Měsíc v OI: říjen 2005

5.11.2005
red.

Kalendář říjnových akcí začal 4. října diskuzním večerem se senátorem Karlem Schwarzenbergem v čítárně OI v rámci pravidelných tzv. Úterků v OI. Poté se vee dnech 13.-15. října na Erlebachově boudě v Krkonoších uskutečnil tradiční seminář OI, tentokrát na téma Svět 4 roky po 11. září 2001. Přednášeli Dan Drápal, Roman Joch, Michal Semín, Jiří Fuchs, Jiří Schneider, Jaroslav Bublinec a Pavel Barša. Seminář opět proběhl s laskavou a velkorysou podporou majitelů Erlebachovy boudy manželů Martiny a Jiřího Tomáškových, jimž znovu upřímně děkujeme.

Roman Joch dne 4.10. moderoval diskusi se senátorem Karlem Schwarzenbergem, ve dnech 7.-8. 10. se účastnil konference „Česko-slovenské pravicové dny“ ve Slavkově na Moravě, na níž se vyjádřil k tématům „Konzervatismus a liberalismus v 21. století“ a „Budoucnost evropské integrace po zamítnutí evropské ústavy“. Dne 10. 10. navštívil konferenci Fórum 2000 v Praze a 12. 10. vystoupil na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně Parlamentu, na níž Občanský institut představil svou koncepci správné státní rodinné politiky, jež je alternativou k socialistické koncepci Ministerstva práce a sociálních věcí. Na semináři OI v Krkonoších vystoupil s příspěvky „Západní civilizace a její nepřátelé“ a „Západní civilizace a její nepřátelé – případ Václav Bělohradský“. Dne 20. 10. promlouval v diskusní relaci Slovenské televize „Pod lampou“ na téma „Do akého sveta sa rodíme?“ Den poté přednášel pro pobočku České křesťanské akademie v Třeboni o „krkonošském“ tématu „Západní civilizace a její nepřátelé“. 8. října Roman publikoval v Mf Dnes recenzi knížky Davida McCullougha „Státník a prezident John Adams“, uveřejněnou pod redakčním názvem „Tomu se říká naplněný život“. 10. října ve slovenském týdeníku Týžden (č. 41) uveřejnil komentář „Ústava, potraty a americký Nejvyšší súd“. V říjnovém čísle studentských novin AGORA vyšel jeho esej„ „Nesnesitelná nicotnost bytí“„ – kritika postmoderního nihilismu v podání Dušana Třeštíka a Václava Bělohradského.

Jana Pláteníková publikovala v Hospodářských novinách článek O rodině, jeslích a středověku a ve slovenské revui Impulz recenzi nového amerického filmu Těžká váha pod názvem Návrat Buldoka z Bergenu. Společně s Vojtěchem Bellingem pokračovala v přípravě Vranovské konference o rodině, pořádané ve spolupráci se Sdružením pro podporu rodiny a YMCA – Živá rodina. Několik dní strávila na zámku Neuwaldegg organizační výpomocí spřízněnému Neuwaldegg institutu
.

Poděkování za finanční příspěvek tlumočíme tentokrát panu Vilému Michalovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?