Poptávka po pravici ještě poroste

28.11.2017

zrnoODS se vrátila jako hegemon napravo od středu, TOP09 odchází cestou Unie svobody (i když nutno uznat, že Dominik Feri je pořád ještě zábavnější než byl Pavel Němec ve svém politickém terminálním stádiu). Důvod k oslavám mají tedy jen v ODS, ale měly by to být hodně opatrné oslavy.

Jak se vyšplhat zpátky k polovině hlasů pro pravici? V tuto chvíli sci-fi. Pravice je z podstaty věci konzervativní, uměřená a racionální, pracuje s rozumovou argumentací. Jsou to tedy přesně ty vlastnosti, které dostaly ve volbách na frak (racionální argumentací se k volbě Andreje Babiše nebo Tomia Okamury prostě dospět nedá…). Přesvědčovat voliče racionálně je čím dál těžší. S tím sebelepší kampaň moc nenadělá, a tím méně kampaň, jakou před volbami předvedla ODS či TOP09: ani špatná, ale ani ne oslnivá či extra nápaditá.

Jenže jestli nás něco česká politika posledních let naučila, tak to, že možné je všechno. Mirek Topolánek se stane prezidentem. Přijde ekonomická krize. Tomio Okamurovi se už podruhé rozpadne fanklub a jeho voliči znechuceně zůstanou doma. Na Babiše vylezou další a další kostlivci ze skříní. Zkrátka, stát se může cokoliv a v určitou chvíli poroste poptávka po někom, kdo se neušpinil a držel se svých postojů.

Alespoň něco…

Pravice má teď čtyři roky na permanentní kampaň. Andrej Babiš jí jistě poskytne dost munice. ODS mimo své tvrdé jádro dobře cílí svým bojem s byrokracií – to je téma srozumitelné pro všechny. Naposledy jsem si to uvědomil, když se na chalupě prostá výměna kamen změnila v několikaměsíční martyrium, při kterém se jeden diví, že kominík nemusí mít zároveň vystudovaná práva. A pokud se k pravici stále ještě počítá TOP09, tak rada i pro ni: Začít heslem „napravo od ODS“ a skončit sňatky homosexuálů, to nepůsobí moc důvěryhodně. A kníže už to nezachrání.

A nakonec něco pozitivního: dobrou zprávou je totální kolaps zelených. Stejně jako to, že se do sněmovny nedostalo moc progresivistů z kandidátky ČSSD. Babiš tu nebude věčně a po něm žádný babišismus nezůstane (stejně jako po Zemanovi nezůstane – zaplať pán Bůh – žádný zemanismus). Babiš nemá ideologii, nemá názory, má jen konkrétní, ryze sobecké zájmy. Progresivismus se svými falešnými modlami skupinových práv, genderové ideologie a politické korektnosti je ale propracovanou ideologií, která nezáleží na jednom (či více) osobách. Těmito volbami dostal tvrdou ránu. Alespoň něco…

Odpověď na anketní otázku Pravého břehu (www.pravybreh.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?