Nejvyšší čas na změnu

6.1.2017
Roman Joch

Joch-10-30-2007-5-38-47-PMTo je takový folklor, chápete: v Maďarsku tančí čardáš, v Japonsku zápasí sumo a v OSN odsuzují Izrael. Ať se děje, co se děje, OSN odsuzuje Izrael. V Etiopii hladomor? OSN odsuzuje Izrael. Ve Rwandě genocida? OSN odsuzuje Izrael. Na Haiti zemětřesení? OSN odsuzuje Izrael. 

Prostě stará „dobrá“ tradice. Jenže zároveň s ní existoval ještě i další starý dobrý zvyk: USA coby jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN protiizraelskou rezoluci vždy vetoval. Až nedávno, den před začátkem chanuky a zároveň den před Štědrým večerem, tak v případě rezoluce č. 2334 neučinil.

Izrael se dokonce domnívá, že celou rezoluci v zákulisí upekla Obamova vláda. Považuje to za zradu; stejně jako za zradu spojence to považují i příští prezident Trump a většina republikánů i demokratů v Kongresu. Obama tak jednoznačně vstupuje do dějin jako ten nejvíce protiizraelský americký prezident.

Směšná rezoluce 

Podle rezoluce jsou všechna izraelská osídlení na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě ilegální. Tato území do roku 1967 spravovalo Jordánsko, jež tehdy spolu s Egyptem a Sýrií Izrael napadlo, válku prohrálo a od té doby je spravuje Izrael. V reakci na válku byla přijata rezoluce č. 242, která uznávala právo Izraele na bezpečnost a zároveň předjímala, že na tomto území (v nějakých hranicích) vznikne palestinský stát (to se týkalo i Pásma Gazy, které Izrael už Palestincůmpředal, aby se následně v něm chopilo moci teroristické hnutí Hamás, jež nadále na Izrael útočí…). Tento princip „výměny území za mír“ (Izrael dá Palestincům území a ti už na něj přestanou útočit) je však rezolucí 2334 hozen přes palubu, neboť palestinské povinnosti pomíjí.

Rezoluce kromě jiného říká, že Izraelci, kteří žijí v židovské čtvrti jeruzalémského Starého Města, tak činí nelegálně. Podle některých právních interpretací tak činí i ti, kdo se modlí u Zdi nářků, jež zbyla ze starověkého židovského chrámu. Představte si tu absurditu: židé, kteří se modlí u Zdi nářků, porušují mezinárodní právo! (Pak ale asi i Ježíš, kdyby se vrátil – jak věří křesťané, že se stane na konci věků – a chtěl se pomodlit v Getsemanské zahradě, byl by zřejmě mezinárodním zločincem, neboť po matce byl Žid…)

Ta rezoluce je směšná a Izrael ohrozit nemůže (krom toho, že zřejmě povzbudí palestinský terorismus), ale může uškodit izraelským občanům v zahraničí. Otevírá totiž možnost, že kdejaký bláznivý západoevropský „pokrokový“ soudce na ně uvalí zatykač, pokud žijí na Západním břehu či v jeruzalémském Starém Městě.

V zahraniční politice se Obama projevil jako zkázonosný meteorit: na co sáhl, to zkazil. Když se na mezinárodní konferenci o změnách klimatu letos v listopadu vMaroku západní novináři ptali diplomatů arabských zemí, zda preferují Trumpa, nebo Clintonovou, ke svému překvapení – vzhledem k tomu, že Trump byl v kampani ostře protiislámský – zjistili, že zdrcující většina (pod příslibem anonymity) Trumpa. Proč? Protože Obama uzavřel dohodu s Íránem, jež jeho režim posiluje. A pro arabské sunnitské země největším nepřítelem není Izrael, nýbrž perský šíitský Írán – a Trump slíbil, že danou dohodu zruší.

Pokud tak učiní, stane se miláčkem arabského sunnitského světa, který se smíří i s tím, že přesune ambasádu USA do Jeruzaléma, který je hlavním městem Izraele. Tím v podstatě jen uzná status quo. Arabští vládcové jsou realisté: vědí, že Izrael pro ně problém není; Írán ano.

Nejvyšší čas, aby děti, které nyní ve Washingtonu vládnou, 20. ledna nahradili dospělí.

Hlasování v OSN vyvolá odplatu 

Obama nahrál na smeč Trumpovi a ještě více poškodil už i tak zdecimovanou Demokratickou stranu. Toto je pro republikány jako dar z nebes: podpora Izraele je totiž u většiny Američanů velice populární. A hlasování v OSN vyvolá odplatu; je jen otázkou, jak silnou. V Kongresu se připravuje seškrtání amerického příspěvku OSN (jenž činí 22 procent jejích příjmů). Ty nejradikálnější hlasy požadují, aby její sídlo bylo z New Yorku vyhoštěno. Až tak daleko to nedojde, ale OSN za svou rezoluci zaplatí. Poslední obětí Obamovy zahraniční politiky tak bude jeho milovaná OSN.

