Roman Joch on-line na tyden.cz

22.8.2010
Roman Joch

“Těmi základními lidskými právy jsou právo na život, svobodu či legitimně nabytý majetek. Tato práva jsou svobody osob, nikoli privilegia skupin. Jsou dobře a dostatečně vyjádřeny v naši Ústavě a Listině práv a svobod.”

Dobrý den, jak hodnotíte Che Guevaru? Máte nějaké styčné body? Také to byl lékař a revolucionář. Děkuji.

Roman Joch:
Pomáhal nastolit jeden z nejvíce tyranských a sadistických režimů na světě, sám osobně střílel politické vězně a pak chtěl svým pojetím “spravedlnosti” obšťastnit i jiné země světa, což se mu už naštěstí nepovedlo.

Nepotřebuji se skrývat za nějakou přezdívku, jako jiní lidé tady. Mám radost, když vidím liberála (libertariána) na zodpovědném místě a držím Vám palce, abyste to s těmi levičáky zvládal. Demonstrace proti Vaší osobě sice nechápu, ale na druhou stranu jsou legitimní. Skvělá odpověď s tím vzděláním mimochodem. Chtěl bych se jen zeptat, jak se Vám líbí používání slova “liberál” ve spojení s levicí tady na starém kontinentě. Vždyť přeci původní význam tohoto slova, tak jak jej používali velcí ekonomové Misses, Hayek apd. je úplně jiný. Z našich médií však často slýchám spojení levicový liberál apd. Vím, že v americe znamená “liberál” něco jiného, ale tady jsme přece v Evropě? Jinak Vám fandím a sdílím spoustu vašich názorů. Extra antidiskriminační politika začíná zahnívat ve společnosti a přitom k řešení rastistický otázek je zcela kontraproduktivní!! viz. např: antidiskriminační zákon….(jediné, co dokáže je, že zvyšuje diskriminaci) nebo se pletu?

Roman Joch:
Lituji, že to vynikající a krásné slovo “liberál” bylo ukradeno jeho místy až odpůrci. Ale smutně konstatuji, že tento trend sílí. Nicméně si myslím, že původní význam toho slova lze rehabilitovat v označení “klasický liberál”. Na Váš poslední dotaz mám stejný názor, jako Vy.

Kdyby vám některé z vašich dětí oznámilo, že je gay nebo lesbička, co byste dělal? Nebo kdyby si chtělo vzít muslima, Roma a podobně. Před tím je ani domácí výuka neochrání. Jednou je budete muset pustit do toho zkaženého světa, a zakázaného chleba největší krajíc. Je hezké, že chcete chránit práva všech lidí, jenže jsou tu skupiny, které je třeba chránit víc. Já o vaši ochranu nestojím. Věnujte můj díl někomu potřebnějšímu.

Roman Joch:
Nikdy bych nepřestal své dítě milovat. S některými volbami bych nemusel souhlasit, ale vždy bych je – stejně jako i jakoukoli jinou osobu – respektoval. Myslím si, že svobody lidských bytostí je správné chránit stejně a rovně.

Dobrý den, označil jste svoje odpůrce za nevzdělané. Rád bych se vás proto zeptal, zda jste četl knihu Karla Poppera Otevřená společnost a její nepřátelé, nebo Anatomii fašismu Roberta Paxtona. Podle měřítek těchto knih jsou mnohé vaše agresivní výroky v rozporu s demokracií, a jejich realizace by se dala zcela reálně označit za první znaky opětovné fašizace České republiky.

Roman Joch:
Neoznačil jsem je za nevzdělené, pouze jsem řekl, že kdyby věnovali tolik energie svému vzdělávání, kolik věnují demonstrování, byli by moudřejší. Tu první knihu jsem četl, tu druhou nikoli. Popperův odsudek Platona považuji za mylný, nicméně s naprostou většinou Popperových politických názorů souhlasím.

Jak se Vam libil ctvrtecni chat na idnes.cz?

Roman Joch:
Celkem ano.

