Měsíc v OI: prosinec 2010

31.12.2010
Matyáš Zrno

Prvního prosince uspořádal Občanský institut přednášku Petera Foglara na téma Co se děje na současné španělské pravici? Pan Foglar nejprve shrnul politický vývoj Španělska ve dvacátém století. Poté začal upozorňovat na silnou orientaci nejsilnější pravicové strany, Lidové strany (Partido Popular), na britské konzervativce.

Osmého prosince uspořádal Občanský institut ve své čítárně přednášku bývalého premiéra Mirka Topolánka. Pan Topolánek se ve svém vystoupení zaměřil především na bilancování své politické kariéry a s vtipem glosoval současné dění. Posluchačům také objasnil některé své spory s určitými lidmi v české politice. Po jeho přednášce následovala dlouhá neformální debata.

Roman Joch
2. 12. přednášel v Olomouci o americkém hnutí Tea Party. Den poté poskytl interview pro Fakta Barbory Tachecí na TV Prima. Ve dnech 6.-7. 12. se ve vojenském objektu Měřín účastnil konference o připravované Bílé knize Ministerstva obrany. 7. 12. večer opět diskutoval o Tea Party, tentokrát se studenty politologie FSV UK. 8. 12. poskytl rozhovor Radiu Beat o událostech roku a večer v Občanském institutu moderoval diskusi s bývalým předsedou vlády Mirkem Topolánkem. Dne 9. 12. participoval na diskusi v Brně, organizované Americkým centrem, o islámu a muslimech v ČR. Den poté na konferenci připravené sekcí Úřadu vlády pro evropské záležitosti vystoupil s příspěvkem o (ne)možnosti vstupu Turecka do EU. Dne 13. 12. v „Hovorech na pravici“, pořádaných iniciativou D.O.S.T., vystoupil s příspěvkem o úkolech pravice v blízké budoucnosti. Dne 15. 12. měl přednášku pro členy Common Law Society, studenty pražské PF UK, o současných pojetích lidských práv a svobod. Den poté moderoval přednášku s diskusí, již v Prague Business Club proslovil John O’Sullivan o své knize „Prezident, papež, premiérka“. S pracovním rokem 2010 se rozloučil předvánočním večírkem OI dne 20. 12. V průběhu prosince publikoval eseje Sen M. L. Kinga opět v nedohlednu (HN, 2. 12.), Jak to bylo s Martinem Lutherem Kingem (Přítomnost, podzim 2010), a blogy Chapadla George Sorose, Měřit falus, neměřit falus a Občan je blbec na www.ceskapozice.cz.

Jakub Růžička v prosinci připravoval akce Občanského institutu na příští rok. 1. prosince organizačně zajistil debatu o současné španělské pravici, o týden později pak debatu s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem.

Za finanční podporu, jež na účet Občanského institutu dorazila v průběhu prosince, upřímně děkujeme paním Martě Lipovské, Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Ditě Tomkové, Olze Foglarové, Andree Komancové, Kateřině Geislerové, Veronice Kuchyňové Šmigolové a Aleně Dobešové, pánům Josefu Břečkovi, Janu Doleželovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Janu Hellerovi, Václavu Foglarovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Milanu Louckému, Danu Drápalovi, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Zdeňku Rychlému, Karlu Mrzílkovi, Ladislavu Mrklasovi, Ivanu Klabalovi, Jaromíru Neumannovi, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Pavlu Michalovi, Martinu Romanovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Liboslavu Paldusovi, Janu Horníkovi, Robertu Müllerovi, Peteru Foglarovi, Vladimíru Roskovcovi, Karlu Pliskovi, Václavu Vosečkovi, Pavlu Bratinkovi, Tomáši Moravcovi, Miroslavu Vlasákovi, Petru Valentovi, Leo Pavlátovi, Jindřichu Řičicovi, Liboru Krajíčkovi a jednomu anonymnímu dárci, a rovněž německé nadaci Konrad Adenauer Stiftung a americké nadaci Earhart Foundation.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?