Perverzní nevyváženost

23.6.2015
Roman Joch

Joch velkyMinistr zahraničí Lubomír Zaorálek, který dnes v Černínu přivítá svého palestinského protějška Rijáda Malkího, při nedávné návštěvě Gazy a Izraele použil dosti ostrá slova na adresu Izraele; ne už tak ostrá na adresu Hamásu, jenž Gazu terorizuje. 

Řekl: „Pokud dochází k pokračování osidlování (židovskými osadníky) oblastí, které patří k palestinské autonomní správě…, tak to je vlastně přímo torpédování (blízkovýchodního mírového) procesu vytváření dvou samostatných států.“ Současně zdůraznil, že musí přestat ostřelování Izraele raketami z palestinských území.

Začněme od konce

Zaorálek je naivní, pokud si myslí, že jeho dobrá slova přesvědčí Hamás, aby z Pásma Gazy přestal Izrael ostřelovat. To Hamás nikdy nepřestane, je to totiž důvodem jeho bytí. Tento vražedný kult považuje zabíjení Izraelců, včetně žen a dětí, za velké a slavné vítězství; a pokud Izrael na ty rakety – jež Hamás záměrně umisťuje v obytných čtvrtích, školách a nemocnicích – zaútočí zpět a zničí je, je to pro Hamás vítězství ještě velkolepější, protože Izrael tímzabije i palestinské civilisty (což Hamás chce) a následně srdceryvné záběry jejich naříkajících příbuzných obletí celý svět. A naivní užiteční idioti Hamásu pak odsuzují izraelskou „brutalitu“ a utrpení Palestinců.

Pokud jde o Západní břeh a tamní palestinskou správu, ta v bezpečnostních otázkách s Izraelem spolupracuje, a tudíž jeho arabští (i židovští) obyvatelé žijí ve srovnání se současnou situací na Blízkém východě v bezprecedentnímmíru a bezpečí. Zároveň její „prezident“ Mahmúd Abbás – zvolený jednou a pak se už volby na Západním břehu raději nekonaly, aby nedejbůh nevyhrál Hamás, což mnozí západní politici pokrytecky, leč prozíravě přehlížejí – nechce jednat s Izraelem o míru bez vytáček a předběžných podmínek.

Usidlování židovských osadníků na Západním břehu je tak jedinou pákou Izraele vůči Abbásovi, aby jednal. Pokud tak učiní, osadníky lze samozřejmě stáhnout, jak to Izrael v minulosti už mnohokrát udělal: na konci 70. let je stáhl ze Sinaje, když jej předal Egyptu poté, co tehdejší prezident Anvar Sadat podepsal s Izraelem mír; a stáhl je taky před deseti lety z Pásma Gazy; následně tam Hamás Abbásovy stoupence povraždil. A ostatně, co je na židovských osadnících na Západním břehu tak špatného? Pětina občanů Izraele jsou Arabové, proč by tedy i na území palestinské autonomie nemohli žít Židé?

Na Zaorálkově pozici, jež je pozicí i mnoha evropských politiků, je nejvíce pozoruhodná a perverzní její nevyváženost: izraelsko-palestinské vztahy vůbec nejsou tím největším problémem na Blízkém východě – „brzdou blízkovýchodního mírového procesu“.

V situaci, kdy Libye je rozvráceným státem, z něhož do Evropy proudí statisíce ilegálních migrantů; v situaci, kdy v Sýrii, v níž Západ neintervenoval, bylo za čtyři roky občanské války zabito 200 tisíc lidí; asi dvojnásobek toho, co si vyžádalo dvanáct let sektářských konfliktů v Iráku, v němž Západ intervenoval; Irák byl v letech 2008–2011 stabilizovanou zemí, pak naivní Obama z něj stáhl americké jednotky, čímž vytvořil vakuum, které vyplnil tzv. Islámský stát. A v situaci, kdy Islámský stát brutálně masakruje, koho může, a je na postupu; v situaci, kdy Írán usiluje o jadernou bombu a destabilizaci celého sunnitského světa – v této situaci izraelská politika vůči Palestincům není největším problémem Blízkého východu; a na rozdíl od problémů skutečných neohrožuje Evropu.

Obyvatelé Západního břehu žijí v míru, bezpečí a zapojeni do prosperující ekonomiky. Izrael jim zajišťuje bezpečnost a oni mají vlastní autonomii. Nemají však vlastní stát.

Ne samostatnosti, když region hoří

Je samozřejmě správné, aby vlastní stát časem dostali. Nikoli však nyní, dokud celý okolní Blízký východ hoří. Dnes by byl vznik palestinského státu nebezpečný nejen pro Izrael, ale i pro Palestince samotné, neboť by hrozilo, že islamisté svrhnou Abbáse a rozvrátí i tu jednu z mála bezpečných amírových společností v regionu. To chceme?

Samostatnost, i když v principu správná, není správná vždy a za všech okolností. Samostatné Slovensko v roce 1939 coby Hitlerův satelit nebylo až tak dobrým nápadem; samostatné Slovensko nyní, demokratické a evropské, je nápadem velice dobrým.

Zaorálek by se měl věnovat problému, který nás ohrožuje nejvíce: nekontrolované ilegální migraci ze severní Afriky a Blízkého východu do Evropy. Ta nás bezprostředně ohrožuje, Izrael a jeho vojenská kontrola nad Západním břehem nikoli. Za tu bychom mu měli být vděčni: alespoň se tam islamisté nešíří a ani odtamtud k nám neproudí

To by však Zaorálek musel být veden realistickými zájmy této země, nikoli ideologickou módou západní izraelofobní levice. A pokud mu na srdci leží vznik palestinského státu, svému kolegovi Malkímu může poradit: „Chcete vlastní stát co nejrychleji? Pak jednejte s Izraelembez vytáček a spolupracujte s ním. To je jediná jistá cesta k vašemu státu.“

Vyšlo v Lidových novinách 17.6.2015

Příspěvků : 2 - Perverzní nevyváženost

  1. Michal : 24.6.2015 v 1.24

    Palestinský klientelismus se vyplácel za Osmanů, proč by měl končit? Orientální povídačky k tomu jsou jen obvyklý tamní folklor. Naše iluze civilizovaného světa je tím korigována, jistě jsou i civilizované země, ale jako všeho hodnotného, je jich poskrovnu. Zatímco dříve meziklanové masakry interesovaly snad cestovatele, globalizací se o nich dozvídáme i bez cestování. Měli bychom znát i jejich kvality, které nebývají mediálním zbožím, abychom pochopili, že tradiční svět má dost rozvinuté kontinuum mezi polaritami, nejen pevné rodiny, ale i potřeba se prosadit. Kořist je spíše tématem, než fiktivní “státy”, “vlády” , “politika”. Vzorem budiž Jemen, když vesnice tak pevnost a když dům tak pevnostní věž, dole skot, v patře ženy, pod střechou muži. Podobně slabší odcházejí do pouště živořit nebo kočují (když je neutopí) do Evropy. Chtějí v exilu osvobozovat svou “vlast”, ani náhodou, k hrdosti jim stačí jejich machometánství.

  2. Karel Hanza : 23.6.2015 v 12.19

    vřele souhlasím s autorem článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?