Pane doktore, co rikate na petici proti Vam – viz http://proalt.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=51:petice-proti-jmenovani-romana-jocha-do-funkce-poradce-pedsedy-vlady-pro-zahranini-politiku-a-lidska-prava&catid=35:demonstrace

Roman Joch:
Za prvé, je správně, že v této svobodné zemi mají lidé petiční právo a taky je využívají. Za druhé, myslím si, že mi zbytečně přikládají příliš velkou pozornost, tím vyvolávají zájem lidí o mé názory, s kterými pak naprostá většina z nich souhlasí. Za třetí, citace z mých článků jsou vytrženy z kontextu a někdy mi dokonce přisuzují pravý opak mých názorů. Flagrantní příklad je ten, kde jsem prý tvrdil, že gentleman smí vlastnit otroky. Já jsem tvrdil, že někteří gentlemani vlastnili otroky (např. George Washington), ale právě jejich svobodymilovnost je morálně zavazovala k tomu, aby je propustili, dali jím svobodu! Tj. přesně opačný význam, než mi tak něžně a laskavě přisoudili. Zlatíčka.

Co rikate na to, ze pod aktualni petici proti Vam je podepsana levicova extremistka (anarchofeministka) Linda Sokacova (mela problemy s policii kvuli narusovani ver, poradku – nasilna demonstrace), Václav Klusák z levicovextremistické organizace Studenti proti rasismu, kterou policie zajistila v roce 2009 v Litvinove pri naruseni ver. poradku – neoznamena demostrace. Neni potom ta aktualni petice proti Vam od takovychto pochybnych lidi spise vyznamenanim?

Roman Joch:
Linda Sokačová je půvabná mladá dáma, která, doufejme, časem nahlédne, proč se nyní mýlí. I když to nenahlédne, stále bude půvabná. Pana Klusáka neznám.

Na oznamene demonstraci proti Vam ve stredu 18.8. 2010 v Praze byl levicovy extremista – anarchista, sympatizant komunistu Ondrej Slacalek, ktery Karla Kramare nazval zmrdem a ktery byl mockrat zadrzen ci zajisten policii v Prazea v Brne a Jan Majicek – ktery byl zadrzen se squattery loni na Albertove – pri samozrejme nelegalni obsazovani domu a byli tam pritomni i trockiste. Timto si myslim, ze se muzete te demonstraci proti Vam jen smat.

Roman Joch:
Ano.

Pane doktore, po clenstvi v ODA jste byl clenem nejake strany? A ktera z politickych stran v CR ma Vase sympatie nyni?

Roman Joch:
Krátce jsem byl, jako někteří další bývalí členové ODA, členem Konservativní strany. Mé sympatie mají nyní všechny demokratické strany napravo od středu.

Jste puvodem Slovak, ci Cech co zil na Slovensku?

Roman Joch:
Polovina mé rodiny pochází z moravského Slovácka, druhá polovina z Liptova. Tudíž jsem půl-napůl Čech i Slovák. (Respektive Moravan i Slovák?)

Nedavno jste vystoupil na akci AKCE DOST – v Praze, co si o teto iniciative – obc. sdruzeni myslite a jak hodnotite Vase vystoupeni?

Roman Joch:
S některými názory mnohých členů DOST souhlasím, s jinými zase nesouhlasím. Souhlasím s názorem tím, že stát by lidem neměl předepsovat, co si mají ve svém soukormí myslet či dělat.

Vadi Vam, ze ODA skoncila cinnost?

Roman Joch:
Teď už ne, ale tehdy ano.

Jak vidite to, ze v CR neni americky radar – kvuli CSSD, samozrejme KSCM a casti zelenych a take kvuli Obamovi?

Roman Joch:
Považuji to zásadní, závažnou chybu a jen doufám, že nebude mít fatální následky. Samozřejmě, protiraketová obrana časem bude, ale otázkou je, zda nikoli až pak, když už bude pro statisíce, možná miliony lidských životů pozdě.

Byl jste clenem OF?

Roman Joch:
Nikoli, před členstvím v ODA jsem byl dobrovolníkem v tiskovém a analytickém oddělení ODÚ-VPN, které tehdy vedla Iveta Radičová.

