Proč jsou naši daňoví poplatníci takové ovce?

28.8.2009
Roman Joch

Představte si jednu nechutnou, nepřizpůsobivou, „sociálně vyloučenou“, línou, drzou rodinu, která si žije nad poměry. Dostane „skvělý“ nápad: „vezme“ si víc od druhých. Kradla vždy, ale teď bude krást ještě víc.

Co byste tak na ni – a o ní – řekli?

Tou „rodinou“ je naše země, přesněji náš stát, ještě přesněji naše vláda. Máme deficit státního rozpočtu, ale to nic, budeme mít ještě větší. Proto ministr financí dostane „skvělý“ nápad: vezme těm, kterým bral vždy, ale teď od nich vezme ještě víc. Tj. zvýší nám daně (konkrétně DPH).

Každá slušná rodina, když se dostane do deficitu, nebere ostatním, ale sama se uskromní a nebude si již žít nad (své) poměry.

Každá slušná.

Že by to náš stát nedovedl? Že by se nemohl řídit pravidly, jakými se řídíme my všichni? Respektive, my všichni slušní? To povídejte mé babičce! Takže nikoli zvyšovat daně, pane ministře, nýbrž hezky koukejte seškrtat státní výdaje!

Ne, nikoli ty non-mandatorní, nýbrž právě ty mandatorní! „Mandatorní“ – to je ale slovo! Ohavné, hanebné a prolhané skrz –naskrz. Zní kategoricky, resolutně, striktně, přitom klame tělem: „mandatorní“ je to, co je ve skutečnosti „mandatorní“ jen do doby, než se ukáže, že to mandatorní vůbec není!

Určité státní funkce jsou primární a nezbytné: obrana, vynucování práva a pořádku, justice, zahraniční vztahy. Tam se škrtat nemá a nesmí. A pak určité státní funkce jsou jen projevem naší rozmlsanosti a rozmazlenosti. To jsou sociální výdaje. Tam se škrtat má a musí.

Takže mám takový sen, že ministr financí řekne:

„Nezaměstnaní, důchodci a všichni vy, kdo pobíráte dávky od státu: musíte se uskromnit! Nejenže vaše dávky už neporostou, nýbrž dokonce klesnou. O staré lidi se mají postarat jejich děti, nikoli stát. A že žádné děti nemáte? Váš problém, měli jste je mít. Proč by děti jiných měly platit na vás? Holt, za chyby – hédonický životní styl vašeho mládí – se (na stará kolena) platí. Je deficit, musí se šetřit, takže ‚La Dolce Vita‘ skončila. Zavíráme a vrchní kasíruje účet. Já jsem ten vrchní. Nastal čas fiskální odpovědnosti, tj. škrtů. Ano, v sociální oblasti a ano ‚mandatorních‘ výdajů.“

Ministr financí, který by takhle promluvil, by byl muž! To však nečekejte, v to nedoufejte, to není náš případ. Naši politici jsou baby a bábovky, protože my, jejich voliči, jsme baby a bábovky. Či vlastně něco horšího: nechutná, nepřizpůsobivá, „sociálně vyloučená“, líná, drzá cháska, která si žije nad poměry. Výdaje našeho státu (tj. naše výdaje) jsou vyšší než jeho (naše) příjmy. Proto my státu, konkrétně ministru financí, tolerujeme a tolerovat budeme ten „skvělý“ nápad: zvýší daně, vezme jiným.

Ale komu „jiným“? Ti „jiní“ jsme my.

Tato země bude skutečně zralá pro svobodu (a odpovědnost, jež jest od pravé svobody neoddělitelná) až tehdy, když zvolí politiky, kteří řeknou – a pak splní – následující:

„Nepřišli jsme proto, abychom odhlasovali nové zákony, nýbrž proto, abychom zrušili ty staré, které škodí nebo jsou zbytečné. Nepřišli jsme proto, abychom zvedli dávky či zavedli nové, nýbrž proto, abychom seškrtali ty staré. Nepřišli jsme proto, abychom zvedli daně či zavedli nové, nýbrž proto, abychom snížili ty staré. Přišli jsme nikoli proto, abychom o vás pečovali, nýbrž proto, abyste se mohli o své rodiny postarat sami.“

Jinými slovy, tato země bude skutečně zralá pro svobodu až tehdy, když voliči řeknou  „nezvyšujte nám daně, snižte nám dávky“, pak svižně přejdou od slov k činům a zdravá, spontánní, energická rebelie rozzuřených daňových poplatníků všechny ministry financí, kteří by chtěli zvyšovat daně, aby zachovali dávky, potře dehtem a vyválí v peří.

To je však osud, jehož se ministr Janota nemusí vůbec obávat, neboť obyvatelé této země jsou evidentně stádem tupých, svolných a poslušných dobytčat.

K tématu doporučujeme i článek zde.

