Roman Joch: Konzervatismus není ideologie, je to životní postoj

3.7.2019

joch_croPolitik, publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch rád provokuje svými konzervativně radikálními názory. „Konzervatismus není ideologie, je to životní postoj,“ říká. V poslední době ale ubírá směrem k realističtějšímu nahlížení politické i společenské situace.

Vztahuje se to také k jeho postoji vůči evropskému společenství, současnému rozložení sil i možným kandidátům na předsednictví.

„Evropská unie tu je, jsme jejím členem, a tudíž máme prosazovat to, co je pro nás nejvhodnější. Osobně patřím k lidem, kteří jsou přesvědčeni, že kdyby byl předsedou Frans Timmermans ze socialistické frakce, která je až druhá a zaznamenala v posledních volbách enormní ztráty, bude to proti logice a byť jen zdání úsilí o demokracii,“ říká.

Bývalý poradce expremiéra Nečase se domnívá, že vystupování z Unie by pro Českou republiku bylo ekonomicky, politicky i strategicky nevýhodné. „Evropská unie ale potřebuje zásadní reformu, kterou bohužel teď nedostane.“

Joch v rozhovoru s Barborou Tachecí přiznává, že je ve svých názorech umírněnější. Například dříve razil názor, že homosexuální soužití je nemravnost. Teď prohlašuje, že nemá nic proti tomu, aby spolu páry stejného pohlaví žily.

„Homosexuální soužití je jako nemravnost označováno třemi velkými monoteistickými náboženstvími. Ortodoxním křesťanstvím, judaismem, islámem,“ vykládá fakta a dodává:

„Z hlediska náboženství to nemravnost je, ale v sekulární společnosti, kterou je ta česká, nemá náboženský argument žádnou váhu a neměl by se používat. Má platit ne morální, ale politický a občanský argument, kde má být důraz na občanské přátelství bez ohledu na naši sexuální orientaci.“

Posun ve svých veřejných výrocích vysvětluje ne změnou osobního přístupu, ale v dualitě postoje svých společenských rolí a toho, která ve společnosti převládla.

Poslechněte si celý rozhovor s Romanem Jochem. Host pondělní Osobnosti Plus také vysvětlí, kdy se jeho konzervativní názory začaly rozcházet s názory Václava Klause staršího. Neopomene zhodnotit osobnost současného premiéra Babiše, který čelí trestnímu stíhání i vlně odporu veřejnosti. Dotkne se i toho, které lidské nemravnosti začal tolerovat.

 

Jeden příspěvek - Roman Joch: Konzervatismus není ideologie, je to životní postoj

  1. Michal : 20.8.2019 v 16.12

    Náboženské postoje jsou produktem tisíciletí, není kapacita předávat vždy důvody, předává se tedy jen výsledek nezměrné zkušenosti. V rámci života individua neověřitelný, jako prvek sociálního zdraví efektivní. Jistě soukromí se nějak respektuje odjakživa,znejisťující vliv na výchovu nezralých už méně. Lidská intimita je variabilní i v čase, pevná pravidla se snaží zachytit bezpečí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?