Jste jeste clenem Konz. strany a byl jste predtim clenem Strany konz. smlouvy, nemylim se?

Roman Joch:
Ano, tak se ta strana tehdy jmenovala. Nyní nejsem členem žádné strany.

Myslite si, ze republikani v pristich prez. volbach porazi OBAMU? KDo by byl podle Vas vhodny jako kandidat republikanu?

Roman Joch:
Přál bych si to. Těch vhodných kandidátů je mnoho, a je nutné do roku 2012 otestovat, kdo z nich je nejvhodnější.

Jak chápete otázku lidských práv?

Roman Joch:
Jako otázku přirozených lidských práv, v řádu spravedlnosti daných lidskou racionální, morální a volní přirozeností. Těmi základními jsou právo na život, svobodu či legitimně nabytý majetek. Tato práva jsou svobody osob, nikoli privilegia skupin. Jsou dobře a dostatečně vyjádřeny v naši Ústavě a Listině práv a svobod. Jsem skeptický vůči novým zákonům o tzv. lidských právech, neboť ve skutečnosti zde již máme dva vynikající zákony o lidských právech: Ústavu a Listinu. Mám velkou obavu, že nové zákony o tzv. lidských právech by naše ústavní svobody nerozšiřovaly, ale spíše zužovaly.

Az budete ve funkci, jak podniknete kroky?

Roman Joch:
Já nebudu od toho, abych nějaké kroky podnikal. Já řeknu svůj názor, budu-li na něj dotázán.

Myslite si, ze je dobre, ze se prezident CR Vaclav Klaus setkal s levicackym brazilskym prezidentem Lulou?

Roman Joch:
Ano, je to dobře. Brazílie je veliká, důstojná a perspektivní země. Prezident Lula je pro mě příjemným překvapním; já jsem očekával, že jeho vláda bude horší, ale není. Ve světě Castrů, Ortegů, Chavezů a Moralesů, zaplať pánbů za Lulu.

Zesnuly (bohuzel, R.I.P.) polsky politik Lech Kaczynski se rozchazel s ceskym prezidentem V. Klausem v nazorech na Rusko, byl jste v jejich urcitem sporu na strane polskeho politika ci naseho prezidenta?

Roman Joch:
Na straně zesnulého polského prezidenta.

Radite se k paleokonzervativcum ci neokonzervativcum?

Roman Joch:
Zanedlouho o tom napíšu esej, v němž budou figurovat tyto orientace: neo-con, theo-con, leo-con, immi-con, mini-con, mimi-con a paleo-con. Budu jej věnovat úžasným, úchvatným, nezapomenutelným Blistům.

Zautoci v blizke dobe – jak se nekde tvrdi – Izrael na Iran?

Roman Joch:
Nevím.

Proc je v Cesku malo ucty k USA, k NATO?

Roman Joch:
Mnozí lidé mají úctu. Ti, kteří nemají, si nedostatečně váží naši svobodu.

Topolanek podle mne zcela spravne oznacil Zaoralka za extremistu. Je stale ale ve vysoke ustavni funkci tento extremista – neni to chyba koalice?

Roman Joch:
Můj osobní, soukromý názor byl tento: koalice měla dát sociální demokracii gentlemanskou nabídku, které nemělo jít odolat: nominujte kteroukoli svou poslankyni na post místopředsedkyně PsP a my ji Vám zvolíme. Nebylo by to nádherné, to vedení PsP, takto exklusivní dámský klub!

Jaky je Vas nazor na cinnost bratri Masinu a jejich skupiny?

Roman Joch:
Napsal a řekl jsem jej mnohokrát, naposledy před pohřbem Milana Paumera, jehož mi bylo velkou ctí osobně znát.

Co si myslite o clanku Daniela Prokopa, absolventa FSV UK a studenta sociologického výzkumu nazvany: NÁZOR: Roman Joch je radikál a Nečasova politická chyba ?

Roman Joch

Článek jsem nečetl. Pokud jde o jeho název, jeho první část je pravdivá snad jen v tom, že jsem radikál ve smyslu, že se rád vyjadřuji ke kořenům idejí (kořen latinsky radix, kořeny radices). Pokud jde o druhou polovinu toho názvu, doufám, že to tak není a nebude.

