Měsíc v OI: duben 2007

2.4.2007
Redakce

V rámci posledních úterků v OI se v čítárně OI dne 24. dubna uskutečnila beseda na téma Genocida v Bosně a Hercegovině – rozhodnutí mezinárodního soudního dvora ve při Srbsko-Bosna a Hercegovina, na níž se úvodního slova zhostil pracovník OI Matyáš Zrno.

Roman Joch dne 3. dubna komentoval události uplynulého týdne pro televizi 24.CZ. Dne 5. dubna obhajoval v diskusi pořádané občanským sdružením Res Publica protiraketovou obranu. 9. dubna na vlnách ČRo 6 diskutoval o náboženství v dnešním světě. Dne 16. dubna měl dvě přednášky na Ostravské univerzitě s následnou diskusí se studenty: „Střet kultur a válka proti terorismu“ a „Konzervatismus, západní civilizace a multikulturalismus.“ Ve dnech 20.-21. dubna přednášel a diskutoval v Olomouci na konferenci Ecce Homo, pořádané Českou asociací studentů psychologie, o konfliktech civilizací, islámu a demokracii, jakož i o hodnotách současné západní společnosti. Dne 25. dubna odjel do USA na konference amerických Heritage Foundation a Philadelphia Society. V dubnu publikoval v revue Prostor č. 73/74 esej o multikulturalismu a studentské noviny Agora otiskly jeho příspěvek Nutnost protiraketové obrany v 21. století (původně vyšel ve Studiích OI č. 17).

Lukáš Tomko v dubnu pokračoval v práci na programu OI Rodinné hodnoty. V rámci Společnosti pro podporu rodiny komentoval pro poslance KDU-ČSL navrhované zákony týkající se rodinné problematiky, jako např. novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí či zákon o náhradním výživném. Analyzoval rovněž možnost zavedení společného důchodového pojištění manželů a komentoval dopady navrhované zdravotní a daňové reformy na rodiny s dětmi. Dokončil práci na společném projektu OI a ICEJ ČR o nebezpečí islámského radikalismu, který byl zaslán do výběrového řízení Evropské komise. Pracoval rovněž na aktualizaci webových stránek OI.

Matyáš Zrno přednášel 15. dubna v Hodoníně pro Mladé křesťanské demokraty, členy Nové generácie a Kresťanskodemokratické mládeže Slovenska o problémech křesťanské demokracie v Evropě a v ČR. O den později komentoval pro ČRo 2 – Praha společnou evropskou učebnici dějepisu. 19. dubna přednášel v Univerzitním centru Na baště o válce v Bosně a Hercegovině. 20. dubna publikoval na webových stránkách OI článek Obrat Baracka Obamy. 28. dubna diskutoval v ČRo 6 o roli radikálního islámu na Balkáně a ten samý den večer přednášel v rámci posledního úterku s OI o rozsudku Mezinárodního soudního dvora ve sporu Bosny a Hercegoviny a Srbska. Kromě toho se věnoval aktualizaci webových stránek OI a přípravě konference „Návrat ke svobodné společnosti v Evropě – řešitelný úkol?“ Pomáhal s přípravou posledního čísla Rodinné politiky a časopisu RC Monitor. Pracoval i na komentáři k připravované reformě státních financí.

Upřímné poděkování za finanční podporu náleží tentokrát pánům Zbyňku Mikolášovi a Jaroslavu Jirátovi a rovněž americké Educational Initiative for Central and astern Europe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?