Proč naše civilizace vymírá

4.1.2009
Roman Joch

Čím to, že lidé žijící ve svobodě se rozhodli mít tak málo dětí anebo žádné? Plodit a vychovávat potomky je přece projevem loajality vůči vlastní civilizaci, praktickým stvrzením přesvědčení, že vlastní společnost stojí za zachování.

Proč je v současné západní societě tak nízká porodnost, že se rodí dětí méně, než je nutné na zachování této vysoce vyspělé společnosti? Proč naše civilizace vymírá?
Nedostatkem bohatství to nebude. Naše společnost je blahobytná, jako nebyla nikdy v minulosti, a zároveň má porodnost tak nízkou, jako ještě nikdy předtím. Že by to bylo opačně a za nedostatek dětí mohl historicky bezprecedentní blahobyt Západu? To nedává smysl.
Přitom demografové spolehlivě vědí, čeho je nízká porodnost důsledkem: sekularismu. Lidé religiózní (chudí i bohatí) plodí více dětí, kdežto lidé sekularizovaní (opět jak bohatí, tak chudí) mají dětí méně. Korelace mezi religiozitou a porodností je empiricky prokázána. Ale proč lidé religiózní mají více dětí a lidé sekularizovaní méně? Protože sekularizovaní muži a ženy mají tendenci podléhat materialistickému vidění světa. V něm člověk figuruje jen jako kus hmoty, která se dožívá (v ideálním případě) sedmdesáti, osmdesáti let. A pak – po smrti – nic.
Děti jsou na obtíž. Představují břemeno. Je-li jediná realita materiální, potom jde o to, prožít těch sedmdesát či osmdesát let bez obtíží. A ve stáří ať se o nás postará socialistický stát. Proč vlastně mít děti, když tolik obtěžují? Proč je vůbec přivádět na svět, když po těch sedmdesáti, osmdesáti letech stejně umřou? Vskutku, proč?
Materialismus tudíž implikuje hédonismus (život ve slasti) a hédonismus implikuje socialismus. Oba dohromady implikují, že mít děti je blbost.
Naopak, existuje-li nesmrtelná duše, pak mít dítě znamená dát život originálnímu, nesmrtelnému tvorovi, který nakonec spočine v přítomnosti Stvořitele. Jinými slovy, mít děti je tou nejracionálnější a nejsprávnější volbou. A sub specie aeternitatis také tou nejoptimističtější. Suma sumárum: nenastane-li rechristianizace západní společnosti, Západ jakožto civilizace zahyne a skončí v propadlišti dějin, jako tam skončily i mnohé jiné civilizace; zeptejte se Mayů. Bude nahrazen soudobými civilizacemi jinými, evidentně životaschopnějšími.Že v nich ale bude příliš osobní či politické svobody, na to nespoléhejte.

 

Vyšlo v časopise Týden 5.1.2009

Příspěvků : 18 - Proč naše civilizace vymírá

 1. pojištění auta proti krádeži : 19.7.2015 v 13.26

  Kladení otázek je opravdu dobrá věc, pokud si nejste pochopení
  něco zcela , nicméně odstavec dá dobrá dosud.

 2. srovnání povinného ručení : 11.7.2015 v 11.51

  Je to velmi bez námahy zjistit jakékoliv záležitost na Web ve srovnání
  s knih , jak jsem našel příspěvek na této webové stránce stránek .

 3. kalkulačka povinné ručení : 10.7.2015 v 2.18

  Dobrý den! Jen jsem se chtěl zeptat, jestli budete mít nějaké problémy problémy
  s hackery? Můj poslední blog (wordpress) byl hacknut a já
  jsem skončil ztrátou několik týdnů tvrdé práci z důvodu ne zálohování .
  Máte nějaké metody až ochrana proti hackerů?

 4. Pavel : 16.2.2010 v 15.23

  Co to tu ten pán nahoře napsal za výplody… Fakt zůstává rozum stát. Potom už chápu, proč tu běhá po světě tolik pomatenců. Jakej svět vymírá, je nás jak hmyzu a planetu rozkádáme a otravujeme svojí přítomností už pěknědlouho. Spojovat mít či nemít děti s vírou v to či ono je taky pěkná pitomost. Jsou sobci co děti mají a jsou lidé co děti nemají se zájmem o ostatní. Atd atd…no prostě na zvracení číst ten přiblblej článek.

 5. Dalibor : 5.3.2009 v 13.49

  Všichni mluví a rechrestianizaci ve jménu záchrany civilizace. Zachránit vymírající národ(y).
  To myslíte vážně?
  Co takhle zkusit otevřít Nový zákon, pánové a dámy a podívat se, proč přišel Ježíš na zem?
  Jaký byl smysl jeho služby?

  A vy chcete usmiřovat člověka s Bohem proto, aby nevymřel národ???

  Skutečně úžasná úvaha …..

 6. Muni : 26.2.2009 v 11.20

  Pretože tí, čo vládnu, na Boha zvysoka kašlú. To je zjavné. Tak prečo by ľudia-robotníci mali brať Boha v úvahu…bijúc do očí… len preto, aby “vyrobili ďalších robotníkov”? Odhliadnúc od nejasnej kresťansko-židovsko-egyptsko-atlantsko-vesmírnej viery, nikde nevidíme tváre ľudí pre ktorých naozaj reálne žoldačíme. Či už sú to mafiáni, alebo nejakí supervychytralí podnikatelia. V tak komplikovanom svete si človek nevie ujasniť sám, kto je, čo a pre koho vlastne robí. Nieto ešte aby vrhal do tohto humbuku ďalšie duše…

 7. jh : 11.1.2009 v 14.40

  Když v devadesátém roce varoval Jan Pavel II postkomunistické země, aby “dobra” komunismu nevyměnily za konzumismus, patrně věděl, že konzumismus ve svém důsledku mj. znamená také VYMÍRÁNÍ.
  Zda demograficky lze Evropu zachránit bez rechristianizace o tom lze téměř neomylně pochybovat. Nabízí-li sekularisté nějaký recept, sem s ním!

 8. Skeptik : 8.1.2009 v 13.34

  Religiózne spoločnosti majú jednoznačne vyhranenú hierarchiu hodnôt, v ktorej potomstvo stojí na najvyších stupňoch. Nemať deti je v nich hriech na rodičoch, alebo, v prípade neplodnosti trest boží za hriechy. Sociálny medzigeneračný vzťah bez zbytku popisuje rozprávka O troch grošoch. Neomarxistická postmoderná relativizácia hodnôt, genderová agenda, propagácia homosexuality a degradácia statusu tradičnej rodiny, radikálneho feminizmu, presadzovanie vulgárnej rovnosti , práva bez povinností, falošný humanizmus (humanitarizmus) atď. atď. sú dôležitými faktormi, ktoré majú negatívny vplyv na demografický vývoj európskej populácie, pričom sú to oblasti, v ktorých je EÚ paradoxne mimoriadne angažovaná. Otázka je len, Prečo?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?