Nic menšího než zničení Hizballáhu nemá cenu

4.8.2006
Roman Joch

Jako mantru opakují mnozí, že Izrael reaguje na útoky Hizballáhu „nepřiměřeně“. Co asi tak podle nich přiměřené je: pár bojovníků Hizballáhu zabít a dva z nich odvléct? Jak infantilní!
V Libanonu již zemřelo přes sto civilistů a jejich smrt bude marná, tudíž neospravedlnitelná, pokud Izrael Hizballáh jen oslabí, ale nezničí. Jinými slovy, pokud zastaví své vojenské operace předčasně. To by časem přišla nová vlna násilí a další stovky mrtvých. Jen jeden cíl může smrt mrtvých civilistů zpětně ospravedlnit – a tím je kompletní zničení Hizballáhu. Pokud Izrael zastaví své akce dřív, než tohoto cíle dosáhne, jednal nemravně. A nemravné je taky mezinárodní společenství, které k tomu Izrael nutí.
Z hlediska spravedlnosti jsou za nynější oběti odpovědni Hizballáh a ti, koho je nástrojem – Sýrie a Írán. Z hlediska politické prozíravosti však svůj díl viny mají i USA a Izrael. Totiž, když se gauner chová jako gauner, jedná vzhledem ke své přirozenosti normálně. Nenormálně jedná ten, kdo se domnívá, že gauner se jako gauner chovat nebude. A v tom spočíval omyl USA i Izraele.


Omyl USA: americký důraz na demokracii na Blízkém východě je nevhodný. Volby přivedly Hizballáh do vlády a USA to vnímaly jako další krok na pochodu demokracie vpřed.


Pokud za demokracii považujeme svévolnou vládu většiny, pak na demokracii není nic dobrého. Západní pojetí demokracie je však jiného: jedná se o vládu, jež chrání svobody jednotlivců a zároveň se opírá o souhlas většiny ovládaných. Když však vládnou – byť demokraticky zvolení – gangsteři a teroristé, pro něž svoboda jednotlivce nic neznamená, nejedná se o liberální demokracii, ale o tyranii lůzy. Taková „demokracie“ má být odmítnuta vždy a všude. A demokratický vzestup Hamasu či Hizballáhu k moci nemá být vnímán jako pokrok na cestě k demokracii, nýbrž jako překážka na cestě k vládě zodpovědné. Kdekoli ve třetím světě má být prozápadní liberální vláda, byť nedemokratická, mnohonásobně preferována před demokraticky zvolenými vrahy a teroristy.


Omyl Izraele: v květnu 2000 tehdejší izraelský levicový premiér Ehud Barak stáhl izraelské jednotky z jižního Libanonu. Křesťanská, proizraelská Jiholibanonská armáda gen. Lahada, která spravovala jiholibanonské nárazníkové pásmo, zkolabovala. Její pozice obsadil a mnohé jiholibanonské křesťany uvěznil Hizballáh.


Tak uvažoval levicový liberál: Hizballáh nás momentálně neohrožuje, proto stáhnu jednotky z jižního Libanonu, čímž dokážu celému světu, že jsem mírumilovný, nechci ukrást libanonské území, jež jsem dočasně okupoval jen z bezpečnostních důvodů.


Hizballáh to vnímal jinak: ne oni se stáhli, ale my jsme je vyhnali! Zesílíme své útoky, až je nakonec zaženeme do moře!


Omyl Izraele tak vedl k zanechání dosavadních spojenců, libanonských křesťanů, v rukou Hizballáhu; k posílení Hizballáhu; a v posledku i k oslabení izraelské bezpečnosti.


Jaké poučení by si měly vzít Izrael, USA i celý západní svět? Za prvé, nyní kompletně zničit Hizballáh; cokoli menšího by bylo jen zaděláváním na další mrtvé. Za druhé, v jižním Libanonu opět ustavit kanton pod vládou dobře vyzbrojené křesťanské milice a v Libanonu celém podporovat prozápadní křesťany. A za třetí, konfrontovat ty, kdo jsou zdrojem problému a jichž je Hizballáh jen nástrojem: Sýrii a Írán. Způsobit jejich režimům existenční ohrožení podporou protirežimních skupin.


Stane-li se tak, nynější mrtví nezemřeli zbytečně.


Publikováno v Mf Dnes 27.7.2006.

Příspěvků : 36 - Nic menšího než zničení Hizballáhu nemá cenu

 1. HEZBOLLAH : 19.11.2007 v 0.45

  Izrael na to nemá aby HEZBOLLAH porazil již jednou od HEZBOLLAHU dostal po tlamě a dostane znovu!

 2. RJ : 22.10.2006 v 13.58

  Rasa: Jedi (“džedajovia”), narodnosť: Gandfalfovia.

 3. Peter : 20.10.2006 v 23.33

  Mam jednu otazku na pana Jocha. Ake je percentualne zastupenie narodnosti a ras medzi clenmi vaseho institutu? Podla Vasich prispevkov (fotografie clenov som akoze nevidel) je Vas tam 99% zidov. Upratovacka patri k tomu 1%.

 4. Rezjir : 21.8.2006 v 18.44

  ted ještě čtu, že obvinění proti Miloševičovi vznesla OSN??? týjo, Oslíku…. :o )

 5. Rezjir : 21.8.2006 v 18.42

  dokažte, Oslíku :) prosím, svá tvrzení, 1.co špatného Miloševič udělal (především se zmiňte se, čím se lišil od ostatních vedoucích představitelů na Balkáně té doby, a co mu bylo za ty ROKY! v Haagu dokázáno) ) 2. koho Srbové ohrožovali (nezapomeňte se zmínit o etnických čistkách (prokázaných), a současné míře multietnicity států, vzniklých z Jugoslávie), 3. vysvětlete tu, kdo koho v Kosovu etnicky vyčistil.
  Nemyslete, myslení bolí.. propaganda to udělá za vás..my přeci víme, za všechno může univerzální padouch Miloševič .o) i za výcvik a nasazení 2 pozdějších únosců letadel z 11 září v Bosně, že…..

 6. Oslik : 21.8.2006 v 15.46

  … za pravopisné chyby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?