Proč říci ne Gabale

22.6.2007
Zbyněk Klíč

Rusko přišlo Spojeným státům s nabídkou sdílení radarové základny v ázerbajdžánské Gabale, která by měla vyřadit ze hry radar ve střední Evropě. Jak uvádí vládní komunikační garant protiraketové obrany Tomáš Klvaňa, Rusko tím dokazuje, že akceptuje protiraketovou obranu. A právě proto existuje bezpočet závažných argumentů, proč by obránci euroatlantických hodnot měli bojovat za setrvání radaru v České republice.Rusko svým rozhodnutím sleduje své vlastní zájmy a není důvod je sdílet. Ostatně, lze se jen stěží domnívat, že po takřka čtyřicetiletém nepřátelství si najednou Američané s Rusy budou rozumět.


Ruské zájmy

Prvotním motivem ruské nabídky je zřejmě geografická blízkost radaru, na který bude mít ruská armáda větší vliv než na ten český. Zařízení je více než dvacet let v ruských rukou a je na místě se obávat, že Rusové nebudou s Američany sdílet veškeré informace. Radar byl aktivován v dobách amerických operací v Perském zálivu, Afghánistánu i Iráku a bylo by s podivem, pokud by zničehonic změnil svůj účel.

Druhý argumentem je rozsah radaru, který nezaměřuje území Ruska. Putin a spol. tak mohou dále střílet na Čečence a než se nadějeme, hrozit i pobaltským zemím. Těžko se lze spoléhat na zemi, která hrozila raketovým útokem členským zemím NATO, a za týden již bránila s těmito zeměmi společné hodnoty. Zapomenout bychom neměli ani na prodej ruských zbraní do zlotřilých zemí jako je Írán či Sýrie.

Obecně nestabilita ruských elit i veřejného mínění co se demokratických hodnot týče je pro Spojené státy hrozbou. Jak jinak si vysvětlit fakt, že největší procento občanů touží po návratu sovětského režimu a v zemi jsou zabíjeni nepohodlní novináři a pronásledována opozice?


Proč radar v Česku

Nabídka Ruska je pro USA zajímavější z finančního hlediska – provoz radaru v Gabale stojí Rusy sedm milionů dolarů ročně, zatímco ten v Čechách by stál několik miliard. Budou však Američané slyšet na tuto nabídku, když do protiraketové základny již investovali sto miliard dolarů? Věřím, že nikoliv.

V době, kdy ázerbájdžánsko-ruské partnerství ochabuje, je využití Gabaly nadmíru zajímavé ze strategického hlediska. Pro Českou republiku je však partnerství USA s Ruskem nepochybně méně zajímavé, než přímá spolupráce s nejsilnějším spojencem. A i proto bychom o ni měli nadále usilovat. Prohlášení quasihumanistů o neexistenci hrozby a věčném míru nejenže ohrožuje deset milionů lidí, ale vydává všanc budoucí generace nespolehlivému ruskému radaru. Radar v ruských rukou je nesmírnou hrozbou vydírání celému západoevropskému prostoru, a proto bychom měli plně usilovat o to, aby byl umístěn na území Aliance.

Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVRO Revue

Příspěvků : 2 - Proč říci ne Gabale

  1. Denisa : 22.7.2007 v 15.10

    Je strasně jednoduché koukat na to jen z jednoho úhlu. Vůbec se Rusku nedivím, že se mu myšlenka amerického radaru v Evropě nelíbí a nevím, kde autor článku přišel na fakt, že ruské radary jsou nespolehlivé. Měl by si asi přečíst něco o ruské technologii.

  2. Pavel Jůza : 28.6.2007 v 10.06

    Já nevidím nic špatného na tom, aby Američané KROMĚ radaru v Brdech mohli využívat i radar v Azerbajdžánu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?