Nepodepiše petici proti vam i VACLAV HAVEL-kteremu vy nesahate ani po 1mm jeho chodidel?

Roman Joch:
Nevím a doufám, že ne. Souhlasím s tím, že já Václavu Havlovi nesahám ani po 1 mm jeho chodidel. Málokterý člověk udělal pro naši svobodu a zajištění tolik, jako Václav Havel.

Co rikate na nazor – clanek novinare Adama B. Bartoše: Centrum varování? Vondrova hračka ?

Roman Joch:
Ještě jsem ho nečetl, ale přečtu si.

Co rikate na to, ze “sefy lidskych prav” u ceskych vlad byl levic. extremista – trockista P. Uhl a levicovy extremista Jan Jarab?

Roman Joch:
Znám oba pány a ani jeden z nich se svými současnými názory není extrémista. Mé pojetí lidských práv je v určitých otázkách jiné než jejich (viz výše), ale samozřejmě vlády v demokratické zemi si za “šéfy lidských práv” mohou vybrat koho chtějí, tedy i výše zmíněné pány.

„Roman Joch extremista není. Některé jeho názory či výroky mohou někomu připadat radikální, ale Joch neodmítá konstituční demokratický rámec státního zřízení České republiky,” to řekl politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Souhlasíte s tím?

Roman Joch:
Ano.

Da se rict: “Roman Joch je hodny hoch”. Nemyslim to ironicky ale naopak v dobrem!

Roman Joch:
Lepší, než “Jochu, ty hrochu!”

Vy jste se byl podivat na prazskou demonstraci proti Vam – stredecni?

Roman Joch:
Nebyl. V tak brzkou ranní dobu já piju kávu a čtu svůj oblíbený časopis National Review.

PHDR. Ales Valenta, PHD , historik, novinar, signatar Charty 77, clen ODA do pol. 90. let., kritizoval prez. Havla za to ze v r. 90 prijal ve funkci Jasira Arafata, byla to jedna z Havlovych chyb? Znali jste se s Alesem Valentou v ODA?

Roman Joch:
Ano. Vynikající člověk.

Americky odborovy predak George Meany kdysi rekl, ze v otazce lidskych prav musi jit vse ostatni stranou, tedy ze lidska prava jsou na prvni miste, co si o tom myslite?

Roman Joch:
George Meany byl hrdina. Máloksdo udělal pro svobodu lidí za železnou oponou u nás tolik, jako on. Byl člověkem levice, já bych nesouhlasil se všemi jeho názory, ale byl to hrdina a patriot.

Pane Joch,viděl jsem Váš rozhovor v TV,kde jste na velmi dotěrné dotázky odpovídal věcně a brilantně.Dá se ovšem předpokládat,že budete mít v levičácké opozici,která je velmi silně podporována veřejnými sdělovacími prostředky, velkého soupeře.Jak tomu hodláte čelit.

Roman Joch:
Děkuji. Věcně, klidně a doufám, že úspěšně.

Domnívám se,že budete pro českého premiera absolutní jednička.Kéž by měli takové poradce v Americe,v EU a vůbec jinde na světě.

Roman Joch:
Děkuji. Děkuji všem. Potěší, když člověk i nenadávají. Zdraví a s chatem se loučí, RJ.

Dobrý den, ráda bych Vám popřála hodně síly do Vaší nové práce. Podle reakcí tady vidím, že ji budete opravdu potřebovat. Ale věřte, že většina občanů má na lidská práva názory stejné jako Vy. Proto se prosím, nenechte znechutit. DOST už bylo kocábů.

Roman Joch:
Děkuji. Panu Kocábovi je správné a slušné poděkovat za všechno dobré, co udělal, především za snahu.

 

Jeden příspěvek - Roman Joch on-line na tyden.cz

  1. Jalaj : 25.8.2010 v 16.27

    je velké umění. Někteří lidé to zvládají opravdu bravurně.
    Vyžaduje to ale sloní paměť – tá není každému dána.
    Já se to zatím jenom učím…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?