Měsíc v OI: červenec 2009

6.11.2009
Matyáš Zrno

Ve dnech 2-8. července proběhla na Erlebachově boudě v Krkonoších Letní škola OI pro mladé lidi do 21 let. Akce pořádané s laskavou podporou Konrad-Adenauer Stiftung a Odboru pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády se zúčastnilo 44 studentů. O dějinách evropského politického myšlení, válce proti terorismu, islámu a imigraci, současné ekonomické krizi, lisabonské smlouvě a legitimitě EU, energetické bezpečnosti, životě za komunismu, environmentalismu, demokratické transformaci po roce 1989, praktických otázkách rozhodovacího procesu v EU, o Afghánistánu či agendě genderové rovnosti přednášeli Roman Joch, Alexandr Tomský, Vojtěch Belling, Matyáš Zrno, Mojmír Hampl, Pavel Bratinka, Marek Hudema, Michaela Freiová, Petruška Šustrová, Ondřej Krutílek, Hynek Fajmon a Maciej Ruczaj. Po každé přednášce následovala živá diskuse a nechyběl ani bohatý volnočasový program. Účastníci letní školy rovněž navštívili Poslaneckou sněmovnu a Senát Parlamentu České republiky, kde měli kromě prohlídky možnost diskutovat s předsedy ústavně-právních výborů obou komor, Markem Bendou a Jaroslavem Kuberou.

Další podobnou akci pro studenty bude OI pořádat v říjnu v jihočeském Strmilově. O podrobnostech budete včas informováni na www.obcinst.cz

Roman Joch
přednášel na Letní škole OI o hlavních politických ideologiích a myšlenkových proudech (liberalismus, socialismus, konzervatismus) a o zahraniční politice USA před Barackem Obamou a za jeho vlády. Dne 23. 7. spolu s Matyášem Zrnem jednal s partnery z Nadace Konrada Adenauera o další spolupráci našich institucí. Na svém blogu joch.blog.idnes.cz uveřejnil komentáře Paroubek se plazil do Kremlu, aby olízal Putinovi boty a Kenney ano, Kocáb ne; aneb kanadské zavedení víz bylo správné. V měsíci červenci rovněž trávil rodinnou dovolenou.

Matyáš Zrno
kromě své práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí připravil Letní školu OI, kde také vystoupil s přednáškami o agendě genderové rovnosti, islámu a imigraci a Afghánistánu. Trest, který před Haagským tribunálem dostal za pohrdání soudem srbský nacionalista Vojislav Šešelj, komentoval 24. 7. pro Českou televizi a Český rozhlas. V Hospodářských novinách pak 27. 7. komentoval rok, který uplynul od zatčení vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiće. Pomáhal s přípravou červencových čísel časopisu RC Monitor a publikoval také na svém blogu na aktualne.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?