Příspěvků : 10 - Proč jsou naši daňoví poplatníci takové ovce?

 1. Diotallevi : 21.1.2010 v 8.03

  Zaujal mě příměr státu/vlády, jako drzé rodiny, která si žije nad poměry. U reálné rodiny dříve nebo později zaklepe exekutor a zabaví jí majetek. Celkem by mě zajímalo kdo zaklepe u vlády a co bude následovat…

 2. Mgr. Ctibor O. ŽIŽKA : 4.10.2009 v 12.21

  Dobrý den pane doktore Jochu,

  i tento Váš příspěvek , tak jako i mnohé další, jsem si s chutí přečetl , a nezbývá mi než souhlasit a Vaší argumentací . Je zajímavé, jak zhlouple reagují někteří účastníci diskuze, svědčí to jen o tom, jak moc se na obyvatelstvu Českých zemí, Moravy a Slezska podepsal bolševický rozvrat . Ano, také bych chtěl žít ve státě, který funguje, šetří a myslí na budoucí generace s odpovídající zodpovědností, neboť my tu nejsme proto, abychom drancovali co se dá, ale abychom zachovali a rozmnožili to , co nám zanechali naši předkové a předali to dále našim dětem. To však vyžaduje disciplínu, samostatnost a zodpovědnost, určité zakotvení a morálku či alespoň obyčejnou slušnost. Toho všeho máme velký nedostatek. Nelze však jinak, neboť politický systém, kde se rozdáváním z cizího lákají případní voliči vede nutně k tomu , že rozpočet má kouli na noze v podobě tzv. mandatorních výdajů a plýtvá penězi daňových poplatníků. Jak ale změní špatný systém sám sebe ? Mám obavu , že v dohledné době nijak.

 3. libertarian : 18.9.2009 v 15.51

  Píšete :
  ?….. důchodci a ……., kdo pobíráte dávky od státu: musíte se uskromnit! Nejenže vaše dávky už neporostou, nýbrž dokonce klesnou. O staré lidi se mají postarat jejich děti, nikoli stát. A že žádné děti nemáte? Váš problém, měli jste je mít. ”
  - Nehorazne. Podla Vás ten clovek, ktorý celý zivot platil obrovske dochodkove odvody statu je prizivnik, a nema narok na dôchodok od statu ? Mate zdravy rozum ?
  Preco spajate dôchodcov a nejakych lenivcov do jednej kategorie !!???

 4. honza : 6.9.2009 v 22.09

  Škoda, že pravicový extremista Joch zapoměl na rovnou daň, ale podle naší pravice, co “funguje v Rusku” je dobré i pro nás. Tuto šílenost nenapadlo zavést ani ve snu G. Bushe a není ani v žádné jiné vyspělé západní zemi. O důchodce se mají postarat jejich děti…To je prima nápad, jak se vrátit o několik století zpět. Děkuji p. Jochu. A co když jsou ty děti nezaměstnané, kvůli krizi, za kterou vděčíme pravici v USA? Jak to utáhnout ze snížené podpory??? Ale taková otázka Vás samozřejmě nenapadla. A když děti nemáte, tak je přece spousta možností. Kulka, provaz, skok z mostu, vyloupení banky…Co když se Vám děti zabijí v autě? Prostě smůla… Za vše, co dnešní mladí mají, vděčí předešlím generacím. Byla by to pro Vás skvělá škola, kdyby jste skončil na dlažbě, rok, dva bez práce, s poloviční podporou. Byla to hamižnost velmi majetných, kteří mají na svědomí ty davy nezaměstnaných nezaměstnaných, do jejichž firem se pumpují miliardy daňových poplatníků. Proto bych začal u nich. Ne u důchodců a nezaměstnaných.

 5. Felix : 3.9.2009 v 10.49

  Víte, podobáte se jednomu, který několikrát děně vyprošuje, “aby měl chleba, každý, kdo ho nemá”. Amarně mu vysvětluji, že správně by měl říkat, “aby měl chleby každý, kdo chce pracovat”. A komunisti a moderní laboratorní inseminátři, hlásají, “kdo nepracuje, ať nejí”, ” na dítě má právo každý”.
  Trošku uvažujet, bez toho to asi nepůjde.

 6. franta : 31.8.2009 v 12.09

  ale co kdyz nekdo nemuze mit deti? (nemoc/vrozena vada/homosexualita…)?

 7. Felix : 29.8.2009 v 11.17

  29.8. 10:49 Olympijský výbor poprvé v historii nabízí finanční pomoc organizátorům her

  29.8. 10:23 Vakcín proti pandemii chřipky bude podle odborníků málo

  29.8. 09:48 Noel Gallagher odchází pro rozpory s bratrem z kapely Oasis

  29.8. 09:28 Raketoplán Discovery konečně odstartoval

  29.8. 09:16 Polooficiální pumpy mají mít utrum

  atd. tato porodnost je vysoká, mediální blbové plodí a rodí další blby.