A tak je to správně; tato hlásná trouba nepřátelství třetího světa vůči Západu působí více škody než užitku. Zajisté některé její složky – například Světová zdravotnická organizace – jsou užitečné, ale OSN coby politický instrument je zdiskreditovaná a zprofanovaná. Nejhorším věcem ve světě nezabránila; mnoha dobrým však ano.

Stejně by to bylo krásné, kdyby si musela hledat nové sídlo. Avzhledem k její politické orientaci mě napadá: co takhle Harare, Zimbabwe?

Vyšlo v LN 3.1.2017

Příspěvků : 2 - Nejvyšší čas na změnu

 1. K tomu Obamovi: SVATÁ PRAVDA! : 8.1.2017 v 3.30

  Sorry za zdržovanie, ale toto sa musí vypichnúť:

  S tým Obamom, tak to Roman, jak sa u nás hovorí, si zabil, trafil pravdu po hlavičke! Bingo! Bravo! Prst hore! (neviem prečo sem nedali lajky, dal by som aspoň sto)

  “Obama na co sáhl, to zkazil.” Ja hovorím: Ten skazil aj to na čo nesiahol!

  Obama je imigrant! Hneď ako mu prestane chodiť výplata z Bieleho domu, na to sa pripravte! Bude behať s bombou po pražskom metre a vrieskať inšalách akbar!

  Trump, Zeman a Roman to vedia, ale vy šialení slniečkári si nedáte povedať. Najvyšší čas na zmenu. Keď nechcete po dobrom …

  U nás v Bystrici už dávno pištole nakupujeme aj vyrábame. Ale slniečkári sem volajú milióny teroristov, aby nás znásilňovali, vybuchovali a potom nebodaj ešte prekrstili na islam. Toto my bystrický kresťania jochovci nedopustíme, aj keby sme ich mali postrielať milióny.

 2. Vašek : 8.1.2017 v 2.58

  Priznám sa, kým nás neupozornili, že Roman pochádza z Našej Bystrice a ešte je aj náš pevný ultrakatolík, jeho názor na presťahovanie OSN do Zimbabwe mi pripadal rovnako nadpočetný ako ten Tónov včera pred záverečnou, že žena mu to nemá robiť rukou, ale ústami. Veď Araňa ho už 30 rokov nepustí nie len do … spálne, ale už ani do bytu.
  Ale keď mi vysvetlili, že Roman je náš, je jasné, že má svatú pravdu, aj keď jeho vývody najprv vyzerali najprv dosť … no mazľavo.
  Roman, dobre že veci nazývaš Áno, áno, Nie, nie; aj Pišta Hríb vie, že nič medzi tým neexistuje! Lebo keď vysvetľujeľ svet mladým, chce to jasnú páku, nie sa plácať s nejakou dvojminútovou analýzou. Na to sa ti každý … veď vieš.
  Neviem, prečo to celé nezabiješ právnou ťiže správnou interpretáciou rezolúcie 2334: nielen židia trieskajú hlavou o múr podľa OSN protiprávne, ale už aj dobrý kresťan a bystričan Joch ide byť obmedzene mučený (ako je to s obmedzením všetci vieme) za to, že si dovolil „protiprávne vstúpiť na palestínske územie” iba svojim odborným politogloglolickým názorom, čím porušil interpretáciu rezolúcie OSN. Porušenie Romanových neľudských práv ako sviňa ich nezaujíma! A čo robí OSN?
  Odsudzuje Izrael! HANBA!!!
  (Autora správnej právnej interpretácie zo skromnosti nemenujem. Sám to, Roman, poznáš najlepšie).
  Roman, prečo by tí príživníci mali váľať šunky na pláži v Zimbabwe? Zavleč ich domov do Bystrice! Bojíš za, že za živa v Bystrici, po smrti v nebi!? Neboj sa, náš župan keď si poradí s osadníkmi, poradí si aj s OSN! Budú oni držať hubu a krok! Nedožijú ani do smrti! Práva majú u nás všetci zaručené, žiadne regulovanie mučenia už nemusíš riešiť.
  P.S. Vráť sa domov, tu si nečas užiješ neobmedzene. Máme pre teba ešte veľa podnetov, preto teraz takto stručne, veď náprava OSN a celého sveta je aj pre velikána ako ty Roman makačka jak sviňa. Ale ty to zmákneš, veď si náš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?