Měsíc v OI: květen 2011

1.6.2011
Matyáš Zrno

31. května proběhla v čítárně Občanského institutu další z pravidelných přednášek a besed, tentokrát s Janem Neubauerem na téma Jemen: pohled pod mediální pokličku.

Roman Joch dne 2. května v pořadu Hyde Park na ČT 24 komentoval dopadení a smrt Usámy bin Ládina. První čtvrtek v květnu zahájil sérii osmi týdenních přednášek o konservatismu pro zájemce z řad pražské TOP 09. Na pražské New York University dne 9. května diskutoval o smyslu občanství v moderní době. 13. května spolu s Johnem O’Sullivanem diskutoval na pražském Výstavišti v rámci knižního veletrhu o Ronaldu Reaganovi a Margaret Thatcherové. Následující víkend (14.-15. května) strávil v univerzitním centru ve Šlapanicích přednášením politické filosofie. Ještě v neděli večer stihl přednášku s diskusí pro Mladé křesťanské demokraty v Blansku o současné situaci v ČR a v EU. 20. května poskytl rozhovor křesťanskému vysílání ČRo. Dny mezi 21. a 25. květnem strávil ve Washingtonu v USA, kde v panelové diskusi organizované International Republican Institute pronesl příspěvek o vítězství Ronalda Reagana ve studené válce. 30. května na vlnách ČRo 6 diskutoval o americko-izraelských vztazích a situaci v arabském světě. V podvečer téhož dne se zúčastnil diskuse v Hradci Králové o islámu u nás a v Evropě. Poslední květnový den moderoval v OI diskusi s panem Janem Neubauerem o Jemenu. V květnovém vydání Literárních novin uveřejnil esej Iluze a ideály o konzervativním pohledu na současnou situaci v ČR. V diskusi LN (16. května) se vyjadřoval k nové maďarské ústavě a 21. května publikoval v příloze LN Orientace úvahu (s redakčním titulkem) Ústavní otcové, nabijte si muškety! o konstitucionalismu a limitech soudní moci. 

Matyáš Zrno v květnu dvakrát (16. května a 24. května) přednášel pro studenty amerických vysokých škol, kteří v rámci studijní cesty po Evropě navštívili Českou republiku. V pondělí 23. května přednášel na půdě Demokratického institutu v Mladé Boleslavi o Afghánistánu. V úterý 31. května organizačně zajišťoval přednášku a besedu Ing. Jana Neubauera o Jemenu. V průběhu května komentoval také dění na Balkáně: 11. května v Radiožurnálu vysvětloval problémy EU s azylanty ze Srbska, 26. května pak pro Radiožurnál i ČT 24 komentoval zatčení Ratka Mladiće. Témuž tématu se věnoval i v komentáři v MF Dnes den poté (A co svědomí?). Ve stejném listu se v pondělí 30. května zamýšlel nad stavem Balkánu 16 let po skončení války (Rozlámaný Balkán srůstá). V úterý 31. května pak v Radiožurnálu komentoval smrt příslušníka Armády České republiky v Afghánistánu. 

Vřelé díky za finanční podporu posíláme tentokrát paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Olze Foglarové, Andree Komancové, Kateřině Geislerové a Veronice Kuchyňové Šmigolové, pánům Vladimíru Taichovi, Janu Doleželovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Cyrilu Křížovi, Danu Drápalovi, Richardu Duřpektovi, Václavu Foglarovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Milanu Louckému, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Ivanu Klabalovi, Jaromíru Neumannovi, Janu Šafaříkovi, Jakubu Chromému, Václavu Vosečkovi, Robertu Müllerovi, Peteru Foglarovi, Janu Horníkovi, Martinu Romanovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Jakubu Růžičkovi, Pavlu Bratinkovi, Karlu Plickovi, Tomáši Moravcovi, Leo Pavlátovi a Petru Valentovi a rovněž jednomu anonymnímu dárci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?