Měsíc v OI: leden 2008

31.1.2008
Redakce

Občanský institut zorganizoval ve čtvrtek 31. 1. pod záštitou poslance Tomáše Duba a s podporou Hanns Seidel Stiftung na půdě Poslanecké sněmovny seminář o ratifikaci Reformní smlouvy (Ratifikace Reformní smlouvy v ČR). Po úvodním vystoupení Tomáše Duba a Matyáše Zrna z OI promluvil místopředseda vlády Alexandr Vondra. Reformní smlouvu zhodnotil jako ne ideální, leč maximální možný kompromis. Místopředseda KDU-ČSL David Macek v následném příspěvku ostře kritizoval ODS za to, že z Reformní smlouvy dělá domácí politické téma. Evropskou politiku ODS přirovnal ke zlobení pubertálních dětí s tím, že na její vysvětlení by bylo potřeba hlubinné psychologie. Ostře se také postavil proti přezkoumání smlouvy Ústavním soudem. Vicepremiér označil postoje Davida Macka za hluboce naivní, bránění vlasních zájmů v EU není podle vicepremiéra nic špatného a dělají to tak všichni. Upozornil na to, že není protievropský a že Reformní smlouvu podporuje. Tak zásadní smlouva by ale měla projít přezkoumáním u Ústavního soudu, jak tomu ostatně je i v jiných státech EU. Na slova Davida Macka reagovali i přítomní poslanci ODS Tomáš Dub a Jan Schwippel. Po několika dotazech z publika následoval blok odborníků, kde vystoupili Lenka Pítrová z Parlamentního institutu a Jan Kysela z Právnické fakulty. Seminář natáčela Česká televize.

Roman Joch se dne 2. ledna vyjádřil v Dobrém ránu ČT k 15. výročí rozdělení Československa. 12. ledna. se v Haagu zúčastnil zakládajícího setkání nové organizace „Centre for European Renewal“. Ve dnech 21.-22. ledna se zúčastnil setkání s partnery z Educational Initiative for Central and Eastern Europe ve Vídni. 29. ledna moderoval diskusi v OI s dr. Jaroslavem Hrbkem na téma „90 let od bolševického převratu v Rusku“. 31. ledna se na půdě Ústavu mezinárodních vztahů zúčastnil diskuse s německými odborníky na téma vztahu ČR a SRN k Rusku a USA, která se konala pod záštitou předsedů česko-německého diskusního fóra v Senátu ČR a Bundestagu SRN. V lednu publikoval analýzy Irák v roce 2007 (RC Monitor 17.1.) a Zahraniční politika příštího prezidenta USA (CEVRO Revue č. 1/2008).

Matyáš Zrno se 14. 1. účastnil jako řečník konference „Kosovo a jeho nezávislost“, uspořádané The Lord Byron Foundation for Balkan Studies, magazínem Chronicles, Konzervatívným inštitútom a Revue Impulz v Bratislavě (text příspěvku je k dispozici na webových stránkách OI). 18. ledna komentoval dvakrát v České televizi srbské presidentské volby a den poté protesty novinářů proti vládě ve Slovinsku. 19. 1. reagoval obsáhlým komentářem (Lidovci bičovaní demagogem) v příloze Kavarána MF Dnes na článek Ivana Šterna o KDU-ČSL. 21. 1. otiskl v týdeníku EURO článek o Slovinsku (Standardní evropská země). 29. ledna přednášel na Univerzitě Palackého v Olomouci o východobosenských enklávách za války v letech 1992-1995. Den nato uváděl další díl filmového semináře „Evropské hodnoty ve filmu“ a 31. 1. moderoval seminář Ratifikace reformní smlouvy v ČR v Poslanecké sněmovně. Jednal se zástupci Hanns Seidel Stiftung a Konrad Adenauer Stiftung o podpoře letošních akcí OI.

Za finanční a další podporu a pomoc děkujeme paním Blance Líznerové a Báře Traburové, pánům Metoději Štajnarovi, Miloslavu Pavelkovi a Mojmíru Hamplovi a rovněž Educational Initiative for Central and Eastern Europe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?