Měsíc v OI: duben 2009

6.7.2009
Matyáš Zrno

Ve dnech 24.-26. 4. proběhl na vídeňském zámku Neuwaldegg seminář OI Budoucnost svobody v Evropě. Pro zhruba 60 mladých lidí z různých evropských zemí přednášeli Roman Joch, Matyáš Zrno a Vojtěch Belling z OI, Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku, politolog Maciej Ruczaj, profesor Lothar Höbelt z vídeňské university a Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (více na www.obcinst.cz).

27. dubna proběhl v čítárně OI další s dikusních večerů v rámci „posledních úterků v OI“. Hostem byla tentokrát Lucie Nečasová, která působila v rámci organizace Člověk v tísni na Kubě. Vstupní slovo a následná diskuse se tedy logicky točily kolem tématu Současnost a budoucnost Kuby.

Roman Joch dne 1. dubna v OI moderoval diskusi s předsedou Ústavně-právního výboru PsP poslancem Markem Bendou o nastalé vládní krizi v ČR. 5. dubna na vlnách ČRo 6 diskutoval o 60. výročí existence NATO, jakož i o projevu presidenta Obamy v Praze. Ve dnech 8.-10. dubna navštívil Skopje v Makedonii, kde přednášel na místní Americké universitě o komunismu, rozdílu mezi autoritativním a totalitním režimem a o přechodu od komunismu k demokracii. Setkal se rovněž s předsedou Výboru pro obranu a bezpečnost makedonského parlamentu. 15. dubna vystoupil s příspěvkem na semináři Mladých konzervativců v Jihlavě o energetické bezpečnosti Západu a jaderné energii. 18. dubna v Brně na pozvání Konzervativní strany diskutoval o Evropské unii a integraci. Ve dnech 24.-26. dubna vystoupil na mezinárodní konferenci pořádané Občanským institutem na zámku Neuwaldegg ve Vídni s příspěvky na téma „Ideologie – překvapí nás ještě vůbec?“ a „Strategie Obamovy administrativy ve válce proti terorismu“. 27. dubna moderoval diskusní večer v OI na téma „Současnost a budoucnost Kuby“. 30. dubna na „chestertonovském“ symposiu pořádaném Filosofickou fakultou Západočeské university v Plzni vystoupil s příspěvkem o politickém myšlení G. K. Chestertona. Na svém blogu joch.blog.idnes.cz publikoval články Proč Srbsko tehdy výprask potřebovalo jako sůl, No, you can’t!, Zločin a trest: zločin (rasový?) a trest (hrdelní)?, Barack Obama: světe, prosím, nafackuj mě i Americe, mám to rád… a Co Tě nezabije, to Tě posílí.

Matyáš Zrno
se kromě své práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí věnoval v dubnu přípravě konference „Budoucnost svobody v Evropě“ na vídeňském zámku Neuwaldegg, kde také vystoupil s přednáškami o tzv. genderové rovnosti a o radikálním islámu. V úterý 28. dubna komentoval pro ČRo 6 přihlášku Albánie do Evropské unie. Jednal také s nadací Hannse Seidla o další podpoře akcí OI a pracoval na aktualizaci webových stránek OI. Připravil také dvě další grantové žádosti Občanského institutu.

Za finanční podporu poskytnutou v průběhu měsíce dubna upřímně děkujeme paním Jarmile Friedlaenderové, Andree Komancové, Lucii Creighton, Michaele Freiové, Kateřině Geislerové, Martině Tomáškové a Martě Lipovské, pánům Pavlu Míchalovi, Cyrilu Křížovi, Martinu Frélichovi, Richardu Duřpektovi, Janu Jirešovi, Davidu Navarovi, Hynku Moravcovi, Janu Hellerovi, Jakubu Tomkovi, Davidu Rýcovi, Robertu Kotzianovi, Martinu Kroupovi, Milanu Louckému, Danu Drápalovi, Josefu Bílkovi, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Ivanu Klabalovi, Karlu Palečkovi, Ladislavu Mrklasovi, Zdeňku Mitáčkovi, Rafaelu Kučíkovi, Jiřímu Skalickému, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Jiřímu Doskočilovi, Janu Horníkovi, Robertu Müllerovi, Martinu Romanovi, Liboslavu Paldusovi, Miloslavu Kučerovi, Františku Vališovi, Václavu Vosečkovi, Pavlu Bratinkovi, Karlu Pliskovi, Zbyňku Klíčovi, Antonínu Kočendovi, Davidu Jurechovi, Petru Valentovi, Leo Pavlátovi, Vlastislavu Košnerovi, Janu Kubalčíkovi, Tomáši Chrenkovi a čtyřem anonymním dárcům, a konečně i Konrad Adenauer Stiftung, Křesťanskému společenství Ostrava a Konzervativní straně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?