Měsíc v OI: prosinec 2008

18.4.2009
Matyáš Zrno

Ve středu 17. 12. proběhla v Senátu PČR závěrečná akce programu Občanského institutu „Evropské hodnoty-existují vůbec?”, zaměřeného na studenty středních škol.  V rámci semináře konaného pod názvem Evropská unie – kde jsou její hranice? vystoupil po úvodním  slovu Romana Jocha a předsedy evropského výboru Senátu Luďka Sefziga student gymnázia v Dačicích František Steinhauser se svým esejem na dané téma, s nímž zvítězil v soutěži pořádané OI v létě roku 2008. Po něm o kořenech evropské civilizace promluvil Alexander Tomský. Matyáš Zrno ve svém příspěvku zhodnotil fenomén imigrace, především s přihlédnutím k zkušenostem Německa. Velmi živá diskuse s přítomnými studenty, dalšími účastníky a šesti senátory se poté rozproudila o  vstupu Turecka do Evropské unie.

Roman Joch dne 8. 12. přednášel v Americkém centru v Plzni pro studenty mezinárodních vztahů Západočeské university o vztazích mezi Evropu a Amerikou po zvolení nového presidenta USA. 11. 12. měl přednášku pro studenty politologie v Praze o pravici v ČR po listopadu 1989. Tentýž den večer diskutoval se členy Unie evropských federalistů o Lisabonské smlouvě. Dne 17. 12. moderoval seminář OI „EU – kde jsou její hranice?“. Den poté vítal v čítárně OI hosty na jeho předvánočním večírku. 15. 12. publikoval komentář Terorismus v Múmbai (Týden č. 50) a v průběhu prosince řadu článku na joch.blog.idnes.cz .    

Matyáš Zrno v průběhu prosince připravoval akce OI na příští rok. 8. 12. komentoval pro Radiožurnál hon na válečné zločince na Balkáně.  8. 12. zveřejnil v  časopise Euro článek Konec války v nedohlednu o tom, co a proč se nedaří v Afghánistánu. O den později komentoval pro ČT 24 zahájení mise Eulex v Kosovu. 10. 12. uváděl další díl filmového semináře “Evropské hodnoty ve filmu”, který organizuje OI spolu s Vysokou školou Cevro institut a za podpory Konrad-Adenauer Stiftung. 11. 12. uveřejnil v MF Dnes komentář o postoji lidovců k potratům (Lidovci potraty podporují i zavrhují) a ten samý den přednášel v Domě techniky v Pardubicích o Kosovu. 13. 12. v příloze MF Dnes Kavárna recenzoval Dějiny Albánie (Albánie podaná bez černobílosti). 15. 12.komentoval pro ČT 24 přihlášku Černé Hory do EU. 17. 12. vystoupil s příspěvkem o imigraci na konferenci OI “EU –kde jsou její hranice?”. V časopise RC Monitor uveřejnil 18. 12.komentář Lidovci jako chytrá horákyně spolu s navazujícími rozhovory s Jiřím Čunkem a Janem Kasalem. V pátek 19. 12. přednášel o Kosovu pro Mladé křesťanské demokraty ve Žďáru nad Sázavou.

Na závěr již tradiční poděkování za finanční podporu, které tentokrát náleží paním Lucii Creighton, Kateřině Geislerové, Janě Duchkové a Haně Puchtové, pánům Josefu Sedlákovi, Janu Friedlaenderovi, Jakubu Chromému, Janu Hellerovi, Martinu Kroupovi, Karlu Mrzílkovi, Oldřichu Kužílkovi, Ivanu Klabalovi, Josefu Ježkovi, Jiřímu Skalickému, Ondřeji Bratinkovi, Martinu Romanovi, Zbyňku Mikolášovi, Pavlu Bratinkovi, Zbyňku Klíčovi, Liboru Krajíčkovi, Davidu Jurechovi, Leo Pavlátovi, Vlastislavu Košnerovi a Michalu Bilovi a společnosti Euroffice Praha-Brusel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?