Roman Joch v ČRo o impeachmentu

28.9.2019

trumpandflagVe Spojených státech sílí napětí v souvislosti s aférou kvůli níž demokraté v kongresu zahájili tento týden proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu, protože podle nich Donald Trump vážně překročil pravomoci hlavy státu, když v červencovém telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem žádal, aby se tamější úřady znovu pustili do vyšetřování udělené kauzy syna Johna Bidena.

Bývalého viceprezidenta a možného Trumpova soupeře v příštích volbách. Jak píše list New York Times tento telefonát znepokojil zpravodajce CIA, který působil v Bílém domě. Upozornil nadřízené a sepsal i zvláštní stížnost. Z jejího textu, který se ve čtvrtek dostal do médií také vyplývá, že vysocí představitelé Bílého domu odstranili elektronický záznam telefonátu Trumpa se Zelenskym z počítačového serveru, kde měl být běžně uložen. A přesunuli ho do systému přísně utajovaných informací. Což podle demokratů i mnoha komentátorů posouvá celou aféru na novou úroveň. Víc teď s Romanem Jochem ředitelem pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin, dobrý den.

Roman JOCH, ředitel pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin
–––––––
Dobrý večer.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
V amerických médiích, které pravda, nejsou z velké části právě nakloněné Trumpovi se debaty k této sféře v posledních hodinách netočí už tolik kolem samotného inkriminovaného telefonátu jako kolem termínu Cover up, tedy údajné snahy prezidenta zabránit tomu, aby se vůbec jeho obsah dostal ke kongresmanům nebo na veřejnost. Jak vážný posun v celé kauze by mohlo mít toto obvinění?

Roman JOCH, ředitel pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin
–––––––
Pro demokratické politiky a senátory především  je to důkazem toho, že Trump má co skrývat, že něco, co je velkým prohřeškem se snaží utajit. Jeho republikánští stoupenci budou říkat, že my zatím nevíme s úplnou jistotou, jaký byl obsah rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským. Pokud by od Zelenského žádal, aby vyfabrikoval obvinění vůči Hunteru Bidenovi synovi bývalého viceprezidenta, bylo by to v podstatě skutečně na impeachment. Ale pokud jenom žádal od něho, aby vyšetřil případné kriminální aktivity Huntera Bidena, průměrný republikánský politik i volič řekne, no to vlastně není nic zločinného, takže nic se neděje. Ale podstatné je, že my nevíme přesný obsah rozhovorů a myslím si, že Trumpova vláda bude tvrdit, že se to snaží utajit proto, aby další země, například Rusko, se nedozvěděly o čem konkrétně se mluvilo s ukrajinským prezidentem

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Takže byste souhlasila, říká vůdce demokratů v senátu /nesrozumitelné/, podle něhož je celý obsah stížnosti neznámého whistleblowera, včetně upozornění na onu snahu zahlazovat stopy po telefonátu víc než obsah samotného rozhovoru Trumpa s ukrajinským prezidentem?

Roman JOCH, ředitel pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin
–––––––
Těžko říct. Já si myslím, že takováto férová procedura by byla, aby se ten rozhovor nezveřejnil celý. Ale aby vybraní kongresmani a senátoři, to znamená ti, kteří jsou aktivní ve výborech zahraničním, bezpečnostním, pro kontrolu nad tajnými službami s přepisem nahrávky seznámili. Koneckonců o tom rozhovoru ví spousta lidí, protože vždycky, když americký prezident telefonuje se cizím státníkem tak mu naslouchají nejenom jeho nejbližší spolupracovníci, ale i mnozí pochopitelně američtí experti na zahraniční politiku, takže úplné utajení si myslím dlouhodobě nebude možné.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Dá se už teď odhadovat, jestli by to obvinění ze snahy potichu, tak říkajíc, odklidit takto potenciálně předchozí telefonát mezi nejvíce utajované materiály, že by mohlo ovlivnit postoj některých republikánů senátu, který by měl v konečném důsledku rozhodovat o takzvaném impeachmentu?

Roman JOCH, ředitel pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin
–––––––
Kdyby se prokázalo, že jim osobně prezident Trump lhal, že jim říkal pravý opak toho co bylo obsahem jeho rozhovoru s ukrajinským prezidentem, je dost to možné, že někteří republikánští senátoři by se přiklonili k tomu impeachmentu, k tomu sesazení z úřadu. Ale myslím si, že to velice nepravděpodobné, protože ve Sněmovně reprezentantů na impeachment stačí prostá nadpoloviční většina, ale v Senátu na odstranění prezidenta úřadu je nutná dvoutřetinová většina, to znamená 67 senátorů. No a demokraté mají 47 senátorů, takže až 20 republikánských senátorů by se muselo postavit proti vlastnímu prezidentovi, a to je zatím s tím co víme – a  zatím možná nevíme to nejhorší -   málo pravděpodobné.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Připomněl ředitel pražského Občanského institutu Roman Joch. Děkuji vám, na shledanou.

Roman JOCH, ředitel pražského Občanského institutu a znalcem amerických prezidentských dějin
–––––––
Na slyšenou.

Vysíláno na ČRoPlus 27. 9. 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?