Obrat Baracka Obamy

20.4.2007
Matyáš Zrno

Svatozář okolo Baracka Obamy, černošského senátora a demokratického kandidáta na post prezidenta, začíná poněkud blednout. Ukazuje se, že řada názorů Baracka Obamy není příliš konzistentní. Na nedávném zasedání největší proizraelské skupiny v USA (AIPAC – The American Israel Public Affairs Committee) prohlásil Obama Izrael za „našeho největšího spojence v regionu a jedinou zavedenou demokracii.“. Potvrdil, že USA „musí zachovat svůj unikátní obranný svazek s Izraelem a pokračovat s vojenskou pomocí a společnými výzkumnými programy v obranném průmyslu.“ Írán označil za největší hrozbu pro USA, Izrael a světový mír. „Žádnou možnost, včetně vojenské akce, bychom neměli vyloučit“, prohlásil senátor. Obamův projev byl překvapivý pro jeho dřívější přátele. Ali Abunimah, zakladatel pro-palestinských stránek www.electronicintifada.net, byl v šoku. „S Obamou jsem se sešel nejméně šestkrát, nejčastěji na palestinských nebo arabsko-amerických shromážděních. Neskrýval kritiku americké politiky vůči Blízkému východu a prosazoval vyvážený přístup k palestinsko-izraelskému konfliktu. Naposledy jsem s ním mluvil v roce 2004, uprostřed senátorských primárek. Říkal mi, že by se rád o palestinskou věc zasadil více, ale ne uprostřed primárek. Jak se věci zklidní, pomůže nám více…“ Není to ale jediná ukázka pragmatismu Baracka Obamy. Začalo to už tím, že prosil svého pastora, reverenda Jeremia Whitea, aby se neukazoval na formálním zahájení Obamovy kampaně. Obama totiž vystupuje jako umírněný politik, přijatelný i pro bílé voliče. Obamův pastor přitom založil ryze černošskou církev Trinity United Church a patří k příznivcům černošského radikála Lousie Farakhana, se kterým také v roce 1984 navštívil v Lybii plukovníka Kadáfího. Obama se proto přes zahájením kampaně s Whitem pomodlil, při oficiálním zahájení ale musel kontroverzní pastor zůstat v pozadí.

Jeden příspěvek - Obrat Baracka Obamy

  1. McMilan : 22.4.2007 v 15.58

    Smear campaign – není to trochu zbytečné? Tady přece budoucího prezidenta USA volit nebudem. Jinak tenhle článek je samozřejmě plný lží a různých nepodložených dohadů.

    Není Vám trapné takhle papouškovat lži z dílny republikánských PR specialistů? Tvrzení že Trinity United Church of Christ je nakloněna Louisi Farrakhanovi je naprostá lež. Řekl bych že pochází od stejných idiotů kteří se snažili Obamu očernit tvrzením že v Indonesii kdysi jako malý kluk navštěvoval etremistickou islámskou náboženskou školu. Atd…………..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?