No, you can’t!

13.4.2009
Roman Joch

Svět bez jaderných zbraní? Ne, nemůžeš, a to rovnou v dvojím smyslu: Nemůžeš ve smyslu nedokážeš, nejsi s to, nepodaří se Ti. Nikdy nepřesvědčíš ostatní země – Rusko, Británii, Francii, Čínu, Izrael, Indii, Pakistán, Severní Koreu – aby se jaderných zbraní vzdaly, když je tak obtížně, úmorně získávaly, když vynaložily tolik peněž, času a prostředků, aby je konečně měly.

Svět bez jaderných zbraní je nerealistický, utopický. Nikdy se to nestane. Zredukovat jejich počty, to dosáhnout lze (Rusko a Amerika jich nebudou mít 5000, nebo 3000, ale jen 1000 nebo 1500), ale totálně je odstranit, to již nelze, nikdy.

A pak nemůžeš ve smyslu nesmíš, opovaž se! Svět bez jaderných zbraní by znamenal svět, v němž by dominovaly země s nejpočetnějšími konvenčními armádami. Tj. Čína a Rusko. Svět úplně bez jaderných zbraní by byl světem ku prospěchu Číny a Ruska. NATO vždy zajišťovala bezpečnost a svobodu svých zemí díky jadernému odstrašení; konvenčními prostředky by hordy rudých Rusů nebyla nikdy s to zastavit. NATO bez jaderných zbraní by znamenalo, že bychom byly neschopni chránit Baltské země před hypotetickým ruským útokem. Kde bychom pak byli schopni nejaderně zastavit ruskou ofenzívu? Na Visle? Asi ne. Na Odře? Možná. Na Rýně? Určitě. Ale rozhodně ne na Baltu. NATO bez jaderných zbraní by přestalo plnit svou roli. Bylo by mrtvé. Okamžitě bychom museli v Evropě zavést povinnou vojenskou službu a ztrojnásobit naše výdaje na zbrojení, abychom měli vůbec šanci ubránit se ruskému konvenčnímu útoku konvenčně.

Svět bez jaderných zbraní? Ne, děkuji. Toto není marihuanový dýchánek na koleji, toto je reálný svět dospělých. Už konečně dospěj!

Barack  Obama samozřejmě ví, že svět již nikdy nebude úplně bez jaderných zbraní. Ví, že zredukovat jejich počty je reálné, ale eliminovat je totálně nikoli. Proč to tedy říkal? Protože je to líbivé (leč laciné). A protože on je patetický pozér.

 

 

Příspěvků : 2 - No, you can’t!

 1. petr : 8.5.2009 v 0.08

  Svět se bojí USA,jejich zbraní hromad.ničení-vede v obou okupovaných zemích nukleární válku.Jejich
  zbrojní rozpočet je vyšší,než celého ostatního světa dohromady!47 procent obyvatel Iráku má rakovinu
  z těchto zbraní.Aby perské hnizdo vyrobilo jader.zbraň,muselo by mít 10x více odstředivek na obohace-
  ní uranu.Michal je otrok médií,která vůbec netuší,jak a čím se válčí a jsou vazalská vůči USA.”Obranné”
  aktivity jsou útočné a masakrují(jen v Iráku od roku 1991- 3 miliony lidí!).

 2. michal : 16.4.2009 v 21.32

  krátký čas, než by byl obnoven.osobně v tom snižování vidím modernisaci. Podobně jako jiné obranné aktivity i tato potřebuje trvale inovovat. Např. perské hnízdo s útočnými vajíčky je zabezpečeno na současný standart.Vyčistit je bez zbytečného civilního masakru zřejmě požaduje efektivnější proces, než je klasický.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?