Protiraketová obrana a dvojité odstrašení

24.3.2009
Roman Joch

Je předčasné učinit závěr, co Barack Obama udělá s protiraketovou obranou. Asi ji nezastaví, ale sníží na ni finance, zpomalí její budování. Doufejme, že bude hotova dříve, než bude pozdě. Nebo že v roce 2012 zvítězí republikáni.

Úvaha „vzdá-li se Irán jaderného programu, protiraketová obrana v Evropě nebude nutná“ je nezodpovědná. I když Irán slíbí, že jaderný program ukončí, není jisté, že slib dodrží a že USA tajný program odhalí. Je tu ještě jeden fakt, který činí protiraketovou obranu potřebnou: dvojité odstrašení.

Oč jde? Jaderné zbraně, tedy schopnost zasadit první úder, vám bezpečnost nezaručí. Nezaručí, že na vás protivník neudeří jako první. Naopak, mohou útok přivolat. Ví-li však protivník, že po zdrcujícím prvním úderu proti vašim jaderným zařízením zbude druhé straně dost jaderných zbraní na odvetný úder, který mu způsobí zásadní ztráty, pak je spolehlivě odstrašen od prvního úderu proti vám. Nikoli schopnost udeřit, ale schopnost udeřit jako druhý po inkasovaném úderu vám zajišťuje bezpečnost.

Dejme tomu, že USA, Rusko a Čína jsou schopny odstrašovat jaderné útoky hrozbou druhého úderu. (Nezmiňuji další jaderné země, neboť mají jaderné zbraně nepočetné či málo chráněné, tudíž minimálně jedna ze tří velmocí je schopna prvního eliminujícího úderu, po němž by jim nezbylo nic na odvetu.) Tyto tři velmoci proti sobě nezaútočí. Rozhodne-li se však jedna pro agresi vůči zemím jiným, může svým jaderným arzenálem odstrašit ty zbylé dvě od intervence do konfliktu. Jinými slovy, napadne-li Čína Tchajwan anebo Rusko Pobaltí, budou v USA riskovat ztrátu Los Angeles kvůli Tchaj-peji, Chicaga kvůli Tallinu, nebo New Yorku kvůli Rize? Stěží. Takže agresor Čína nebo Rusko bude mít vůči USA schopnost dvojitého odstrašení: zabrání přímému útoku vůči sobě, ale i pomoci napadeným zemím.

Budou-li však mít USA protiraketovou obranu, žádný jiný jaderný stát nebude vědět, zda Amerika zasáhne do konfliktu, pokud se on dopustí agrese vůči jiné zemi. Proto nezaútočí. USA tak budou disponovat kapacitou dvojitého odstrašení vůči všem zbylým jaderným státům: zamezí útokům vůči sobě i vůči spojencům. O to jde.

Publikováno v týdeníku Týden č. 12, dne 23. března 2009.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?