Měsíc v OI: duben 2008

21.5.2008
Redakce

Dne 23. března 2008 uplynulo 25 let od slavného televizního projevu presidenta Ronalda Reagana, v němž oznámil program Strategické obranné iniciativy (SDI). U této příležitosti Občanský institut uspořádal na Ministerstvu obrany ČR dne 7. dubna seminář Hvězdné války aneb 25 let SDI, nad kterým převzala záštitu ministryně obrany ČR Vlasta Parkanová. Na semináři vystoupil ředitel OI Roman Joch s tématem Nukleární strategie studené války. Následoval redaktor časopisu Naše vojsko Martin Koller, který přítomné seznámil především s technickými aspekty SDI. Předseda Správní rady OI Pavel Bratinka v příspěvku “SDI – šach-mat komunismu” poukázal na významnou úlohu, kterou SDI sehrála při podvracení komunistického panství. Ředitel PSSI Jiří Schneider vystoupil s tématem “Odpůrci SDI tehdy a odpůrci NMD dnes”, ve kterém zhodnotil argumentaci i zázemí odpůrců SDI a dnešních odpůrců protiraketové obrany.

V rámci posledních úterků v OI proběhly v čítárně OI v průběhu dubna dvě besedy. 1. dubna diskutoval bývalý poslanec PsP ČR a dnešní konzultant v oblasti ekonomického rozvoje Dušan Kulka o budoucnosti Ukrajiny, 29. dubna pak Martin Koller, který působil jako důstojník v Iráku, a analytik OI Matyáš Zrno přednášeli a s přítomnými posluchači diskutovali na téma Irák a Afghánistán: jak dál ve válce s terorem.

Roman Joch dne 1. dubna moderoval úterní přednášku s diskusí v rámci pravidelných úterků v OI. 4. dubna se v relaci ČT 24 vyjádřil k dědictví Martina Luthera Kinga. Dne 7. dubna na semináři OI „Hvězdné války aneb 25 let SDI“ vystoupil s referátem „Nukleární strategie studené války“. Ve dnech 9.-14. dubna podnikl pracovní cestu do USA, během níž se 11.-13. dubna zúčastnil setkání americké konzervativní Philadelphia Society v Arlingtonu ve Virginii, jež bylo věnováno tématu Europe, the United States, and the Future of Western Civilization. V panelu The Future of Conservatism and Classical Liberalism in Europe zde vystoupil s příspěvkem, jež bude uveřejněn na stránkách www.obcinst.cz a www.phillysoc.org. Během svého pobytu ve Washingtonu se rovněž zúčastnil presentace, kterou měl president RFE/RL Jeffrey Gedmin na půdě The Heritage Foundation, dále i jednání s novým ředitelem New Atlantic Initiative Danielem Oliverem o spolupráci s Občanským institutem a v neposlední řadě i setkání s přáteli na naší ambasádě v USA. 17. dubna vystoupil s kritikou euthanasie v dominikánském klášteře v Olomouci, po níž následovala diskuse k tomuto tématu. 21. dubna diskutoval na vlnách ČRo 6 o letošních presidentských volbách v USA a 25. dubna v programu „Před půlnocí“ na ČT 24 o tzv. anti-diskriminačním (ve skutečnosti svobody-konfiskujícím) zákonu v ČR. Den poté přednášel pro stipendisty Konrad-Adenauer-Stiftung o potřebě protiraketové obrany a americkém radaru v ČR. Od 25.dubna včetně pravidelně každý pátek publikuje názorový sloupek na www.tyden.cz

Matyáš Zrno diskutoval ve středu 2. dubna v ČRo 6 o médiích. Ve čtvrtek 3. dubna komentoval pro aktualne.cz řecké veto týkající se vstupu Makedonie do NATO. Den poté se setkal s novým ředitelem Konrad Adenauer Stiftung. V úterý 7. dubna pomáhal s přípravou konference o SDI a komentoval pro Radiožurnál presidentské volby v Černé Hoře. Ve čtvrtek 9. dubna přednášel o islámu ve Varnsdorfu a ten samý den uváděl další díl filmových večerů v rámci cyklu „Evropské hodnoty ve filmu – člověk proti totalitě“. Pro Mezinárodní politiku komentoval nezávislost Kosova. Situaci v KDU-ČSL komentoval v sobotu 20. dubna v titulním článku víkendové přílohy MF Dnes „Kavárna“ ( Vědí čeští lidovci vůbec, co chtějí? ). V rámci „posledního úterý v OI“ přednášel a diskutoval 29. dubna o Iráku a Afghánistánu.

Poděkování za finanční podporu náleží tentokrát panu Oldřichu Kužílkovi a rovněž Educational Initiative for Central and Eastern Europe, Nadaci Konrada Adenauera a Nadaci Hannse Seidela.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?