Měsíc v OI: květen 2006

1.6.2006
Redakce

3. května proběhla v refektáři Emauzského kláštera konference OI Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice. Příspěvky byly rozděleny do čtyř částí, v nichž postupně vystoupili Roman Joch, poslanec Petr Nečas a senátor Martin Mejstřík („Dědictví komunistické minulosti“), bývalý náměstek ředitele ÚDV Pavel Žáček, historik z Masarykova ústavu AV ČR Michal Pehr a historik ze Sdružení Archivy Radek Schovánek („Komunistická strana v ČR a v Evropě v minulosti“), ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, místopředseda Senátu PČR Jiří Liška, poslanec Marek Benda a senátor Karel Schwarzenberg („Vyrovnání s komunismem u nás a v Evropě“) a politologové Miroslav Novák, Josef Mlejnek a Ladislav Mrklas s novinářem časopisu Týden Petrem Dudkem („Současný komunismus a ultralevicový extremismus v ČR a v Evropě“).

Roman Joch dne 3. května moderoval konferenci Občanského institutu „Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice“. Ve dnech 21.-23.5. řídil diskuse studentů s prof. Richardem Pipesem během jeho seminářů na téma „Vlastnictví a svoboda“ a „Dějiny komunismu“ v Neuwaldeggu ve Vídni. Dne 30.5. vystoupil na konferenci o budoucnosti české zahraniční politiky na semináři pořádaném sdružením Fontes Rerum. V květnovém čísle časopisu Mezi řádky (č. 28) publikoval úvahu Lze rozumem poznat pravdu?, v měsíčníku CEVRO zamyšlení Tři roky války v Iráku – prohra či úspěch a ve čtvrtém čísle 8. ročníku revue Distance esej Václav Bělohradský: od liberalismu přes relativismus k nenávisti vůči Západu.

Matyáš Zrno pomáhal s přípravou konference „Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice“, která proběhla v pražských Emauzích. Ten samý den komentoval pro Český rozhlas a Českou televizi přerušení rozhovorů mezi Srbskem a Evropskou unií kvůli nezatčení Ratka Mladiće. 15.6. publikoval v Respektu článek o srbské politice a portrét černohorského presidenta Mila Djukanoviće. Pro srbochorvatské vysílání Rádia Svobodná Evropa komentoval 12.5. způsob, jakým se Česká republika vyrovnala s církevními restitucemi. O referendu o nezávislosti Černé Hory napsal do Respektu a Týdnu (oboje 28.5.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?