Návrat užitečného idiota

2.11.2014
Roman Joch

milosBylo by krásné, kdyby náš prezident byl jen roztomilým excentrikem se všem velice dobře známou lidskou slabostí, který si libuje v nikoli příliš podařených vtípcích a v Catonově („ ostatně soudím, Kartágo musí být zničeno“) přístupu k islámu. Bylo by krásné, kdyby to bylo jen tak. Avšak tak to už není. Náš prezident jest už škůdcem. Škůdcem, který aktivně – ať už vědomě, či nevědomě – škodí této zemi.

Během své cesty v Číně učinil to, co slovenský spisovatel Ladislav Mňačko nazýval „prací“: komunistickým vládcům Číny vzdal „hold“ tím, že řekl, co slyšet chtěli: že Tibet je součástí Číny. Ať už na to máme z morálního hlediska názor jakýkoli, je to alespoň fakt. Mocenský fakt. Tibet je z mocenského hlediska součástí Číny.

U toho ale Zeman nezůstal a jal se odvádět to, co Mňačko nazval už „nadprací“ -tedy udělání toho, co člověk za normalizace už fakt udělat nemusel, leč udělal to z vlastní iniciativy coby užitečný idiot. Prohlásil, že součástí Čínské lidové republiky je i Tchaj-wan. To Zeman fakt nemusel; to si mohl odpustit.

Naše média převzala zprávu ČTK, že prý Tchaj-wan se od Číny osamostatnil v roce 1949. Jak Zemanovo tvrzení, tak i ona interpretace ČTK jsou zavádějící.

Preferujeme vzájemnou dohodu

Především, Tchaj-wan byl a je historickou provincií Číny, ale pravda také je, že za posledních téměř 120 let – od roku 1895 – se Tchaj-wanu vládlo z pevninské Číny pouhé 4 (slovy čtyři!) roky (1945-49). A samozřejmě, Tchaj-wanu (na rozdíl od Tibetu) se nyní z pevninské Číny nevládne; obyvatelé Tchaj-wanu si vládnou sami.

Tchaj-wan je Čínská republika; ta Čínská republika, která byla založena v roce 1912. Vláda Čínské republiky byla naším spojencem během druhé světové války. Její šéf Čankajšek byl po válce dokonce vyznamenán nejvyšším československým státním vyznamenáním, Řádem bílého lva.

V pevninské Číně však probíhala komunistická rebelie, která uspěla a v roce 1949 byla ustavena v Pekingu komunistickým vůdcemMao Ce-tungem tzv. Čínská lidová republika. Vláda Čínské republiky -Čankajšek – se uchýlila na Tchaj-wan.
Byly tady dvě vlády, z nichž každá si činila nárok, že je legitimní vládou celé Číny. Různé země v různých dobách uznávaly nároky vlád různých.

Od 70. let 20. století je zřejmé, že komunistická vláda v pevninské Číně tady v dohledné budoucnosti zůstane, a je nerealistické očekávat, že vláda Čínské republiky na Tchaj-wanu obnoví svou moc nad celou pevninskou Čínou. Tato vláda však má moc na Tchaj-wanu.

Tchaj-wan je součástí Číny, ale to neznamená, že Tchaj-wanu má nutně vládnout komunistická vláda pevninské Číny. Je možné i něco jako „jedna země (jedna Čína), ale (v jejich různých částech) dva (různé) režimy“.

A to je i pozice České republiky. My neuznáváme Tchaj-wan coby samostatný stát oddělený od Číny. Ale naší pozicí je, že vztahy pevninské Číny a Tchaj-wanu se mají zásadně řešit mírovou cestou a jejich definitivní podoba má být určena vzájemnou dohodou.

Mimochodem, v pevninské Číně je brutální komunistická diktatura; na Tchaj-wanu mají svobodu a demokratický systém vícero stran. A obyvatelé Tchaj-wanu jsou hrdí lidé, kteří se svých svobod jen tak nevzdají. Plné znovusjednocení s pevninskou Čínou pod jednou vládou bude možné jen tehdy, až vláda v pevninské Číně modifikuje svůj charakter tchajwanským směrem. Pak plné znovusjednocení bude v geografickém a snad i právním smyslu připojením Tchaj-wanu k pevninské Číně, ale v politickém smyslu to bude připojení pevninské Číny k Tchaj-wanu.

Pošlapávání důstojnosti úřadu

Nemá-li buran z Vysočiny smysl pro nuance, jež jsou ve východní Asii tak nesmírně důležité, ať raději mlčí, nedělá ostudu a nedezinterpretuje pozici České republiky.
Pochopitelně, tím největším skandálem však bylo, že z oficiální státní návštěvy se nevracel státním, vládním letadlem, leč tryskáčem soukromé firmy. Kdyby to naše ústava umožňovala, bylo by to na impeachment. Takto hrubé pošlapání důstojnosti prezidentského úřadu může v budoucnu překonat už jen Zeman.

