Měsíc v OI: říjen 2008

29.11.2008
Matyáš Zrno

V pondělí 6. října uspořádal Občanský institut v Lichtenštejnském paláci s laskavou podporou Ministerstva zahraničních věcí a Úřadu vlády konferenci Jihovýchovní Evropa, Islám a EU. Hlavním tématem konference byla otázka muslimských menšin na Balkáně a to, zda tyto menšiny znamenají po případném rozšíření EU bezpečnostní či jiné hrozby.

V úvodní přednášce představil kanadsko-maďarský arabista György Lederer svět radikálního islámu – saláfismus a vahhábismus s jejich kolébkou Saúdskou Arábií a snahy Saúdské Arábie rozšířit svou radikální variantu islámu mezi muslimy na celém světě. Filip Tesař z Ústavu mezinárodních vztahů mluvil o situace v Albánii a Kosovu. Představil aktivity saúdských misionářů v obou zemích i jejich limity (v obou případech poměrná náboženská vlažnost, tradice místního súfického islámu, v albánském případě navíc vliv sekulárního Turecka). František Šístek z Historického ústavu AV ukázal na příkladu Černé Hory, jak se kdysi latentně násilné vztahy mezi muslimy a křesťany mohou změnit v relativně bezkonfliktní soužití. Na závěr Gyorgy Lederer promluvil o některých negativních aspektech reakce současného evropského establishmentu na nebezpečí radikálního islámu. Především varoval před anti-islamofobními kampaněmi, které omezují svobodu slova a vědeckého bádání. Upozornil i na to, že nepřátelství k přistěhovalcům, rasismus či sociální konflikty se nedají šmahem označit jak islamofobie jen proto, že na jedné straně mohou figurovat muslimové.

 

Roman Joch 1. října přednášel v Děčíně na pozvání Iniciativy pro děčínský zámek o aktuálních otázkách americké zahraniční politiky. Den poté měl přednášku na Gymnáziu u libeňského zámečku na téma „Evropské hodnoty – existují vůbec?“. 6. 10. moderoval konferenci OI o Islámu na Balkáně. 9. 10. přednášel pro Mladé konzervativce v Praze o amerických volbách a situaci v Iráku. Den poté se k volbám v USA vyjádřil i v diskusní relaci ČRo 6. 15. 10. vystoupil na diskusním fóru Liberálního institutu na téma „Taktika boje za svobodnější společnost“. Den poté přednesl příspěvek o myšlení Michaela Novaka na konferenci Academia Bohemica „Svoboda a odpovědnost“. Dne 26. 10. vystoupil na 7. sjezdu mládeže AC s příspěvky na téma „Spravedlivá válka“ a „Homosexualita“. 28. 10. diskutoval na veřejné diskusi pořádané Mf Dnes o roce 1948. Den poté v ČT komentoval začátek rozpravy o radaru protiraketové obrany v Parlamentu ČR. 30. října se na semináři Poslaneckého klubu KDU-ČSL vyjádřil k antidiskriminačnímu zákonu. V týdeníku Týden publikoval komentáře Menší rebelie tu a tam je dobrou věcí (13.10.), Vše nejlepší k narozeninám, republiko (27.10), ve slovenském týdeníku Týždeň č. 44 zamyšlení Má monarchia ešte zmysel? a v měsíčníku Mezinárodní politika č. 10 rozhovor Americké prezidentské volby z pohledu České republiky. Tyto a další komentáře jsou publikovány rovněž na joch.blog.idnes.cz

 

Matyáš Zrno připravil konferenci „Jihovýchovní Evropa, Islám a EU“, která proběhla v pondělí 6. října. Ten samý den mu v časopise Euro vyšel článek Přispěl k spravedlnosti, nikoliv k usmíření o Mezinárodním trestním tribunálu v Haagu. Ve středu 8. října namluvil pro rádio Proglas komentář k nové antidiskriminační směrnici EU. V úterý 14. 10. zveřejnil v MF Dnes spolu se Zbyňkem Klíčem z CEVRO Revue reakci na hanlivý článek Naomi Wolfové o republikánské viceprezidentské kandidátce Sarah Palinové (Demagogie mocichtivé feministky Naomi Wolfové). O den později uváděl na půdě Vysoké školy Cevro institut první díl již třetí řady filmového semináře „Evropské hodnoty ve filmu“, nyní s podtitulkem „Západ a jeho nepřátelé“. Celý cyklus pořádá OI za podpory Nadace Konrada Adenauera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?