toto téma třeba ani neobjevuje v kampani?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Neobjevuje se v kampani, protože není příliš populární u voličů. Strany levice, které očekávají, že by mohly se podílet na sestavení příští vlády, si nechtějí svázat ruce. Oni vědí,že jejich voliči by byli spíše proti. Ale na druhou stranu vědí, že z hlediska prestiže, ale dokonce i nutnosti i bezpečnosti tu svoji konfrontační rétoriku proti protiraketové obraně, kterou praktikovali poslední čtyři roky, budou muset opustit, budou se chtít zapojit. Na druhou stranu strany pravice to téma, za které se silně postavily, ale které bylo nepopulární u voličů, nechtějí znovu vynášet jako volební kartu. Obecně v České republice se velice málo přemýšlí jak o bezpečnostních otázkách, tak především o zahraničněpolitickém postavení České republiky například. Afghánistán je téma, o kterém raději nemluvíme. Postavení České republiky v rámci Evropské unie po přijetí Lisabonské smlouvy, o tom se vůbec nemluví. Poslední diskuse byla, zda přijmout nebo nepřijmout Lisabonskou smlouvu,ale nyní po jejím přijetím, co máme dělat, s kým, za co a proč v Evropské unii, to je, jako kdyby bylo tabu pro české politiky a ještě více pro českou veřejnost.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
moderátor
–––––––
Soudí ředitel Občanského institutu Roman Joch. Děkuji za rozhovor. Na slyšenou.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Na slyšenou.

Vysíláno na Rádiu Česko 26.5.2010

Příspěvků : 2 - Roman Joch v ČRo o raketách Patriot v Polsku

  1. b j, : 30.5.2010 v 1.23

    ?

  2. Felix : 29.5.2010 v 8.15

    - je třeba ještě doničit Polsko podle amerického vzoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?