Vyšlo v Lidových novinách 31.10.2014

Příspěvků : 5 - Návrat užitečného idiota

 1. Dalibor : 7.11.2014 v 16.04

  Zato titulovat prezinta idiotem veřejně je politicky korektní :-)
  Řekl bych, že jestliže prezident používá slova, jaká používal ve svém projevu z lán o Pussy riot (časově později než tento článek), tak označovaním ho jako idiota je na úplně stejné úrovni.

  Nemáte si tedy vy, s politickým nadhledem, co vyčítat!

 2. Dalibor : 7.11.2014 v 16.03

  Zsto titulovat prezinta idiotem veřejně je politicky korektní :-)
  Řekl bych, že jestliže prezident používá slova, jaká používal ve svém projevu z lán o Pussy riot (časově později než tento článek), tak označovaním ho jako idiota je na úplně stejné úrovni.

  Nemáte si tedy vy, s politickým nadhledem, co vyčítat!

 3. Dalibor : 3.11.2014 v 18.33

  Milý Romane,

  to, co nemůžeš pochopit, to je politika. Proto asi nejsi politik!
  Politik je někdy užitečný. Spočítá si 5 a 5 a vyjde mu, že je lepší být s Čínou kamarád. Morálka? Ta se odsouvá v politice na druhou kolej. Nejdříve obchody a smlouvy, a teprve potom morálka. Takový je řád v politice!

  Morálku v politice lze pěstovat na webu, ale ne v praxi. Vezmi takto: v tomto padlém světě někdo musí udělat špinavou práci. Buď rád, že to nemusíš dělat sám!

  Tvůj

  Dalibor

  • Michal : 4.11.2014 v 23.19

   Zralá morálka hodnotí proporce, nečeká ideální svět ale ani se nemáchá v žumpě. Politika je službou, není uplatněním. Lépe, když do služby člověk povolán, než když se tam dere. Pokud to některé systémy bez pozice moci neumí, jejich škoda. . . Příkladem budiž i primitivní beduinové, starší vrstva i naší civilizace. Žena má právo se odevzdat vítězi, uchová tím sebe i děti. Ale táž žena má i právo se hájit třeba jen kolíkem stanu, zejména pokud svého manžela milovala. Čestný nájezdník jí potom nechá z kořisti dojící velbloudici, neb člověk se trávy nenapase, kdežto ona ano. Nejsa ženou, mám to celkem nalinkované, nemohu sloužit ani dispozicí k něčímu jen slovníku, zejména, když ten svou terminologií ženy hanobí uráží a ponižuje. Zeman pro mne není mužem, je spíše tím, co dokáže tak pregnantně argotem opisovat. Přesto bráním zemana, neb jeho nástupník s “petrohradskými kamarády” díky marketingu nejpopulárnější z nejpopulárnějších by byl nesrovnatelně pro zemi horším. Ne tak pro mne, usnadnil by mi exil do první rozvojové země, která chudé exulanty bere.

  • Martin Vaněk : 6.11.2014 v 14.29

   Milý Dalibore,
   v Zemanově případě nebyla odsunuta stranou morálka, ale zdravý rozum. S politikou se to má stejně jako z byznysem, důležité je, aby jsi byl vnímán jako silný respektuhodný soupeř, byť s odlišným názorem. Podlézavým slabochem pohrdá nakonec i ten, komu je podlézáno. A to se právě stalo panu Zemanovi. Obchodní partneři Číny se v zásadě dělí na dvě skupiny: jednu skupinu tvoří státy, které s Čínou chtějí obchodovat, přesto nesouhlasí a kritizují celou řadu jejích postojů (např. USA, ale i Rusko). Druhou skupinu tvoří zoufalci, kteří nikoho nezajímají a ti se poznají podle svého servilního chování (jako např. KLDR). Přesto Čínu zajímá především ta první skupina a je kontraproduktivní Číňanům naznačovat, že nás není nutné brát vážně výstupem, který se svou ubohostí a trapností může směle zařadit vedle výstupů tupých aprátčíků z KLDR, kterými pohrdají i samotní Číňané. “Morální pružnost” je oblíbenou mantrou hlupáků, kterým chybí jiné vlastnosti, kterými by mohli zaujmout: jako např. schopnosti, znalosti či inteligence. Prezentovat takový postoj jako projev politického nadhledu či inteligence je vskutku úsměvné. Je to právě naopak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?