 8. Felix : 29.8.2009 v 11.10

  1. Tento národ vymírá, důchodci nabírají převahu. 2. Je ohrožen cizinci (stejně jako zanikly USA). 3. Solidarita je nahrazena přerozdělováním. 4. Subsidiarita centralizací. 5. Svoboda mediální manipulací. Ve všech těchto pěti oblatech se musí postupovat po krocích postupným rušením dalších a dalších zákonů. Ne legislativní smršť, ale legislativní zklidňování s cílem bezvětří.

 9. Felix : 29.8.2009 v 10.56

  To se pozná. Zda mezi ty líné rozežrané příživníky zařadí nejen komodíry a Paroubka, ale rovnou měrou i Topolánka a Schwarzeberga, spolutvůrce dnešní zkázy. Zda od kritiky přerozdělování postoupí ke kritice zlodějny, ke kritice morálky. Zda přestane pachatele vidět v Castrovi a té severokorejské svi.., a nezeptá se, “nepřekročil ten Rubikon zkázy Bush jr.? Budeme pozorovat, jak si bude počínat teď před volbami.

  Zážitek z dnešní snídaně: Úctyhodné osobnosti se vzájemně pobízejí, jak ještě lépe hledat dotace na kraji, na magistrátě, na ministerstvu … Přece “nějak to musí jít.” “Nesmí se to vzdávat.”

 10. Martin : 29.8.2009 v 8.34

  Respektive, každý si bude povinně platit určitou částku na soukromé zdravotní pojištění. Jinak by někteří lidé totiž v případě nemoci neměli pojistku žádnou…

  Zrušit porodné, pastelkovné, příspěvky na dopravu, v hmotné nouzi, příspěvky na děti, pomoc z důvodu sociálního vyloučení, doplatek na bydlení, zrušit dětské domovy a dát děti do rodin, místo podpory v nezaměstnanosti bude vyplácena nízká paušální platba atd.
  Možností je mnoho a úspora státního rozpočtu by byla nedozírná. Rozpočet Ministerstvo práce a sociálních věcí je největší položkou státního rozpočtu a jeho navrhovaná výše byla 463 mld.

  Dále:
  Jenom kdyby se zrušil tradiční lidovecký penězovod, Ministerstvo zemědělství (co vlastně dělá?), ušetřilo by se 40 mld. Senát – nepotřebujeme politický hřbitov. Americké imperiální ambice aka Ministerstvo obrany. Prezident (500 mil. ročně na co? Aby si jeden člověk připadal důležitý a mohl prezentovat své názory?).

  Jenom malý přehled ze Zákona č. 475/2008 Sb. o státním rozpočtu České republiky na rok 2009:
  (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/zakon_o_sr_44614.html)

  313 Ministerstvo práce a sociálních věcí 462 882 270
  398 Všeobecná pokladní správa 145 301 976
  333 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 134 661 633
  396 Státní dluh 64 069 538
  314 Ministerstvo vnitra 61 802 385
  307 Ministerstvo obrany 55 983 878
  327 Ministerstvo dopravy 51 216 032
  329 Ministerstvo zemědělství 40 022 449
  336 Ministerstvo spravedlnosti 21 687 449
  312 Ministerstvo financí 18 477 363
  322 Ministerstvo průmyslu a obchodu 18 008 379
  315 Ministerstvo životního prostředí 13 839 167
  317 Ministerstvo pro místní rozvoj 13 330 206
  334 Ministerstvo kultury 8 411 947
  335 Ministerstvo zdravotnictví 8 304 157
  306 Ministerstvo zahraničních věcí 7 352 773
  361 Akademie věd České republiky 5 887 180
  397 Operace státních finančních aktiv 3 525 861
  374 Správa státních hmotných rezerv 3 345 384
  346 Český úřad zeměměřický a katastrální 3 191 679
  321 Grantová agentura České republiky 1 833 145
  305 Bezpečnostní informační služba 1 270 363
  304 Úřad vlády České republiky 1 239 736
  302 Poslanecká sněmovna Parlamentu 1 206 903
  345 Český statistický úřad 1 057 640
  381 Nejvyšší kontrolní úřad 644 665
  328 Český telekomunikační úřad 599 442
  303 Senát Parlamentu 589 868
  301 Kancelářprezidenta republiky 434 628
  375 Státní úřad pro jadernou bezpečnost 408 808
  308 Národní bezpečnostní úřad 287 213
  344 Úřad průmyslového vlastnictví 180 956
  348 Český báňský úřad 180 368
  355 Ústav pro studium totalitních režimů 176 439
  358 Ústavní soud 161 715
  353 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 143 619
  349 Energetický regulační úřad 121 625
  343 Úřad pro ochranu osobních údajů 101 296
  309 Kancelář Veřejného ochránce práv 97 556
  372 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 64 006

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?