Měsíc v OI: srpen 2012

1.9.2012

Mezi 26. srpnem a 1. zářím proběhla jako obvykle na Erlebachově boudě  v Krkonoších tradiční Letní škola Občanského institutu, tentokrát s podtitulem „Česká republika v měnícím se světě“. Akci, stejně jako loni, podpořila nadace Hannse Seidela, jíž patří vřelý dík. Stejný dík patří i majitelům Erlebachovy boudy, manželům Tomáškovým, kteří opět učinili vše pro to, aby tato akce proběhla k naprosté spokojenosti všech účastníků.

3

Letní školu zahájil Alexandr Tomský svojí dvojpřednáškou o dějinách evropského politického myšlení. Na ni navázal Roman Joch s tématem „Politické ideologie – co jsou zač a proč mají tak špatný zvuk“ a přiblížil tak studentům, co je liberalismus, socialismus a samozřejmě konzervatismus. Bývalý poslanec za ODA a nyní ekonomický konzultant s rozsáhlými zkušenostmi z post-sovětského prostoru Dušan Kulka přednášel a diskutoval o tom, proč by nám bývalý Sovětský svaz neměl být lhostejný. Závěr byl jednoznačný – říše zla nezanikla a je třeba se mít na pozoru. Matyáš Zrno využil své zkušenosti z Afghánistánu a studentům přiblížil průběh války s Talibanem i konkrétní české angažmá. Pro přiblížení tématu následovalo promítání tematicky velmi blízkého filmu „Bitva o Alžír“. Prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Petr Kolář vysvětlil studentům fungování ústavního systému ČR a dlouholetá pracovnice OI a nyní šéfredaktora serveru claritatis.cz Michaela Freiová popsala na základě bohaté osobní zkušenosti tři fáze komunistického režimu u nás. Roman Joch následně vysvětlil fenomén tzv. Nové levice, což příhodně dokreslilo promítání filmu „Baader Meinhof Komplex“.

5

Středa 29. srpna byla vyhrazena exkurzi do Prahy. Účastníci navštívili Senát Parlamentu ČR, kde kromě prohlídky absolvovali i (jako vždy velmi živou) debatu s panem senátorem Kuberou. Dále navštívili Úřad vlády a Ministerstvo obrany, kde diskutovali s ministrem obrany Alexandrem Vondrou jak o tématech geopolitických, tak o aktuálních otázkách týkajících se obrany země a činnosti Ministerstva obrany. Některé účastníky diskuse dovedla až k úvahám o začlenění do aktivních záloh Armády ČR.

Ve čtvrtek 30. srpna přijel mezi studenty europoslanec Hynek Fajmon (ODS), který kriticky zhodnotil pokusy EU mírnit dopady finanční a dluhové krize. Příběh Řecka a reakci EU popisovala i analytička Lidových novin Lenka Zlámalová. Její kolega Martin Weiss velmi trefně zhodnotil fenomén politické korektnosti.

26

A do třetice všeho dobrého z Lidových novin vystoupil komentátor Daniel Kaiser, který se věnoval české politice a připomněl celou řadou případů z nedávné minulosti, že současné rozhořčení veřejnosti je trochu zpožděné. Na závěr se opět Matyáš Zrno  věnoval tématu islámu a islamismu a masové imigrace muslimů do Evropy.

1IMG_0819

Roman Joch 1. srpna přednášel na Akademických týdnech v Novém Městě nad Metují o křesťanské sociální nauce (přednášku následně několikrát odvysílala TV Noe). 6. srpna na vlnách ČRo 6 diskutoval o situaci na Slovensku, den poté na téže rozhlasové stanici o krajní pravici v zemích EU. Ve dnech 18.-24. srpna se účastnil pracovní cesty do malé svobodné země ve východní Asii ohrožované  mohutným totalitním sousedem. Ve dnech 26.-28. srpna přednášel na Letní škole Občanského institutu v Krkonoších. Ve dnech 29.-31. srpna se účastnil kolokvia organizace LibertyFund na téma „Národ, ekonomika a svoboda v EU“, jež se konalo v Praze.

Matyáš Zrno trávil první půlku srpna na dovolené. Po návratu se věnoval přípravě Letní školy OI, kterou organizačně zajišťoval. Na této akci také přednášel na téma „Válka s terorismem a naše angažmá v Afghánistánu“ a „Islám a islamismus“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?