Nobelovka pro Baracka – vtip roku 2009!

10.10.2009
Roman Joch

Nobelův výbor si vystřelil z Obamamánie a všech Obamamaniaků: ironicky se jim vysmál tím, že Obamamánii nasadil korunu v podobě Nobelovky pro Baracka.

Fakt dobrý. Jako vtip sice vůči Obamovi trochu drsný, ale jinak fakt dobrý.

Ledaže by to bylo jinak. Ledaže by to norský Nobelův výbor myslel vážně. Tím by překonal sám sebe.

Kdysi k tomu, aby člověk dostal Nobelovku míru, bylo alespoň zapotřebí být celoživotním gangsterem, vrahem a teroristou, zabít či nechat zabít několik tisíců či desítek tisíců lidí, zvláště civilistů, a pak slíbit, že už budete hodný (Jasir Arafat, Nobelova cena míru za rok 1994).

Anebo alespoň bylo zapotřebí být neúspěšným presidentem a pak si post-presidentskou kariéru založit na obhajobě teroristů a diktátorů typu Jasira Arafata či Kim Il-Sunga a Kim Čong-Ila (Jimmy Carter, Nobelova cena míru za rok 2002).

Anebo, abyste dostali Nobelovku, bylo alespoň zapotřebí být neúspěšným kandidátem na presidenta a pak šířit hysterii, že se všichni na této planetě upečeme (Al Gore, Nobelova cena míru za rok 2007).

Či – v minimálním případě – být alespoň byrokratem v čele nějaké impotentní mezinárodní organizace (Kofi Annan, OSN, 2001; ElBaradei, Mezinárodní agentura pro atomovou energii, 2005).

Teď však Nobelův výbor vystoupal na novou, vyšší úroveň a usoudil, že pro Nobelovku za mír nemusíte udělat vůbec nic! Jen, ehm, proslovit pár obecných frází o míru a o naprostém jaderném odzbrojení; a pak, zřejmě taky, nevědět si rady s konfliktem v Afganistanu. Tj. nevědět si rady, zda tam poslat více vojáků, což krátkodobě znamená více střílení a více zabíjení, aby to dlouhodobě mohlo znamenat méně střílení a méně zabíjení; anebo zda Afganistan odepsat, což krátkodobě může (i nemusí) znamenat méně střílení a méně zabíjení, dlouhodobě to však velice dobře může znamenat střílení a zabíjení mnohonásobně více, jakož i pakistánské atomovky v rukou islamistů… Prostě, nerozhodnost v této otázce a pár líbivých řečí je vše, co potřebujete, abyste dnes dostali Nobelovku za mír.

No řekněte, není to báječný svět?

Mimochodem, všechny nominace na letošního nositele Nobelovy ceny míru musely být Nobelovu výboru odeslány nejpozději 1. února 2009 (razítko na obdržených obálkách nesmělo mít datum starší než 1.2.2009). V pravé poledne toho dne byl Barack Obama presidentem USA přesně 12 dní. Ať už jej na Nobelovku míru nominoval kdokoli, evidentně musel být přesvědčen, že Barack Hussain Obama za 10 dní v úřadu udělal pro světový mír více, než kdokoli kdykoli předtím ze všech těch žijících na světě, kteří Nobelovku míru zatím ještě nedostali (Václav Havel, papež, kubánští disidenti, obhájci náboženské svobody v islámských zemích, atd.)

Když Nobelovku míru za rok 2009 dostal B.H.Obama, klidně ji taky mohly dostat moje prababičky Apolena Jochová a Žofia Trégerová. Již přes půlstoletí klidně leží v hrobě a nikomu neublížily. Pravda, pro mír zase toho až tak moc neudělaly, ale zároveň o nic méně, než B.H.Obama.

Psáno pro joch.blog.idnes.cz

Příspěvků : 3 - Nobelovka pro Baracka – vtip roku 2009!

 1. Serházy : 26.10.2009 v 12.48

  Jestli to není také tím, že už sama Nobelova cena míru je poněkud nesmyslné a bezobsažné ocenění. Vždyť kdo může ocenit někoho za přínos míru? To snad ani objektivně nelze.
  V případě afghánského tažení je ale třeba říci, že zůstává otázkou, zda by se tam měl západ nadále angažovat? Jaké jsou zatím výsledky? Mrtví a zranění zdánlivě pro nic za nic, utraceny miliardy dolarů, v zemi nadále vládnou zkorumpovaní politici, Tálibán již operuje i v Pákistánu. Má vůbec cenu v této zemi zůstávat a o něco se snažit, pokud si to většina místních ani nepřeje?

 2. michal : 19.10.2009 v 21.47

  použije zneužije cokoliv, což v tom mrazu docela chápu, navíc jim tam celé léto leje a fučí, přežít se dá pro našince snad v telefonní budce, naštěstí vytápěné..a o tom to je, jejich potřebu kojit všechen lid i svět chápu…žel jinde tyto grossovsky dobře míněné manipulace přinášejí opačný efekt, krve teče v palestině jen víc, podvody se politika dělat nedá, možná pár švédských divizí na správných místech by učinilo svět veselější, to že tam nejsou, to že leží doma v blahobytu, to snad kompenzují experimenty z nihž nobelofka je ten nejméně nebezpečný

 3. Mgr. Ctibor O. Žižka : 15.10.2009 v 10.58

  Vážený pane doktore Jochu,

  je téměř ztrátou času zamýšlet se nad absurdním počinem Nobelova výboru pro cenu za mír.
  Já sám, když jsem se tuto zprávu od někoho doslechl, jsem se v první chvíli smál, neb jsem si myslel, že to je vtip. Inu jaké bylo mé překvapení, když jsem se ve večerních zprávách dozvěděl, že to vtip opravdu není. Proč Nobelův výbor pro cenu za mír ve složení (viz http://nobelpeaceprize.org/en_GB/nomination_committee/members/ ) předseda a 4 dámy ve svém věku takto se světovou veřejností zalaškovali netuším, možná si chtěli připadat jen zase mladí a divocí. Výsledek jejich párty je však údiv a pochybnosti nad jejich neuvěřitelným patolízalstvím a zhlouplostí.
  Ano, uzávěrka příjmu kandidátek byla 1.2.2009 , nominace kandidátů na Nobelovu cenu za mír také může zasílat jen omezená kategorie osob (viz http://nobelpeaceprize.org/en_GB/nomination_committee/who-can-nominate/). To , že ze všech letošních 205 nominovaných byl vybrán B.O. mne vede k následujícímu odvození – pokud byl Obama “nejlepší” ze všech nominovaných, musí být něco špatně s osobami a institucemi, jenž nominace navrhují a jsem rád , že Výbor udělil cenu Obamovi, protože ostatní kandidáti byli ještě daleko horší !

  Pokud Obama nebyl “nejlepší” je to špatná vizitka práce Výboru který jedná téměř jako na politickou objednávku. Nebo má Norsko nějaké tahanice s USA Které je potřeba žehlit ?

  Pro Nobelovu cenu za mír na rok 2010 se pokusím navrhnout horu Blaník, která se věnuje zmrazení a nešíření zbrojení už více než 1000 let !

  S úctou,

  Mgr. Ctibor O. Žižka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?